27 Mayıs 2022, Cuma
27.6 C
İstanbul

Arjantin, Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Edebilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 10 ay önce

Binance indirim kodu

Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez yerel bir televizyon röportajında Bitcoin’in ülkedeki benimsenmesi ile ilgili, “Çok ileri gitmek istemiyorum; ama ‘hayır’ demek için hiçbir neden yok.” dedi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez, kripto paranın Arjantin ekonomisinde daha büyük bir rol oynaması fikrini desteklediğini belirtti.
  • Fernandez, Arjantin’in de El Salvador örneğinde olduğu gibi Bitcoin’i resmi para birimi olarak benimseyebileceğini dile getirdi.

Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez, kendi şüpheciliğine rağmen, kripto paranın Arjantin ekonomisinde daha büyük bir rol oynaması fikrini desteklediğini belirtti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Arjantin ve Bitcoin

Dün Filo.news tarafından yayınlanan bir röportajda Fernandez’e, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) kullanmayı düşünüp düşünmeyeceği ve El Salvador‘un yolunu takip edip Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul edip etmeyeceği soruldu. Fernandez ise “Çok ileri gitmek istemiyorum; ama ‘hayır’ demek için bir sebep yok. Belki de bu iyi bir yoldur.” diye cevapladı.

Fernandez, ayrıca, “Kripto paradaki avantajın, enflasyonist etkinin büyük ölçüde geçersiz kılınması olduğunu söylüyorlar.” dedi.

Enflasyon, Arjantin siyasetindeki en hassas konulardan biridir. Ülke, ayrıca, döviz karaborsasında bir patlamaya neden olan güçlü döviz kontrolleri uyguluyor.

Cumhurbaşkanı Fernandez de Bitcoin gibi kripto paralara karşı olan ilgisini enflasyona karşı potansiyel bir koruma yöntemi olması amacıyla yumuşattı.

Fernandez, “Bunun küresel bir tartışma ve ihtiyatla yaklaştığım bir konu olduğunu itiraf etmeliyim. Kripto paranın ne denli yabancı olduğu ve bu servetin nasıl gerçekleştiğini anlamak zor olduğu için ihtiyatlıyım. Dünyadaki birçok insanın da benzer endişeleri var. Bu nedenle de sistem, henüz çok fazla genişlemedi. Ancak kesinlikle dikkate alınması gereken bir şey.” dedi.

İlgili Haber:  Suç Faaliyetlerinde Kullanılan Bitcoin'leri Takip Eden "Dark Web Aracı", Tekrar Kullanılabilir Hale Geldi

Arjantin’de Artan Kripto Para Kullanımı

Kripto paralara karşı ilgi son yıllarda Arjantin halkında da önemli ölçüde arttı. Kripto paralar, büyük ölçüde ülkedeki yatırımcıları yerel para birimi olan Arjantin pesosunun devalüasyonundan koruyan ABD Dolarına dolaylı yatırım yapma yöntemi olarak kullanılabilir. Bu nedenle de Bitcoin’in yanında, DAI gibi stablecoinler de Arjantinli tüccarlar arasında oldukça popülerdir.

Ancak Bitcoin meraklıları fazla heyecanlanmadan önce Arjantin merkez bankasının kripto para ile ilgili tutumunu hatırlatmakta fayda var. Arjantin merkez bankası başkanı Miguel Pesce bu hafta başında yaptığı açıklamada, “Bitcoin’in gerçek bir finansal varlık olmadığına ve herhangi bir kalıcı kârlılık yaratmadığına inanıyorum.” dedi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar