25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Arbitrum Faciası

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Son güncelleme: 2 hafta önce

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum’un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat süresince blok üretimi tamamen durdu.

Ne yalan söyliyeyim her blok zincir kesintisinde o projeye olan inancım derinden sarsılıyor. Solana bildiğiniz gibi alışkanlık haline getirdi, hemen hemen her hafta çöküyor nerdeyse. Arbitrum’un da ondan geri kalır yanı yok.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Arbitrum, Solana ve benzeri projeler büyük heyecan yaratan projelerdi. Belki bazıları için halen öyledir ama benim için artık değiller.

Ademi merkeziyeti merkezine koymuş bir endüstride ademi merkeziyet kabul edilemez.

Arbitrum’un bu son kesintisiyle öğrendik ki meğer kendisi tamamen merkezi bir blok zincirmiş. Şöyle ki; Arbitrum’da Sequencer adı verilen bir mekanizma var. Bu mekanizma adından anlaşılacağı üzere işlemleri önceliklendiren ve sıraya koyan bir mekanizma. Ve şu an bu mekanizmayı yürüten bir kurum var: Offchain Labs! Yani Arbitrum’u hayata geçiren kurum işlemleri merkezi bir şekilde sıraya koyup önceliklendiriyor.

Arbitrum bu merkezi durumu kendi internet sayfasında da belirtmiş. Maalesef başlangıçta Sequencer merkezi bir üçüncü taraf olacak denmiş. Fakat bir süre sonra ademi merkezi bir Sequencer mekanizmasının geliştirileceği de vurgulanmış.

Çok komik değil mi? Önce merkezi başlayacağız, sonra yavaş yavaş ademi merkezi olacağız. Satoshi’nin gözünden bir damla yaş gelmiştir şimdi.

Önce merkezi sonra ademi merkezi olunmaz. Tabiri caizse ademi merkeziyetsiz doğulur.

Arbitrum ademi merkezi bir Sequencer’ın zorluklarından bahsetmiş ve onun algoritmik olması için çalıştıklarını dile getirmişler.

Kim bilir ne zaman..

Maalesef Arbitrum da Solana gibi bir hayal kırıklığı benim için. ZK-Snarks’lar, rollup’lar, katman 2 çözümler bunlar güzel şeyler. Ancak aralarına serpiştirilmiş merkezi yapılar işin tüm tadını kaçırıyor.

Solana’nın, Arbitrum’un benim gibi pek çok insanın güvenini kaybettiğini düşünüyorum. O güven bir kez kaybedilince de bir daha onarılması çok zor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend