8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.7 C
İstanbul

Arbitrum Nedir? Ethereum Katman-2’de Nasıl Lider Oldu?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Arbitrum, Ethereum Katman-2 (L2) ağlarındaki toplam kilitli varlığın (TVL) %41.88’ini elinde bulunduruyor ve bu anlamda lider konumda yer alıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ethereum tabanlı L2 ağlarından biri olan Arbitrum, piyasaya sürülmesinden bu yana kripto para kullanıcıları ve geliştiricilerinden büyük ilgi gördü.
  • Arbitrum, Ethereum Katman-2 (L2) ağlarındaki toplam kilitli varlığın (TVL) %41.88’ini elinde bulunduruyor.

Ethereum tabanlı L2 ağlarından biri olan Arbitrum, piyasaya sürülmesinden bu yana kripto para kullanıcıları ve geliştiricilerinden büyük ilgi gördü.

Binance indirim kodu

Ethereum L2’nin Lideri: Arbitrum

Footprint Analytics’in verilerine göre Arbitrum, Ethereum L2 ağlarındaki toplam kilitli varlığın (TVL) %41.88’ini elinde bulunduruyor. 2.25 milyar Dolarlık TVL’ye sahip olan L2 protokolü bu anlamda lider konumda yer alıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Arbitrum, ana ağını 1 Eylül 2021 tarihinde başlattı. Bu, diğer L2 ağlarına kıyasla geç bir tarih gibi görünse de; protokolün TVL’si diğer projeleri hızla geride bırakmayı başardı.

Peki Arbitrum’u öne çıkaran şey nedir?

Düşük Maliyetler

Arbitrum’un “İyimser toplamalar” çözümü, kısa vadede geliştiriciler arasında teknik olarak daha karmaşık “ZK toplamaları” çözümünden daha popüler hale geldi.

Öte yandan Arbitrum saniyede 40.000 işlem talebi alır ve bu sayede ağ tıkanıklığını büyük ölçüde azaltır, hızı artırır ve işlem maliyetlerini düşürür. Ethereum’un saniyede 15 – 20 işlem gerçekleştirebilme performansına bakılırsa bu hayli yüksek bir değer. Son verilere göre Ethereum’un işlem maliyeti Arbitrum’un yaklaşık 36 katı seviyesinde daha yüksek görünüyor.

Daha Açık Bir Ekosistem

Arbitrum, lansmanın ve halka açık bir şekilde yayınlanmasından önce 400’den fazla DeFi projesini desteklediğini ve lansmanı ile birlikte onlarca projenin aynı anda online hale geleceğini duyurmuştu. Böyle bir strateji de kullanıcıların L2 ekosisteminde çeşitli işlemleri tamamlaması için zaman tanıdır. Diğer pek çok L2 ağı, “beyaz listeye alma” mekanizması kullanır; böylece ana ağlarında yalnızca beyaz listeye alınmış projeler yayınlanabilir. Arbitrum ise onlara nazaran çok daha açık bir ekosistem olarak dikkat çekiyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar