Anoreksiya ve Bulimia Arasındaki Fark

Anahtar fark: Anoreksiya nervosa ve Bulimia nervosa iki farklı yeme bozukluğu türüdür. Anoreksiya düzensiz yeme alışkanlıkları ve besin tüketiminin azaltılmasıyla karakterize edilir. Bulimia ise aşırı yeme ve sonrasında yiyeceği vücuttan çıkarmaya çalışma hastalığıdır.

Günümüz dünyasında fiziksel görünüş üzerine oldukça önem verilir. Herkes süper model gibi gözükmek ister. Hatta süper modeller bile daha zayıf gözükmek ister. Fakat zayıf olmak ile sağlıklı olmak farklı şeylerdir. Pek çok insan zayıflamak için çok ilginç ve aşırı yöntemler dener. Bu zayıf olma isteği beraberinde yeme bozuklukları getirir. Hem anoreksiya hem bulimia iki farklı yeme bozukluğu türüdür.

Anoreksiya ve Bulimia Arasındaki Fark

Genelde yeme bozukluklarının kadınları etkilediğine inanılır. Bu inanış doğru olmasa bile yeme bozuklukları kadında erkeğe kıyasla 9 kat daha fazla görünür. Yani yeme bozukluklarının %90’a yakını kadınlarda görülür.

Anoreksiya, anoreksiya nervosa diye bilinir. Anoreksiya düzensiz yeme alışkanlıkları ve besin tüketiminin azaltılmasıyla karakterize edilir. Hatta bu hastalığa bazen aşırı zayıf olma obsesyonu ve rasyonel olmayan bir kilo alma korkusu da eşlik edebilir. Anoreksiya olan insanlar genelde fazla yemezler, yaşayabilmek için yeterli olacak kadar yerler. Bu yüzden aşırı kilo kaybı yaşarlar.

Anoreksiyanın arkasında yatan ana sebep çarpık dış görünüş anlayışıdır. Normal kilonun altında olmalarına rağmen anoreksiya sahibi insanlar kendilerini şişman görürler. Anoreksiya sahibi kişilerin çoğu açlık hisseder fakat yemeyi reddeder ve sadece yaşamaya yetecek kadar yerler.

Bulimia nervosa ise aşırı yeme ve doymama hastalığıdır. Bu yeme bozukluğuna sahip insanlar çok fazla yiyeceği çok kısa bir sürede yerler. Fakat yedikten hemen sonra pişmanlık ve utanç duyarlar ve yediklerini vücutlarından zorla çıkarmaya çalışırlar. Yiyeceği çıkarabilmek için kusmaya çalışırlar ya da gevşetici ya da idrar sökücü gibi ilaçlar alırlar. Bu bozukluğa sahip olanlara bulimik denir. Yedikten sonra duyulan pişmanlık kilo alma korkusundan gelir. Hatta bazı bulimikler çok fazla yedikten sonra uzun süre aç kalarak bunu gidermeye çalışırlar.

Bu şekilde yeme ve sonra çıkarma döngüsü vücutta potasyum kaybına yol açar.  Bulimia genelde depresif semptomlarla birlikte kendini gösterir. Bulimia ayrıca tavır bozukluğu, endişe, dürtü kontrolü ve psikolojik rahatsızlıklarla birlikte de kendini gösterir.

Bulimia anoreksiyadan daha az tehlikeli addedilir. Fakat bulimia anoreksiyadan daha çok görülür. Bulimia’nın genetiksel olduğuna dair de makaleler vardır, anneden veya babadan çocuğa geçebilir.

Hem anoreksiya hem bulimia iyileştirilebilir yeme bozukluklarıdır. Genelde terapi ile çözüm bulunur.

Facebook Yorumları

“Anoreksiya ve Bulimia Arasındaki Fark” üzerine 8 yorum

  1. Ben aynada kendimi 😔 hep kilolu goruyorm yakinlarim bana oluceksin iskelet kemiklerin cikmis diyo ben hala kilo vermeyi kafamda sabit tutuyorum onlar tedavi ol diyolar ama ben istemiyorum cnki kilo alcm gobegim cikack 56 dan 40 kiloya dustum boyum 163 ama bende bazen oyle bi aclik oluoki yiyorum hemde cok ama tanidiklarim sen cok yemedinki diyo ben azda yesem cok yemis gbi gidiyorum parmk vererk kusuyorum suan su icsem git kus kilo alacksin kusmazsan diyo icmden bi ses resmen curumeye yakin ölü gbiymis vucudum karnimi acnca tanidiklarm korkuyo benden ama ben hala kilo alcm diyw yemiyorm azckta yesm gidip kusuyorum

    • Senin bu durum için acilen tedavi olman lazım. Unutma kilolu da olsan zayıfta olsan kaderini değiştiremezsin. Zayıf olmak sana çok güzel gelebilir ama sağlığından olursan aynaya dahi vakacak mecalin olmayabilir. Bu yazının üzerinden 5 ay geçmiş umarım şimdi her şey yolundadır…

  2. Ben de yedikten sonra bazen pişman olup kusuyorum Kilo olmayacağını zannediyorum ama kilo alıyorum. Ne yapmalıyım

  3. Ayni benim gibi her kes kemiklerim kaldiqini.soyluyor.ama fakat ben kendimle.bacara bilmiyorum kokelecem deye qorxuram o yuzden her bir seyden atkaz etmisem yemeklerin dadi bele.yadimdan cixib bir tek sirniyyat yeyerim o.da.dusuk kalorili sirniyyat ve bundna bele rahatsiz oluram tez elimi.salib ozumu qusdururam coklu bardak su icib qusuram resmen ayaqda olu gibiyim olmek istiyorum kendime zarar vermek istiyorum beynimdeki ses ne deyir ona tabe oluram her zaman guzguye bakdiqca ozumu kok gorurem her bir seyden kendimi iyrendirmeye calisiram kuadukca yemekelrden iyrenmisem narkotik madde bele kullanmak istoyorum siqara kullanirim cekmwdikde esebi olurum sanki bana butun derdlerimi unutduracaq gibi cox esebiyim kusmasam beynim yatmaz ne edeceyimi bilmem adi suyun bele meni kokeldecek deye su icmerim

  4. Bende 4 senedir bulumiğim ve obsessif kompulsif bozuklukta var. Ve 49 kiloykenkilo almamak için kusardım. Sanki zayıf olsam herşey güzel olcak herkes beni sevecek herşeye layık olucakmışım gibi kilo alınca evden çıkmak çıkmak istemezdim hiçbirşeye kendimi layık görmezdim. Kendimi hayattan hep erteledim O süre içinde 5 kilo aldım. Kendini kusturmak kilo verdirmiyor arkadaşlar. Bende anoreksiya olmak isterdim. Zaten bu siteyede bulumiadan anoreksiyaya nasıl geçilir onu öğrenmek için geldim. Yemek görünce gözüm dönüyor yemekle farklı bi ilişkim var. Önceleri mutsuzken,sinirliyken atak yaşıyordum şimdi ise sürekli. Normal yemek yemeyi unuttum ya atak yaşıyorum ya da diyetteyim. Psikoloji öğrencisiyim bu hale nasıl geldim bilmiyorum tek bildiğim iradesiz ve güçsüz olduğum ama anoreksiya olsaydım daha zayıf bi kız olacaktım belki daha mutlu olurdum. Bana yardım edin

Yorum yapın