25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Aradığınız Blok Zincire Şu An Ulaşılamıyor

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Son güncelleme: 3 hafta önce

Tether istediği adresleri kara listeye ekleyip bloklayabiliyor.

Centre adlı konsorsiyum yine Tether gibi USDC üzerinde istediği adresleri kara listeye alabiliyor, USDC’nin merkezi bir şekilde mint işlemini gerçekleştirebiliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Ethereum vakfı DAO fiyaskosunun ardından Ethereum blok zincirini çatallayıp işlemleri geri alabiliyor.

OpenSea kullanıcılarının NFT’leri çalındığında ilgili NFT’leri dondurabiliyor.

Solana blok zinciri 17 saat boyunca çalışmayabiliyor ve “mühendisler” sorunu çözdükten sonra sistem erişilebilir hale geliyor.

Satoshi yaşıyorsa bu gelişmeler karşısında bir eliyle yüzünü kapatıp facepalm yapıyordur muhtemelen.

Ademi merkeziyetsiz yapı derken bunları mı kastediyorduk? Beklenti bu muydu? Vakıfların, mühendislerin, destek ekiplerinin ya da müşteri hizmetlerinin yönettiği blok zincirler mi hayal ediyorduk? Web 3.0 bu şekilde mi bizi özgürleştirecekti?

Hiç sanmıyorum.

Bitcoin bir yol açtı. Bu yolda şu an kaş ve göz yara yara bir şekilde ilerleniyor. Ancak piyasanın henüz tam olgunlaşmaya erdiğini söyleyemeyiz. Bu olgunlaşma belki 20-30 yıl sürecek. Ancak henüz orada değiliz.

Vakıfların ve müşfik diktatörlerin yönetmediği, mühendislerin üzerinde çalışmadığı, destek ekiplerinin olay yerine intikal etmediği blok zincir veya blok zincirler bu olgunlaşmayı sağlayacak. Maalesef şu an piyasadaki hiç bir blok zincir bu noktada değil.

Satoshi erken dönem forum gönderilerinden birinde Bitcoin protokolünü tanımlarken “sets in stone” ifadesini kullanmıştı. Yani “taşa kazınmış protokol” demek. Değiştirilemez, silinemez, geri alınamaz.

Bu bir blok zincire ait protokolün bir kez hayata geçtikten sonra değiştirilemeyeceği anlamına geliyordu.

Örneğin Ethereum’da 2016’daki DAO saldırısından sonra işlemler bir kez geri alınmıştı. Bu durumda Ethereum’un “değiştirilemez” olduğunu iddia edebilir miyiz? Hayır. Tekrar olmaması için bir garanti var mı? Yok.

Merhum Turgut Özal “Anayasayı bir kere delmekle bir şey olmaz” demişti. Şimdi de “blok zinciri bir kere değiştirmekle bir şey olmaz” mı diyeceğiz?

Satoshi’nin dediği gibi protokol taşa kazınmıştır. Bir kere değiştirince ortada güven unsuru kalmaz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend