2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

ApeCoin Topluluğu Ethereum ile Devam Etme Kararı Aldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz günlerde Avalanche’ın Ape ekosistemini kendi platformuna taşıma planlarını haberleştirmiştik. Görünüşe göre o plan şimdilik rafa kalktı, zira ApeCoin topluluğu -şimdilik- Ethereum blokzinciri ile devam etme kararı aldı.

Binance indirim kodu

ApeCoin ve Bored Ape koleksiyonun arkasındaki kuruluş olan Yuga Labs’ın geçtiğimiz Mart’ta lansmanını yaptığı Otherside sanal arsa satışı epey bir ilgi görmüş ve hatta aşırı yoğunluktan Ethereum ağını tıkamıştı. Otherdeeds satışları 300 milyon doların üzerinde gerçekleşmiş ve OpenSea tüm zamanların en yüksek ikinci ticaret gününü yaşamıştı. Ancak aşırı talep ağı tıkamış ve gaz ücretleri rekor seviyelere çıkmıştı. Satış esnasında toplamda 180 milyon dolar sadece gaz ücretleri için harcanmıştı. O dönem yüksek profilli koleksiyoncular bunu bir “kabus senaryosu” olarak nitelendirmiş ve Yuga Labs’ı tepkilere kulak asmamakla eleştirmişlerdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Yuga Labs daha sonra yaptığı açıklamada gelecekte de aynı sorunu yaşamamak ve işlem ücretlerini düşürmek için ApeCoin etrafında tomurcuklanan ekosistemin Ethereum’dan ayrılıp kendi özel blok zincirine geçmesi gerektiğini önermişti. Yuga Labs attığı tweette, ApeCoin’in daha sağlıklı ölçeklenebilmesi için kendi zincirine taşınması gerektiğini ifade etmişti ve bu konuyla ilgili DAO üzerinden bir teklif sunacaklarını belirtmişti.

Yuga Labs’in ürünleri arasında Bored Ape Yacht Club, Mutant Ape Yacht Club (MAYC) ve Bored Ape Kennel Club (BAKC) koleksiyonları yer alıyor. Şu anda tüm bu projeler Ethereum üzerinde.

İlgili Haber:  Popüler Ethereum NFT Koleksiyonu Bored Ape Yacht Club, Yeni Tokenini Duyurdu: ApeCoin!

Ethereum’a rakip bir blok zinciri ekosistemi olan Avalanche’ın arkasındaki çekirdek ekip de, geçtiğimiz günlerde ApeCoin DAO üzerinden bir teklif paylaşarak Apecoin ekosistemine talip olduklarını belirtmişlerdi.

Hatta Ava Labs’in kurucusu ve CEO’su Emin Gün Sirer attığı tweette, “”ApeCoin bir Avalanche subnet’i olarak harika olurdu ve ağın üstün performansından faydalanırdı” demişti.

Ancak beklenen olmadı. Teklifte en azından şimdilik, ApeCoin’in Ethereum ekosistemi içinde kalması ve Ethereum tarafından güvence altına alınmamış bir L1 zincirine veya yan zincire taşınmaması gerektiği belirtildi.

Teklifi sunan kişilerden biri olan Matt Galligan, yaptığı açıklamada, “İlk olarak, benim birincil endişem, farklı bir zincire geçişin oldukça karmaşık bir karar olduğu ve aceleye getirilmemesi gerektiğidir. Ethereum içinde kalmanın ApeCoin’e en güçlü güvenlik modelini verdiğine inanıyorum” dedi.

Oylama şimdiye kadar ağırlıklı olarak tek taraflı oldu ve ApeCoin sahiplerinin yaklaşık %91’i teklifi destekliyor.

Sahiplerin yalnızca %9’u öneriye karşı oy vererek başka bir zincire göç etmeyi destekledi. Oylama 9 Haziran 2022’de sona erecek. Ama gidişat ezici çoğunluğun Ethereum’da kalmaya devam etmeyi istediğini gösteriyor.

Oylama bittikten sonraki 3 ay boyunca tekrar aynı konuyla ilgili teklif verilemeyecek. Dolayısıyla 3 ay sonra ne yapılacağı henüz muamma. Ancak ApeCoin topluluğu yüksek işlem ücretlerine rağmen Ethereum’dan memnun gözüküyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar