27 Mayıs 2022, Cuma
27.6 C
İstanbul

APIX Eğitimi Singapur Fintech Festivalinde Tanıtılacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Benjamin Franklin, “Başkalarının icatlarından büyük avantajlar elde ettiğimiz için, kendi icatımızla başkalarına hizmet etme fırsatından memnun olmamız gerekir. Üstelik bunu özgürce ve cömertçe yapmalıyız,” demiş. Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto da muhtemelen Franklin ile aynı fikirde olurdu.

Binance indirim kodu

Bankalar ve finans kurumları, bu hissiyatın antitezine bağlı kaldılar. Korunacak fikri mülkiyet hakları olmasa bile, bir şekilde fikri mülkiyet ile ilgilenirler. Yıllarca verdiklerinden fazlasını aldılar. Ancak zaman değişiyor. Finans kurumları sonunda işbirliği yapmak için bir araya geliyor. Bu, piyasaları ve piyasa altyapısını dönüştürmenin tek yolu olarak görünüyor. Değişimlerini teşvik edecek şey, finansal kurumların kültürel dönüşümüdür. Büyük teknoloji ve fintech’ler tarafından sürekli mevcut olan kesinti tehdidi, COVID kaynaklı zorunlu mesafe ve uzaktan çalışma nedeniyle yöntemlerin değişmesiyle, dünyanın dört bir yanındaki büyük finans kurumları bu yıl değişim için daha olgun davranıyor.

Binance indirim kodu

Bank as a platform!

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Çin, dijital dönüşümü ve kendine güvenmeyi çok ciddiye aldı. Bu nedenle, finansal altyapıyı bir araya getirmek için birden fazla programa sahipler. Çoğunlukla birlikte çalışabilirlik çerçevesi olan blockchain tabanlı hizmet ağı (BSN) ile devlet kurumlarına öncülük yapıyor. BSN ayrıca uluslararası olarak da piyasaya sürülüyor. Ancak Çin’in şu anki kültürüne uygun olarak devlet tarafından kontrol edilecek.

Bu, dijital kimlik, belgeler için dijital depolama, ödeme altyapısı gibi temel araçlar için standartları ve kuralları uygulayan ortak bir alt tabaka olan India Stack’in arkasındaki fikirle aynıdır. Halihazırda finansal katılımı önemli ölçüde artırmış, veri taşınabilirliği ve kullanıcı egemenliğinin önündeki engelleri kaldırmıştır.

Kısaca APIX

Asya’nın başka yerlerinde, 2018 yılında ASEAN Bankacılar Birliği (ABA), Dünya Bankası ve Singapur Para Otoritesi (MAS) tarafından kurulan ASEAN Financial Innovation Network (AFIN), API Borsasını (APIX) başlattı. FinTech’ler ve finans kurumları arasında sınır ötesi işbirliği, açık bir API pazarı ve sandbox platformu olan APIX içinde gerçekleşebilir. AFIN’in misyonu, işbirliği yoluyla yeniliği artırmaktır. İşbirliği fikri, birlikte çalışma için temel bir katman ve yapı oluşturulduktan sonra, rekabetin üst katmanlarda gerçekleşebileceğini temsil ediyor. Önceden parça parça olarak yapılan, imzalanması aylar süren onaylar ve anlaşmalar, ardından aylarca süren kavramların kanıtlanması veya minimum uygulanabilir ürünler için altyapı kurulması artık çok kısa bir süre içinde yapılabiliyor. APIX’in arkasındaki fikir de budur.

İlgili Haber:  Ethereum Fiyatı 1000 Doları Geçti

Uzman yöneticilere göre, platformların başarısı açıklıktan, geliştiricilerin ilgisini çekmekten, platformu duyurmaktan, ganimetleri paylaşmaktan ve ağ efektleri oluşturmaktan geliyor. Ancak, uzmanlar normalde Alibaba, Amazon, Google, Apple, Facebook gibi tek kurumsal platformlardan bahsediyorlar. Peki ya APIX gibi meta platformlar veya inovasyon kolektifleri ya da Çin veya Hindistan gibi bir platform olarak bir ülkeden bahsedecek olursak? Başarıları benzer özelliklerden veya stratejilerden mi kaynaklanıyor? Meta platform başarısı için, birkaç hizmet ve tesis çok önemli görünüyor. Bunlara işletmeler, gerçek kişiler ve cihazlar için güvenli ve yasal bir dijital kimlik dahildir.

Tek kurumsal platformlar ve meta platformlar arasında ortak olan bir şey, farklı türden katılımcıları çekmek için gerekli olan eğitim ve misyondur. Hedef kullanıcılar, bu durumda Fintech’ler, finans kuruluşları, onların müşterileri ve işletmelerin çalışanları olmalıdır.

APIX kapsamında bir girişim olan OXYGEN, fikir liderlerini, uygulayıcıları ve uzmanları etkinlikler, tartışma forumları, araştırma teknik raporları, podcast’ler aracılığıyla bir araya getirecek ve eğitecek. OXYGEN, 7-14 Aralık tarihleri ​​arasında Singapur Fintech haftasında başlayacak.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar