9 Ağustos 2022, Salı
30.6 C
İstanbul

Arbitrum Faciası

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum’un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat süresince blok üretimi tamamen durdu.

Ne yalan söyliyeyim her blok zincir kesintisinde o projeye olan inancım derinden sarsılıyor. Solana bildiğiniz gibi alışkanlık haline getirdi, hemen hemen her hafta çöküyor nerdeyse. Arbitrum’un da ondan geri kalır yanı yok.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Arbitrum, Solana ve benzeri projeler büyük heyecan yaratan projelerdi. Belki bazıları için halen öyledir ama benim için artık değiller.

Ademi merkeziyeti merkezine koymuş bir endüstride ademi merkeziyet kabul edilemez.

Arbitrum’un bu son kesintisiyle öğrendik ki meğer kendisi tamamen merkezi bir blok zincirmiş. Şöyle ki; Arbitrum’da Sequencer adı verilen bir mekanizma var. Bu mekanizma adından anlaşılacağı üzere işlemleri önceliklendiren ve sıraya koyan bir mekanizma. Ve şu an bu mekanizmayı yürüten bir kurum var: Offchain Labs! Yani Arbitrum’u hayata geçiren kurum işlemleri merkezi bir şekilde sıraya koyup önceliklendiriyor.

Arbitrum bu merkezi durumu kendi internet sayfasında da belirtmiş. Maalesef başlangıçta Sequencer merkezi bir üçüncü taraf olacak denmiş. Fakat bir süre sonra ademi merkezi bir Sequencer mekanizmasının geliştirileceği de vurgulanmış.

Çok komik değil mi? Önce merkezi başlayacağız, sonra yavaş yavaş ademi merkezi olacağız. Satoshi’nin gözünden bir damla yaş gelmiştir şimdi.

Önce merkezi sonra ademi merkezi olunmaz. Tabiri caizse ademi merkeziyetsiz doğulur.

Arbitrum ademi merkezi bir Sequencer’ın zorluklarından bahsetmiş ve onun algoritmik olması için çalıştıklarını dile getirmişler.

Kim bilir ne zaman..

Maalesef Arbitrum da Solana gibi bir hayal kırıklığı benim için. ZK-Snarks’lar, rollup’lar, katman 2 çözümler bunlar güzel şeyler. Ancak aralarına serpiştirilmiş merkezi yapılar işin tüm tadını kaçırıyor.

Solana’nın, Arbitrum’un benim gibi pek çok insanın güvenini kaybettiğini düşünüyorum. O güven bir kez kaybedilince de bir daha onarılması çok zor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Evrim Dönmez
Evrim Dönmez
Evrim kripto para dünyasına ilgilidir. Okur, araştırır, öğrenir, paylaşır.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar