Anne Sütü ile Mama Arasındaki Fark

Son güncelleme: 3 sene önce

Bebeği anne sütü ile mi yoksa mama ile mi besleyip beslemeyeceğini seçmek yeni ebeveynlerin alacağı en büyük kararlardan biridir.

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), Amerikan Tıp Derneği (AMA) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dahil olmak üzere bir dizi sağlık kuruluşu, bebekler için en iyi seçim olarak emzirmeyi yani anne sütünü önermektedir. Emzirme, enfeksiyonlara karşı korunmaya, alerjilerin önlenmesine ve bir dizi kronik duruma karşı korunmaya yardımcı olur.

AAP, bebeklerin özellikle ilk 6 ay içinde emzirilmesini tavsiye etmektedir. Bunun ötesinde, anne sütü en az 12 aya kadar, anne ve bebeğin istekli olması halinde daha uzun süre teşvik edilir.

Uzmanlar anne sütünün bebekler için en iyi beslenme seçeneği olduğuna inanmakla birlikte, tüm kadınlar için emzirme mümkün olmayabilir. Birçoğu için, emzirme veya mama kullanma kararı, onların rahatlık düzeyine, yaşam tarzına ve spesifik tıbbi durumlarına dayanmaktadır.

Emziremeyen veya emzirmeyen anneler için bebek maması sağlıklı bir alternatiftir. Mama, bebeklere büyümek ve gelişmek için ihtiyaç duydukları besinleri sağlar.

Bazı anneler emzirmezlerse, bebekleriyle bağ kurmayacaklarından endişe duyarlar. Ama gerçek şu ki, sevgi dolu anneler çocuklarıyla her zaman özel bir bağ oluşturacaktır. Ve bebeği besleme -nasıl olursa olsun- bu bağı güçlendirmek için harika bir zamandır.

Emzirmek ya da mama kullanmak kişisel bir karardır. Her iki yöntemin artılarını ve eksilerini açıkça ortaya koymak, sizin ve bebeğiniz için en iyi olana karar vermenize yardımcı olabilir.

Anne Sütü Hakkında Her Şey

Bebek emzirmek hem anne hem de bebek için harika bir deneyim olabilir. Birçok anne için bebeğiyle özel bir bağ deneyimi sağlar.

Anne sütünün birçok yararlarından bazıları:

Enfeksiyonlarla ve diğer durumlarla mücadele

Anne sütüyle beslenen bebeklerin, formülle beslenen bebeklerden daha az enfeksiyon ve hastaneye yatış sıklığı vardır. Emzirme sırasında, antikorlar ve diğer mikrop mücadele faktörleri bir anneden bebeğine geçerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu, bir bebeğin aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok enfeksiyona yakalanma olasılığını azaltmaya yardımcı olur:

  • kulak enfeksiyonları
  • ishal
  • solunum yolu enfeksiyonları
  • menenjit

Anne sütü ayrıca bebekleri aşağıdakilere karşı koruyabilir:

  • alerjiler
  • astım
  • diyabet
  • şişmanlık
  • ani bebek ölüm sendromu (SIDS)

Emzirme, prematüre bebekler için özellikle yararlıdır.

Beslenme ve sindirim kolaylığı

Anne sütünün bileşenleri –laktoz, protein (peynir altı suyu ve kazein) ve yağ– genellikle bebeklerin sindirim sistemi için “mükemmel besin” olarak adlandırılır ve bunlar yeni doğmuş bir bebek tarafından kolayca sindirilir.

Anne sütü ile emzirilen bebekler, formülle beslenen bebeklere göre sindirimle daha az güçlük çekmektedir. Anne sütü daha kolay sindirilir ve bundan dolayı emzirilen bebeklerin daha az ishal veya kabızlık durumları vardır.

Anne sütü de doğal olarak yeni doğanın ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve mineral içerir. Bir istisna D vitaminidir. AAP, emzirilen tüm bebeklerin ilk 2 ay boyunca D vitamini takviyesi almaya başlamasını ve yeterli miktarda D vitamini takviyeli mama veya süt (1 yaşından sonra) tüketene kadar devam etmelerini önerir.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), mama firmalarını, formüllerinde gerekli olan tüm besinleri (D vitamini dahil) sağladıklarından emin olmak için düzenlemeye tabii tutar. Yine de, ticari mamalar anne sütünün tam bileşimi ile tamamen karşılaştırılamaz. Neden peki? Çünkü süt her bir annenin kendi bebeği için yaptığı canlı bir maddedir, bir fabrikada çoğaltılamayan bir süreçtir.

Ücretsiz

Anne sütü bir kuruşa bile mal olmazken, mamaların maliyeti hızla artmaktadır. Anne sütünü pompalayıp bebeğinize vermediğiniz sürece, pahalıya mal olabilecek şişelere, meme uçlarına ve diğer malzemelere ihtiyaç yoktur. Emzirilen bebeklerin hasta olma olasılığı daha az olduğundan, bu durum hastahaneye daha az yolculuk yapacağı anlamına gelebilir, bu nedenle reçetesiz ve reçetesiz satılan ilaçlar için daha az para ödenir.

  Tüp Bebek ile Normal Bebek Arasındaki Fark

Tat Farklılığı

Emziren anneler günde 500 ilave kaloriye ihtiyaç duyarlar, bu da çok çeşitli dengeli besinler tüketmeleri gerektiği anlamına gelir. Bu, anne sütü ile beslenen bebeklerin, annelerinin ne yediğine bağlı olarak farklı lezzetlere sahip olan anne sütü ile farklı zevklere ulaşmasını sağlar. Emzirilen bebekler yiyeceklerin “kültür“ünü anne sütü aracılığıyla tattıkları için, katı yiyecekleri daha kolay kabul ederler.

Kolaylık

Mama için son dakika mağaza mağaza dolaşmaya gerek kalmadan, anne sütü her zaman taze ve evde ya da dışarıda olsanız da kullanılabilir. Ve emziren annelerin, gecenin bir yarısı mama ısıtmalarına ya da biberon temizlemelerine gerek yoktur.

Daha akıllı bebekler

Bazı araştırmalar, özellikle anne sütü ile beslenen çocukların mama ile beslenen çocuklardan IQ olarak biraz daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Ten teması

Birçok emziren anne bebekleriyle çok yakın bağ kurma deneyiminden gerçekten zevk alırlar. Cilt teması, anne ve bebek arasındaki duygusal bağlantıyı arttırabilir.

Anne için de faydalıdır

Bir bebeği tamamen kendi sütüyle besleyebilme yeteneği, yeni bir anneye öz güven verir. Emzirme ayrıca kalorileri yakar ve uterusun küçülmesine yardımcı olur, bu nedenle emziren anneler hamilelik öncesi şekline ve kilosuna daha hızlı dönebilirler. Ayrıca, çalışmalar emzirmenin meme kanseri, yüksek tansiyon, diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olduğunu ve ayrıca uterus ve yumurtalık kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Emzirmenin Zorlukları

Emzirme, bazı anneler için kolay olabilir, ancak başkaları için alışmak biraz zaman alabilir. Hem annenin hem de bebeğin, emzirmenin rutinine alışmaları için çok sabır göstermeleri gerekir.

Özellikle ilk birkaç hafta ve aylarda, yeni annelerin ortak endişeleri şunları içerebilir:

Kişisel konfor

Başlangıçta, birçok anne emzirmekten rahatsız olur. Fakat uygun eğitim, destek ve uygulama ile çoğu anne bunun üstesinden gelir.

Emzirme zamanı ve sıklığı

Emzirme, özellikle bebeklerin sıklıkla beslendiği başlangıç zamanları için anneler için büyük bir zaman taahhüdü gerektirir. Emzirme programı veya anne sütünü gün içinde pompalama ihtiyacı, bazı annelerin çalışması, işlerini yürütmesi veya seyahat etmesini zorlaştırabilir.

Anne sütü ile beslenen bebekler, mama alan bebeklerden daha sık yemeye ihtiyaç duyarlar, çünkü anne sütü, formülden daha hızlı sindirilir. Bu, annenin ilk birkaç haftada her 2 veya 3 saatte (belki daha fazla, belki de daha az) bir emzirmesi anlamına gelir.

Diyet

Emziren annelerin, ne yediklerini ve ne içtiklerini bilmeleri gerekir, çünkü bunlar anne sütüyle bebeğe geçebilir. Hamilelikte olduğu gibi, örneğin emziren anneler cıva cinsinden yüksek balık yememelidir.

Emziren bir anne alkol tüketirse, küçük bir miktar bebeğe anne sütünden geçebilir. Bebeğe herhangi bir alkol geçirmemek için alkol alınmaması ya da en kötü ihtimal alkol alındıktan sonra en az 2 saat beklenmesi gerekir. Kafein alımı, günde 300 miligramdan (yaklaşık bir ila üç fincan normal kahve) veya daha az tutulmalıdır, çünkü bazı bebeklerde huzursuzluk gibi sorunlara neden olabilir.

Tıbbi durumlar ve ilaçlar

HIV veya AIDS gibi tıbbi durumlar veya kemoterapi veya belirli ilaçlarla tedaviyi içeren tedaviler emzirmeyi güvensiz yapabilir. Bir anne, belirli bir durumda anne sütü ile besleyip besleyemeyeceğinden emin değilse doktoru veya emzirme danışmanıyla görüşmelidir. Kadınlar, reçetesiz ve bitkisel ilaçlar da dahil olmak üzere, emzirirken ilaç almanın güvenliği konusunda her zaman doktora başvurmalıdır.

Göğüs cerrahisi geçiren anneler, örneğin, süt kanalları kesildiyse, süt tedariği ile ilgili zorluk yaşayabilir. Bu durumda, doktoru ile konuşmalı ve bir laktasyon uzmanı ile çalışması gerekir.

Mama Hakkında Her Şey

Ticari olarak hazırlanmış bebek mamaları, anne sütüne besleyici bir alternatiftir ve hatta emzirilen bebeklerin takviye olarak elde etmesi gereken bazı vitaminler ve besin maddeleri içerir.

  Soya Sütü ile İnek Sütü Arasındaki Fark

Steril koşullar altında üretilen ticari mamalar, anne sütünün, evde yaratılması mümkün olmayan, protein, şeker, yağ ve vitaminlerin karmaşık bir kombinasyonunu kullanarak kopyalamayı dener. Yani, bebeğinizi emzirmiyorsanız, ticari olarak hazırlanmış mamaları kullanmanız ve kendi başınıza yapmaya çalışmamanız önemlidir.

Emzirmeyi engelleyebilecek tıbbi endişelerin yanı sıra, bazı kadınlar için, emzirme çok zor veya stresli olabilir. Kadınların mamayı tercih etmesinin başka nedenleri şunlardır:

Kolaylık

Ebeveyn (ya da başka bir bakıcı) bebeği herhangi bir anda bir biberonla besleyebilir (bu durum anne sütü pompalayan kadınlar için de geçerlidir). Bu, annenin beslenme görevini paylaşmasına izin verir ve eşinin çok önemli beslenme sürecine daha fazla dahil olmasını ve sık sık beraberinde gelen bağları hissetmesine yardımcı olur.

Esneklik

Biberonlar hazırlandıktan sonra, mamayla besleyen bir anne bebeğini bir bakıcıya bırakabilir ve küçük çocuğunun beslendiğini bilir. Bebeğin beslenme programı etrafındaki iş veya diğer yükümlülükleri ve faaliyetleri planlamaya gerek yoktur. Ayrıca mama ile besleyen annelerin halka açık bir emzirme odası aramalarına gerek yoktur, her yerde biberon verebilirler.

Beslenme zamanı ve sıklığı

Mama, anne sütünden daha az sindirebildiğinden, mamayla beslenen bebeklerin genellikle emzirilen bebeklerden daha az sıklıkta yemek yemeye ihtiyaçları vardır.

Diyet

Mamayla beslemeyi tercih eden anneler, kendi yedikleri şeyler hakkında endişelenmek zorunda kalmazlar. Çünkü emzirmedikleri için yedikleri şeyler bebeklerini etkilemez.

Mama ile Beslemenin Zorlukları

Emzirirken olduğu gibi, mama vermeye karar verirken de göz önünde bulundurmanız gereken bazı zorluklar vardır.

Antikor eksikliği

Anne sütünde bulunan antikorların hiçbiri mamalarda bulunmaz. Dolayısıyla mama, anne sütünün yaptığı gibi enfeksiyon ve hastalıklara karşı ek koruma sağlayamaz.

Anne sütünün karmaşıklığı ile aynı değildir

Üretilen mamalar henüz bebeğin ihtiyaçları değiştikçe değişen anne sütünün karmaşıklığının yanına bile yaklaşamamaktadırlar.

Planlama ve organizasyon

Her zaman kullanılabilir, sınırsız ve doğru sıcaklıkta servis edilen anne sütünden farklı olarak mamalar, planlama ve organizasyon gerektirir. Ebeveynler, mama satın almalı ve gece geç saatlerde mağazaya tekrar gitmemeleri için her zaman hazırda mama bulundurduklarından emin olmalıdırlar.

Ve her zaman gerekli malzemelerin (biberon, ısıtıcı vs) temiz, kolay erişilebilir ve kullanıma hazır olması önemlidir – aksi takdirde, cevap vermeniz gereken çok aç, çok telaşlı bir bebeğiniz olduğunu unutmayın. 24 saatlik bir periyotta 8-10 beslemeyle, eğer hazırlanmamışlarsa ve organize edilmediyse, ebeveynler hızla bunalırlar.

Maliyet

Mama pahalı olabilir. Toz mamalar en az pahalı olandır, bunu takiben konsantre olanlar, en pahalısıdır. Ve özel formüller (soya ve hipoalerjenik gibi) temel formüllerden daha fazla -bazen çok daha fazla- pahalıdır. İlk sene, temel mamanın maliyeti yıllık yaklaşık 5 bin lirayı bulabilir.

Gaz ve kabızlık

Mamayla beslenen bebeklerin emzirilen bebeklerden daha fazla gaz ve daha sıkı bağırsak hareketleri olabilir.

Bir seçim yapma zamanı

Bebeğinizi nasıl besleyeceğinize karar vermek kolay bir karar değildir.

Birçok kadın doğumdan önceki tek bir yönteme karar verir ve ardından bebeği doğduktan sonra veya haftalar veya aylar sonra fikirlerini değiştirir. Ve birçok kadın, emzirmeye ve mamayla takviye etmeye karar verir çünkü bunun onların aileleri ve yaşam tarzları için en iyi seçim olduğunu düşünürler.

Artılarını ve eksilerini tartarken, doktorunuz veya laktasyon danışmanınızla konuşun. Bu sağlık hizmeti sağlayıcıları size mevcut seçenekler hakkında daha fazla bilgi verebilir ve aileniz için en iyi kararı vermenize yardımcı olabilir.

Doktorunuza danışmadan asla bir şey yapmayın.

Anne sütü ile mama arasındaki fark özetle bu şekilde.

Kaynak

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın