18.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

Arjantin, Kripto Para Vergisi Almaya Başlıyor: Piyasa Etkilenebilir mi?

Önemli Gelişmeler

Arjantin hükümeti, kripto para işlemlerinin vergilendirilmesine olanak sağlayan yeni bir yasayı onayladı.

blank

Haberin Özeti

  • Arjantin hükümeti, kripto para vergisinin yasal olarak ödenmesini sağlayacak bir kararname yayınladı.
  • Kararnamenin, üçüncü taraf ödeme hizmeti sağlayıcılarına tanınan vergi muafiyetlerini “netleştirmeyi” ve “sınırlamayı” amaçladığı bildirildi.

Buenos Aires Times’ın haberine göre, kripto para işlemleri artık Arjantin’de vergi yasalarına tâbi olacak.

blank

Arjantin ve Kripto Para Düzenlemeleri

Arjantin hükümeti, kripto para vergisinin yasal olarak ödenmesini sağlayacak bir kararname yayınladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Kararnamenin, üçüncü taraf ödeme hizmeti sağlayıcılarına tanınan vergi muafiyetlerini “netleştirmeyi” ve “sınırlamayı” amaçladığı bildiriliyor. Yeni yasalar ayrıca kripto para işlemlerinin vergiye tâbi bir faaliyet olduğunu da doğruluyor.

Hükümet tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Fon hareketlerinin kripto paralar üzerinde alım, satım, takas, aracılık ve/veya diğer herhangi bir işlemle bağlantılı olduğu durumlarda bu kararname ve benzer nitelikteki diğer düzenlemelerde öngörülen muafiyetler uygulanmayacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Daha öncesinde bireyler arasındaki kripto para işlemleri bu vergi düzenlemelerinden muaf tutuluyordu ve sadece “nakit işlemler” gibi kayıtlara geçiyordu.

Kripto Para Vergisi Piyasayı Etkileyebilir mi?

Hükümetlerin kripto paralara karşı nasıl bir tutum takınacağına dair küresel bir anlaşma yok; ancak kripto para kazançlarını vergilendirmeyen birkaç ülke var.

Örneğin Mart 2018’de kripto para faaliyetlerini yasallaştıran çeşitli kararnameler yayınlayan Belarus’ta kripto para yatırımları “kişisel yatırımlar” olarak kabul edilir ve bu nedenle de vergiden muaftır.

Öte yandan Malezya’da da kripto para işlemleri vergiden muaftır; çünkü hükümet bunları bir varlık veya yasal ödeme aracı olarak kabul etmez. Portekiz’de ise bireyler tarafından kripto para satışından elde edilen gelir, 2018’den beri vergiden muaf bir faaliyettir. Ülkede kripto para ticareti de yatırım geliri olarak kabul edilmez ve bu sayede %28’lik bir vergiden muaf tutulur.

İlgili Haber:  ABD, 28 Milyar Dolarlık Kripto Para Vergisi Toplamak İstiyor

Arjantin’deki kripto para yasasının halihazırda birkaç gündür düşüş eğiliminde olan piyasayı nasıl etkileyeceği ise merak ediliyor. Ancak analistler, bu Bitcoin, Ethereum, Dogecoin ve diğer kripto paralarda yaşanan son fiyat düşüşünün, boğa piyasalarında sıklıkla rastlanan düzeltmeler olduğu fikrini destekliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend