APIX Eğitimi Singapur Fintech Festivalinde Tanıtılacak

Tüm dünyada blockchain tabanlı teknolojiler gelişirken sınır ötesi işbirliği platformu olan APIX girişimi Oxygen, Singapur'da tanıtılacak.

Önemli Gelişmeler
blank
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Benjamin Franklin, “Başkalarının icatlarından büyük avantajlar elde ettiğimiz için, kendi icatımızla başkalarına hizmet etme fırsatından memnun olmamız gerekir. Üstelik bunu özgürce ve cömertçe yapmalıyız,” demiş. Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto da muhtemelen Franklin ile aynı fikirde olurdu.

blank

Bankalar ve finans kurumları, bu hissiyatın antitezine bağlı kaldılar. Korunacak fikri mülkiyet hakları olmasa bile, bir şekilde fikri mülkiyet ile ilgilenirler. Yıllarca verdiklerinden fazlasını aldılar. Ancak zaman değişiyor. Finans kurumları sonunda işbirliği yapmak için bir araya geliyor. Bu, piyasaları ve piyasa altyapısını dönüştürmenin tek yolu olarak görünüyor. Değişimlerini teşvik edecek şey, finansal kurumların kültürel dönüşümüdür. Büyük teknoloji ve fintech’ler tarafından sürekli mevcut olan kesinti tehdidi, COVID kaynaklı zorunlu mesafe ve uzaktan çalışma nedeniyle yöntemlerin değişmesiyle, dünyanın dört bir yanındaki büyük finans kurumları bu yıl değişim için daha olgun davranıyor.

blank

Bank as a platform!

Çin, dijital dönüşümü ve kendine güvenmeyi çok ciddiye aldı. Bu nedenle, finansal altyapıyı bir araya getirmek için birden fazla programa sahipler. Çoğunlukla birlikte çalışabilirlik çerçevesi olan blockchain tabanlı hizmet ağı (BSN) ile devlet kurumlarına öncülük yapıyor. BSN ayrıca uluslararası olarak da piyasaya sürülüyor. Ancak Çin’in şu anki kültürüne uygun olarak devlet tarafından kontrol edilecek.

Bu, dijital kimlik, belgeler için dijital depolama, ödeme altyapısı gibi temel araçlar için standartları ve kuralları uygulayan ortak bir alt tabaka olan India Stack’in arkasındaki fikirle aynıdır. Halihazırda finansal katılımı önemli ölçüde artırmış, veri taşınabilirliği ve kullanıcı egemenliğinin önündeki engelleri kaldırmıştır.

Kısaca APIX

Asya’nın başka yerlerinde, 2018 yılında ASEAN Bankacılar Birliği (ABA), Dünya Bankası ve Singapur Para Otoritesi (MAS) tarafından kurulan ASEAN Financial Innovation Network (AFIN), API Borsasını (APIX) başlattı. FinTech’ler ve finans kurumları arasında sınır ötesi işbirliği, açık bir API pazarı ve sandbox platformu olan APIX içinde gerçekleşebilir. AFIN’in misyonu, işbirliği yoluyla yeniliği artırmaktır. İşbirliği fikri, birlikte çalışma için temel bir katman ve yapı oluşturulduktan sonra, rekabetin üst katmanlarda gerçekleşebileceğini temsil ediyor. Önceden parça parça olarak yapılan, imzalanması aylar süren onaylar ve anlaşmalar, ardından aylarca süren kavramların kanıtlanması veya minimum uygulanabilir ürünler için altyapı kurulması artık çok kısa bir süre içinde yapılabiliyor. APIX’in arkasındaki fikir de budur.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Uzman yöneticilere göre, platformların başarısı açıklıktan, geliştiricilerin ilgisini çekmekten, platformu duyurmaktan, ganimetleri paylaşmaktan ve ağ efektleri oluşturmaktan geliyor. Ancak, uzmanlar normalde Alibaba, Amazon, Google, Apple, Facebook gibi tek kurumsal platformlardan bahsediyorlar. Peki ya APIX gibi meta platformlar veya inovasyon kolektifleri ya da Çin veya Hindistan gibi bir platform olarak bir ülkeden bahsedecek olursak? Başarıları benzer özelliklerden veya stratejilerden mi kaynaklanıyor? Meta platform başarısı için, birkaç hizmet ve tesis çok önemli görünüyor. Bunlara işletmeler, gerçek kişiler ve cihazlar için güvenli ve yasal bir dijital kimlik dahildir.

Tek kurumsal platformlar ve meta platformlar arasında ortak olan bir şey, farklı türden katılımcıları çekmek için gerekli olan eğitim ve misyondur. Hedef kullanıcılar, bu durumda Fintech’ler, finans kuruluşları, onların müşterileri ve işletmelerin çalışanları olmalıdır.

APIX kapsamında bir girişim olan OXYGEN, fikir liderlerini, uygulayıcıları ve uzmanları etkinlikler, tartışma forumları, araştırma teknik raporları, podcast’ler aracılığıyla bir araya getirecek ve eğitecek. OXYGEN, 7-14 Aralık tarihleri ​​arasında Singapur Fintech haftasında başlayacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Rekor Kıran Solana (SOL) Fiyatı İçin Bundan Sonra Ne Beklenebilir?

Solana’nın SOL tokeni gerçekten de oldukça ilginç bir gün geçirdi. Zirve değerine ulaşan SOL fiyatı bunun ardından gerileme yaşadı. Solana...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend