21 Mayıs 2022, Cumartesi
19 C
İstanbul

Arjantin’in Yeni Dolar Vergisi, Halkı Kripto Paralara Yönlendirebilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Arjantin, ABD doları cinsinden yapılan tüm alışverişlerde %35 oranında yeni bir vergi koydu. Hareket, Arjantinlileri DAI gibi stablecoinlere yönlendirebilir.

Binance indirim kodu

Arjantinlilerin ulusal para birimlerindeki yüksek enflasyon nedeniyle ABD doları biriktirme eğilimi, merkez bankasını yeni kararlar almaya itti. Bu anlamda dolar biriktirilmesi hükümeti bir yıl içinde dolar rezervlerinden mahrum bırakabilirdi. Bu nedenle de dün Arjantin Merkez Bankası, dolar cinsinden yapılan alımlara %35 oranında yeni bir vergi uygulama kararı aldı.

Binance indirim kodu

Bu kararla birlikte Arjantinli vatandaşlar, Ethereum blockchain’i kapsamında çalışan ve Arjantin’de giderek daha da popülerleşen bir stablecoin olan DAI’yi satın almaya yönelebilir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu sene, ABD dolarına olan talep Arjantin’de %900 oranında arttı. Teknoloji haber sitesi iProUp tarafından derlenen verilere göre, Nisan ayında 435.000 olan dolar alımı gerçekleştiren kişi sayısı geçtiğimiz ay 5 milyon seviyesine kadar yükseldi. Arjantin haber kaynaklarına göre, DAI’deki kripto muadili talebi de benzer şekilde artış yaşadı.

Arjantinli FM & A firmasının aynı zamanda ekonomist olan ortağı Fernando Marull, bu hafta başında yaptığı açıklamada dolar talebini azaltmak adına bir şey yapılmazsa sonuçların ülke için bir felaket olabileceğini söylemişti.

%35’lik Vergi Kararı

Dolar alıcılarının büyümesi ve likiditenin azalması sonucu ortaya çıkan dengesizliğe karşı koymak adına, Arjantin hükümeti dolar cinsinden yapılan tüm satın alım işlemleri için %35 oranında vergi getirdi. Bu sayede vatandaşların yasal olarak sahip olabilecekleri dolar miktarı da sınırlandırılmış oldu.

Arjantin Merkez Bankası tarafından dün yapılan resmi basın açıklamasında, “Kurumumuz, aylık olarak 200 dolar değerindeki mevcut kotayı korumayı ve aynı zamanda bireylerin biriktirme amacıyla ve kart harcamaları için yaptıkları döviz alımlarını durdurmayı hedefliyor.” sözleri dile getirildi.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı Sabit Kalırken Altcoin Piyasası Yükseliyor

Haberlerin patlak vermesinin hemen ardından karaborsada doların fiyatı da yükselmeye başladı. Dolar fiyatı 145 pesoya sabitlenmeden önce 150 pesoya kadar yükseldi. Bu değer Temmuz sonunda ulaşılan 140 peso’luk tarihi zirveyi geride bırakarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kaydedildi.

DAI’ye Olan Talep Artabilir

Merkez Bankası tarafından alınmış olan vergi kararı ile birlikte MakerDAO’un stablecoin’i olan DAI’ye karşı talepte artış yaşanabilir.

Vergilendirme planıyla ilgili haberlerin yayılmasından sadece birkaç saat sonra, DAI-ARS çiftinin işlem hacminde artış yaşandı ve rekor seviyelere ulaştı.

Latin Amerika merkezli bir kripto ticaret platformu olan Ripio’daki stablecoin, vergi kararının ardından yalnızca bir saat içerisinde 12.000’den fazla DAI hareketiyle 142.50 pesoya yükseldi. Bu değer tarihteki ortalamanın neredeyse 3 katına denk geliyor. Söz konusu aktivite sonrasında normal seviyelere düşse de fiyatlar toparlanamadı.

DAI, gerçekleştirmiş olduğu son derece başarılı bir PR kampanyası sayesinde Arjantin’de oldukça popüler bir stablecoin olarak biliniyor. Başlangıçta söz konusu stablecoin’in yayılma hızı ​​yavaş olsa da özellikle sosyal medya platformu Telegram bünyesindeki yerel topluluklar kullanılarak DAI’nin genişlemesine büyük ivme kazandırıldı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar