7 Ağustos 2022, Pazar
26.6 C
İstanbul

Arjantin, Kripto Para Vergisi Almaya Başlıyor: Piyasa Etkilenebilir mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Arjantin hükümeti, kripto para işlemlerinin vergilendirilmesine olanak sağlayan yeni bir yasayı onayladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Arjantin hükümeti, kripto para vergisinin yasal olarak ödenmesini sağlayacak bir kararname yayınladı.
  • Kararnamenin, üçüncü taraf ödeme hizmeti sağlayıcılarına tanınan vergi muafiyetlerini “netleştirmeyi” ve “sınırlamayı” amaçladığı bildirildi.

Buenos Aires Times’ın haberine göre, kripto para işlemleri artık Arjantin’de vergi yasalarına tâbi olacak.

Binance indirim kodu

Arjantin ve Kripto Para Düzenlemeleri

Arjantin hükümeti, kripto para vergisinin yasal olarak ödenmesini sağlayacak bir kararname yayınladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kararnamenin, üçüncü taraf ödeme hizmeti sağlayıcılarına tanınan vergi muafiyetlerini “netleştirmeyi” ve “sınırlamayı” amaçladığı bildiriliyor. Yeni yasalar ayrıca kripto para işlemlerinin vergiye tâbi bir faaliyet olduğunu da doğruluyor.

Hükümet tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Fon hareketlerinin kripto paralar üzerinde alım, satım, takas, aracılık ve/veya diğer herhangi bir işlemle bağlantılı olduğu durumlarda bu kararname ve benzer nitelikteki diğer düzenlemelerde öngörülen muafiyetler uygulanmayacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Daha öncesinde bireyler arasındaki kripto para işlemleri bu vergi düzenlemelerinden muaf tutuluyordu ve sadece “nakit işlemler” gibi kayıtlara geçiyordu.

Kripto Para Vergisi Piyasayı Etkileyebilir mi?

Hükümetlerin kripto paralara karşı nasıl bir tutum takınacağına dair küresel bir anlaşma yok; ancak kripto para kazançlarını vergilendirmeyen birkaç ülke var.

Örneğin Mart 2018’de kripto para faaliyetlerini yasallaştıran çeşitli kararnameler yayınlayan Belarus’ta kripto para yatırımları “kişisel yatırımlar” olarak kabul edilir ve bu nedenle de vergiden muaftır.

Öte yandan Malezya’da da kripto para işlemleri vergiden muaftır; çünkü hükümet bunları bir varlık veya yasal ödeme aracı olarak kabul etmez. Portekiz’de ise bireyler tarafından kripto para satışından elde edilen gelir, 2018’den beri vergiden muaf bir faaliyettir. Ülkede kripto para ticareti de yatırım geliri olarak kabul edilmez ve bu sayede %28’lik bir vergiden muaf tutulur.

İlgili Haber:  Jack Dorsey'e Göre Bitcoin Çevreci Enerji Kaynaklarının Kullanımını Teşvik Ediyor

Arjantin’deki kripto para yasasının halihazırda birkaç gündür düşüş eğiliminde olan piyasayı nasıl etkileyeceği ise merak ediliyor. Ancak analistler, bu Bitcoin, Ethereum, Dogecoin ve diğer kripto paralarda yaşanan son fiyat düşüşünün, boğa piyasalarında sıklıkla rastlanan düzeltmeler olduğu fikrini destekliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar