11 Ağustos 2022, Perşembe
24.6 C
İstanbul

Aradığınız Blok Zincire Şu An Ulaşılamıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Tether istediği adresleri kara listeye ekleyip bloklayabiliyor.

Centre adlı konsorsiyum yine Tether gibi USDC üzerinde istediği adresleri kara listeye alabiliyor, USDC’nin merkezi bir şekilde mint işlemini gerçekleştirebiliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Ethereum vakfı DAO fiyaskosunun ardından Ethereum blok zincirini çatallayıp işlemleri geri alabiliyor.

OpenSea kullanıcılarının NFT’leri çalındığında ilgili NFT’leri dondurabiliyor.

Solana blok zinciri 17 saat boyunca çalışmayabiliyor ve “mühendisler” sorunu çözdükten sonra sistem erişilebilir hale geliyor.

Satoshi yaşıyorsa bu gelişmeler karşısında bir eliyle yüzünü kapatıp facepalm yapıyordur muhtemelen.

Ademi merkeziyetsiz yapı derken bunları mı kastediyorduk? Beklenti bu muydu? Vakıfların, mühendislerin, destek ekiplerinin ya da müşteri hizmetlerinin yönettiği blok zincirler mi hayal ediyorduk? Web 3.0 bu şekilde mi bizi özgürleştirecekti?

Hiç sanmıyorum.

Bitcoin bir yol açtı. Bu yolda şu an kaş ve göz yara yara bir şekilde ilerleniyor. Ancak piyasanın henüz tam olgunlaşmaya erdiğini söyleyemeyiz. Bu olgunlaşma belki 20-30 yıl sürecek. Ancak henüz orada değiliz.

Vakıfların ve müşfik diktatörlerin yönetmediği, mühendislerin üzerinde çalışmadığı, destek ekiplerinin olay yerine intikal etmediği blok zincir veya blok zincirler bu olgunlaşmayı sağlayacak. Maalesef şu an piyasadaki hiç bir blok zincir bu noktada değil.

Satoshi erken dönem forum gönderilerinden birinde Bitcoin protokolünü tanımlarken “sets in stone” ifadesini kullanmıştı. Yani “taşa kazınmış protokol” demek. Değiştirilemez, silinemez, geri alınamaz.

Bu bir blok zincire ait protokolün bir kez hayata geçtikten sonra değiştirilemeyeceği anlamına geliyordu.

Örneğin Ethereum’da 2016’daki DAO saldırısından sonra işlemler bir kez geri alınmıştı. Bu durumda Ethereum’un “değiştirilemez” olduğunu iddia edebilir miyiz? Hayır. Tekrar olmaması için bir garanti var mı? Yok.

Merhum Turgut Özal “Anayasayı bir kere delmekle bir şey olmaz” demişti. Şimdi de “blok zinciri bir kere değiştirmekle bir şey olmaz” mı diyeceğiz?

Satoshi’nin dediği gibi protokol taşa kazınmıştır. Bir kere değiştirince ortada güven unsuru kalmaz.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Evrim Dönmez
Evrim Dönmez
Evrim kripto para dünyasına ilgilidir. Okur, araştırır, öğrenir, paylaşır.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar