26 Ocak 2022, Çarşamba
-0.9 C
İstanbul

Arbitrum Nedir? Ethereum Katman-2’de Nasıl Lider Oldu?

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Arbitrum, Ethereum Katman-2 (L2) ağlarındaki toplam kilitli varlığın (TVL) %41.88’ini elinde bulunduruyor ve bu anlamda lider konumda yer alıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ethereum tabanlı L2 ağlarından biri olan Arbitrum, piyasaya sürülmesinden bu yana kripto para kullanıcıları ve geliştiricilerinden büyük ilgi gördü.
  • Arbitrum, Ethereum Katman-2 (L2) ağlarındaki toplam kilitli varlığın (TVL) %41.88’ini elinde bulunduruyor.

Ethereum tabanlı L2 ağlarından biri olan Arbitrum, piyasaya sürülmesinden bu yana kripto para kullanıcıları ve geliştiricilerinden büyük ilgi gördü.

Binance indirim kodu

Ethereum L2’nin Lideri: Arbitrum

Footprint Analytics’in verilerine göre Arbitrum, Ethereum L2 ağlarındaki toplam kilitli varlığın (TVL) %41.88’ini elinde bulunduruyor. 2.25 milyar Dolarlık TVL’ye sahip olan L2 protokolü bu anlamda lider konumda yer alıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Arbitrum, ana ağını 1 Eylül 2021 tarihinde başlattı. Bu, diğer L2 ağlarına kıyasla geç bir tarih gibi görünse de; protokolün TVL’si diğer projeleri hızla geride bırakmayı başardı.

Peki Arbitrum’u öne çıkaran şey nedir?

Düşük Maliyetler

Arbitrum’un “İyimser toplamalar” çözümü, kısa vadede geliştiriciler arasında teknik olarak daha karmaşık “ZK toplamaları” çözümünden daha popüler hale geldi.

Öte yandan Arbitrum saniyede 40.000 işlem talebi alır ve bu sayede ağ tıkanıklığını büyük ölçüde azaltır, hızı artırır ve işlem maliyetlerini düşürür. Ethereum’un saniyede 15 – 20 işlem gerçekleştirebilme performansına bakılırsa bu hayli yüksek bir değer. Son verilere göre Ethereum’un işlem maliyeti Arbitrum’un yaklaşık 36 katı seviyesinde daha yüksek görünüyor.

Daha Açık Bir Ekosistem

Arbitrum, lansmanın ve halka açık bir şekilde yayınlanmasından önce 400’den fazla DeFi projesini desteklediğini ve lansmanı ile birlikte onlarca projenin aynı anda online hale geleceğini duyurmuştu. Böyle bir strateji de kullanıcıların L2 ekosisteminde çeşitli işlemleri tamamlaması için zaman tanıdır. Diğer pek çok L2 ağı, “beyaz listeye alma” mekanizması kullanır; böylece ana ağlarında yalnızca beyaz listeye alınmış projeler yayınlanabilir. Arbitrum ise onlara nazaran çok daha açık bir ekosistem olarak dikkat çekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend