AR-15 ile AK-47 Arasındaki Fark

AR-15 ile AK-47 arasında yıllar süren bir rekabet olmuştur. Her ikisi de güvenilir tüfek platformları ve her biri diğerine göre kendi avantajları olan tüfeklerdir. Polis, sivil ve asker yaygın olarak bu silahları kullanır. AR-15 ve AK-47, son 50 yıldır dünyanın çeşitli ülkelerinde önemli bir rol oynamıştır. AK-47 Mikhail Kalishnikov tarafından tasarlanan ve 1949 yılında tanıtılan ve Türkiye’de kalaşnikof ya da keleş adıyla bildiğimiz silahtır. AR-15 ise Armalite tarafından tasarlanan, sonra Colt’a satılan ve daha sonra 1963 yılında piyasaya sürülen silahtır.

Yapı Farklılığı

Tabii ki iki tüfek arasındaki en belirgin fark kalibreleri, ancak dikkate alınacak diğer büyük şeyler arasında güvenilirlik, fiyat, konfor ve doğruluk da var. AR-15 dediğimiz tüfek, 5.56x45mm mühimmatla ateş eder ve genellikle hafif ve daha doğrudur. Ancak, genellikle bir AK-47’den iki katı kadar masraf çıkarır ve kirli ve pis ortamlarda arızalanmaya daha yatkındır.

AK-47 yani kalaşnikof ise 7.62x39mm mühimmat ile ateş eder ve maliyeti az, daha ağır, daha az doğru ve genellikle hemen hemen her durumda ve ortamda fonksiyonel olarak çalışır. Bir AK-47’yi çamura düşürün, halen ateş ettiğini göreceksiniz. Sadece bu karakteristik özellikler bile silah satın alanlar için yeterli farklılıklardır. AK-47 zorlu durum ve işler için tasarlanmıştır ve dolayısıyla kendini savunma ve ona benzer işler için kullanılır. AR-15 ise, genellikle hobi için ateş eden nişancılar tarafından tercih edilmektedir.

Diğer Farklılıklar

Ağırlık açısından baktığımızda AR-15 tüfekler daha hafiftir. Boş bir AR-15 3.5 kilo iken, boş bir AK-47 4.3 kilo ağırlığındadır. Tabii bu silahların tam ağırlığının üreticiye göre değiştiğini unutmayın.

Merminin namludan ilk çıkış hızını kıyaslayacak olursak; AR-15 kazanır. AR-15’lerde mermi hızı saatte 3500 kilometre iken, AK-47’lerde mermi hızı saatte 2574 kilometredir. Mermi hızı atış menzilini de etkilediğinden bu noktada AR-15 yine daha üstündür. AR-15’in atış menzili 500 metre iken, AK-47’nin atış menzili 365 metredir. Dolayısıyla AK-47’ler AR-15’lere kıyasla daha ucuz, daha satın alınabilir ve daha güvenilir silahlardır.

İlgili Haber:  Kimyasal Silah ile Nükleer Silah Arasındaki Fark

Ak-47’ler sadece Rus silah üreticisi bir Kalashnikov iştiraki tarafından üretilebilir. Tahmini 100 milyon adet ile dünyanın en yaygın küçük silahıdır. Bunun nedeni her koşulda çalışma yeteneğinden dolayı çoğunlukla askerler tarafından kullanılmasıdır.

AR-15’ler doğruluk, uzun menzil ve modüler yapısından dolayı son derece popülerdir. Bir kit yardımı ile bir AR-15 oluşturmak, değiştirmek veya herhangi bir parçasını yenilemek kolaydır.

Tüm bunlarla birlikte, tam otomatik tüfekler siviller için birçok ülkede yasal değildir. Popüler AR-15 üreticilerin bazıları Armalite, Colt Bushmaster ve Sıg Sauer’dir.

AR-15 ile AK-47 arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum bırakabilirsiniz.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın