Fidye olarak 4 milyon dolar değerinde Bitcoin talebinde bulunan hackerların yaptığı saldırı, Arjantin’in uluslararası sınırlarının geçici olarak kapatılmasına neden oldu.

Arjantin göçmenlik kurumu “Dirección Nacional de Migraciones (DNM)” siber saldırıda bulunan hackerların fidye olarak 4 milyon dolar değerinde Bitcoin talep etmesi ile uluslararası sınır geçişlerinin bir süreliğine durdurulduğunu açıkladı.

Haber sitesi Bleeping Computer’a göre, siber saldırı ilk olarak 27 Ağustos tarihinde Arjantin hükümeti tarafından ülkedeki siber suçlar dairesine bildirildi. Yetkililer, Microsoft uygulamaları ve paylaşımda olan klasörler de dahil olmak üzere bilgisayar sistemlerine kimliği belirlenemeyen bir virüs tarafından saldırıldığını tespit etti. Virüsün diğer sistemlere de sıçramasını önlemek adına hızlı hareket edildi ve merkezi sunucular hemen kapatıldı.

Söz konusu siber saldırı sonucunda Arjantin’de bulunan tüm göçmenlik büroları ve kontrol noktaları, sistem tekrar çevrimiçi olana dek dört saat süre ile hizmet dışı kaldı. DNM tarafından yapılan açıklamada, uluslararası geçişlerde faaliyet yürüten Kapsamlı Göç Yakalama Sistemi (SICaM)’ın siber saldırıdan oldukça etkilendiği ve bunun da ülke sınırlarına giriş ve çıkışlarda gecikmelere sebep olduğu açıklandı.

Hackerlar 4 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Talep Ediyor

Yetkililer tarafından yapılan incelemeler sonucunda siber saldırıda bulunan hackerlar NetWalker adı ile bilinen bir grup olarak tespit edildi. Söz konusu hacker grubunun saldırı biçimi ise, seçilen kurbanın ağı içerisinde bulunan Word, Excel ve Office gibi tüm Microsoft uygulamalarına şifre koymak olarak belirlendi. Sonrasında ise hackerların şifreyi geri verme karşılığında fidye talep ettiği belirtildi.

İlgili Haber:  Bakkt Bitcoin Vadeli İşlemlerde Kendi Rekorunu Kırdı

Arjantin’deki göçmenlik bürosuna siber saldırıda bulunan NetWalker hackerları, ilk olarak 2 milyon dolar değerinde Bitcoin talebinde bulundu. Raporlar ışığında ise söz konusu rakamın yedi gün içerisinde yaklaşık 4 milyon dolara tekabül eden bir Bitcoin talebine yükseltildiği öğrenildi.

Ancak haber kaynağı Infobae tarafından paylaşılan bilgiler ışığında, hackerların talebi karşısında yetkililerin pazarlık yapmayacaklarını açıkça belirttikleri ve ele geçirilen verileri geri almakla da çok ilgilenmeyecekleri belirtildi.

Siber saldırı ile raporda yer alan ifadelere göre, yerel işletmeler ve kent yönetimlerine karşı düzenlenmiş olan hacker saldırılarının olağan bir durum olmasına rağmen söz konusu saldırının bir ülkenin sınırlarını direkt olarak etkileyen ilk Bitcoin olayı olduğunun altı çizildi.

Son yıllarda gerçekleştirilen siber saldırılarda Bitcoin ya da diğer kripto para birimlerinde fidye talebi gittikçe artış gösteren örnekler haline geldi. Son tahminler, bahsi geçen siber saldırıların şirketler için toplam yıllık maliyetinin 170 milyar dolar seviyesinde olduğunu gösteriyor. Hackerların son kurbanları arasında seyahat yönetimi şirketi CWT, bir başka NetWalker kurbanı olan Utah Üniversitesi ve hatta koronavirüs salgınına karşı faaliyet yürüten çeşitli sağlık hizmetleri yer alıyor.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here