10 Ağustos 2022, Çarşamba
24.7 C
İstanbul

Aphex Twin NFT’sindeki Gizemli Tarih Ne Anlama Geliyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Aphex Twin, NFT’sine gizemli bir tarih sakladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Aphex Twin, NFT’sinde gizemli bir tarih yer alıyor.
  • Token teknolojisi üzerine çalışan Freeka Tet, onu nasıl bulacağını açıkladı.
  • Bu, çıkacak yeni bir albümün tarihi anlamına mı geliyor?

Daha çok Aphex Twin olarak bilinen esrarengiz İngiliz elektronik müzisyeni Richard D. James, ilk NFT’sinde hayranları için gizemli bir tarih sunuyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

“Afx \ / weirdcore \ blockscanner” adlı dijital sanat eseri, dijital sanatçı Weirdcore ile bir işbirliğinin sonucu. Taraftarların teklif vermek için yalnızca 24 saati vardı ve kazanan teklif 72 ETH (136.349 Dolar) olarak açıklandı.

Gizemli Tarihe Nasıl Ulaşılır?

Token teknolojisinin bir kısmına yardımcı olan dijital sanatçı Freeka Tet, dün Instagram’da gizemli tarihi bulma sürecinde izleyicileri için bir video paylaştı.

“Hazine avcıları” önce tokenin NFT müzayede evi Vakfı’ndaki listesine gitmelidir. Ardından, NFT’nin IPFS sitesi (yani InterPlanetary Dosya Sistemi, bir tür merkezi olmayan web barındırma sistemi) aracılığıyla tohumu görüntülemeyi seçtikten sonra onları indirilebilir bir .mp4 dosyasına dönüştüren bir IPFS URL’si alacaklardır.

İndirdikten sonra, .mp4 uzantısını görünür hale getirmek için dosyanın ayarlarının değiştirilmesi gerekir. Uzantı basitçe .zip olarak yeniden adlandırılmalı ve sonra çıkarılmalıdır. Ve evet! Şimdi karşımızda iki dosya görünüyor: biri yeni bir resim ve diğeri tarih içeren bir Dropbox klasörüne bağlantı veren bir metin dosyası: 14 Nisan 2021.

14 Nisan, Aphex Twin’in ünlü piyano kompozisyonu Avril 14’e bir göndermedir; ancak Aphex Twin ve Freeka Tet’in de bu yılı tarihlendirdikleri göz önüne alınırsa, birçok hayran bunun yeni bir albümün çıkış tarihi olabileceğine inanıyor.

Bununla birlikte Aphex Twin, NFT’si için çok fazla tepki aldı. Çevreyle ilgilenen eleştirmenler ve hayranlar, NFT’lerin gaz yakan Ethereum blok zincirinde işlem gördüğünü belirttiler. Cevap olarak Aphex Twin ise, “Paranın bir kısmını, ne kadar aldığımıza bağlı olarak ağaç dikmek ve permakültür projelerine bağış yapmak veya bunları kendimiz kurmak için harcayacağız.” diye tweet attı.

İlgili Haber:  Filecoin (FIL), Bitcoin Cash (BCH) ve Theta (THETA) Fiyat Analizi - 8 Mayıs

Pop Kültürünün NFT’lere Olan Hayranlığı

NFT piyasasında, bir sanatçı çalışmalarını bir müşteriye satarsa, işlemin her yönü tam bir hassasiyetle Ethereum blok zincirine kaydedilir. Satış noktasından kazanan teklif verilene kadar, yalnızca bu müşteri yasal olarak NFT’ye sahiptir. Herhangi bir görüntünün fareye sağ tıklanarak çoğaltılabildiği bir pazarda, NFT’ler dijital gerçekliği kanıtlama konusunda önemli bir yeniliktir.

Aphex Twin, NFT’lerle uğraşan ilk müzisyen değil. Önemli bir NFT müzayedesinde Kings of Leon, sattığı dijital eserlerden 2 milyon Dolar gelir elde etti. Bu durum, hiç şüphesiz, diğer büyük plak şirketlerini ve sanatçıları da aynı şeyi takip etmeye teşvik etti.

Elektro pop sanatçısı Grimes de piyasasının bilinen isimleri arasından. Grimes, ilk NFT satışından 6 milyon Dolar kazandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar