Apple ve Amazon Etkinlikleri Piyasaları Hareketlendirdi; Bitcoin 11.000 Dolar Seviyesini Geçti

Piyasalar yükselişe geçerken iPhone 12 ve Amazon Prime Days etkinlikleri de süreci destekliyor. Kripto piyasasında da yükseliş hakim.

Haberin Özeti

  • Amazon ve Apple firmalarının her ikisi de yılın en karlı çeyreğine giriş yaparken piyasaları da yukarı doğru hareketlendiriyor.
  • Bitcoin 11.000 dolar seviyesini geçerken, çoğu kripto para biriminde de artış izleniyor.
  • Şu anda yaklaşık 7 milyar dolar değerinde Bitcoin halka açık şirketlerin elinde bulunuyor.

Hisse senetleri, son olarak, altı haftanın en yüksek seviyesinde kapandığı için yeni haftaya da iyi bir başlangıç ​​yapmış görünüyor. Yatırımcıların, teknoloji devleri Apple ve Amazon’dan üç aylık kazanç raporları alma konusunda ciddi bir beklentiye girdiği belirtiliyor.

Amazon hisseleri, yıllık Prime Day etkinliği beklentisi ile %4,5 oranında yükselirken; bu durum Nasdaq’da da %2 seviyesinde bir artışı tetikledi. Apple’da ise iPhone 12 lansman etkinliği öncesinde hisselerin %6’dan fazla arttığı görüldü.

ABD’de Teşvik Paketi Görüşmeleri Sürüyor

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in teşvik paketi hakkında görüşmeleri sürerken; piyasaların ise seçim sonrasına odaklandığı dile getiriliyor.

Ancak diğer şirketlerin kazanç sezonu hakkında çok sevinçli olduklarını söylemek doğru olmaz. Londra Menkul Kıymetler Borsası tarafından desteklenen dünyanın ilk dijital varlık borsası AAX’ten bir sözcü, “Covid-19 can almaya devam ettikçe şirketlerin kârlarında keskin bir düşüş bildirmesine kesin gözüyle bakılıyor.” dedi.

FactSet verilerine göre ekonomik verilerin geçen yıla göre %20 oranında düşmesi bekleniyor.

Bitcoin’de Ani Artış

Bu arada kripto piyasasında ise Bitcoin 11.000 dolar seviyesini aşması ile öne çıkıyor. Lider kripto para biriminin 11.400 doların üzerine çıktığı görülüyor.

Kripto piyasası genelinde göstergeler yeşil renkte seyrediyor. Sektörün piyasa değeri, geçtiğimiz hafta 26 milyar dolar büyürken; piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin fiyatı ise yedi gün içerisinde %8 arttı.

  Oakland Athletics Beyzbol Takımı Bitcoin'le Özel Suit Satışı Yapıyor

6,7 milyar dolardan fazla Bitcoin’in şu anda ABD yazılım devi MicroStrategy de dahil olmak üzere halka açık şirketler tarafından tutulduğunu öğrenmek ise hiç de şaşırtıcı değil.

Şu anda, 38.250 BTC (425 milyon dolar) ile Microstrategy, Grayscale dışında diğer halka açık yatırımcılardan daha fazla Bitcoin’i elinde bulunduruyor.

Microstrategy varlıkları, BlackRock, Vanguard ve Norveç Petrol Fonu da dahil olmak üzere şirket hissedarlarının artık dolaylı olarak milyonlarca Bitcoin’le iş yaptıkları anlamına geliyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın