8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.7 C
İstanbul

Ark Invest, Elon Musk’ın Tweetlerine Karşı Bitcoin’i Savundu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Yatırım yönetimi firması Ark Invest, Elon Musk’ın tweetlerine karşı Bitcoin’i savunmaya devam ediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ark Invest, Elon Musk’ın Bitcoin’in çevreye etkisi hakkındaki son açıklamalarına karşı bir tavır aldı.
  • Yatırım şirketi bunun yerine “Bitcoin madenciliğinin çevre için net bir pozitif etki olabileceğini” savunuyor.

Coinbase’de büyük bir yatırımcı olan Ark Invest, Elon Musk’ın Bitcoin hakkındaki görüşlerine katılmadığını açıkladı.

Binance indirim kodu

“Bitcoin Madenciliği Yenilenebilir Enerji İçin Pozitif Bir Etki Yaratıyor”

Ark Invest analistleri dün yayınladıkları bir raporda, “Bizim görüşümüze göre, Bitcoin’in enerji tüketimiyle ilgili endişeler yanlış yönlendirilmiş durumda. Biz, Bitcoin madenciliğinin çevre için pozitif olabileceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Tesla CEO’su Elon Musk, 12 Mayıs tarihinde yaptığı açıklamada, Bitcoin madenciliğinin çevreye verdiği zarar nedeniyle Tesla’nın elektrikli otomobil satışlarında BTC’yi ödeme yöntemi olarak kabul etmeyeceğini açıklamıştı. Daha üç ay önce 1.5 milyar Dolarlık Bitcoin yatırımı yaptığını açıklayan Tesla CEO’su Elon Musk’tan gelen bu eleştiriler, kripto endüstrisinde tepkiye neden oldu. Ayrıca Bitcoin fiyatını da olumsuz etkiledi.

Elon Musk’ın bu açıklamalarına karşı Ark Invest ekibi ise, Bitcoin madenciliğinin “kesintili güç kaynaklarını enerji depolama yoluyla temel yük üretimine dönüştürerek şebekeye sağlanan yenilenebilir enerji miktarını artırdığını” savundu.

Bitcoin ve Ark Invest

Ark Invest, bu yıl, Square tarafından Bitcoin Temiz Enerji Girişimi’nin bir parçası olarak yayınlanan beyaz bültende kullanılan verileri hatırlattı.

Beyaz bülten, Bitcoin madenciliğinin dünyanın yenilenebilir enerjiye geçişi için bir fırsat olabileceğini iddia ediyor. Bu görüşü desteklemek için Square, Bitcoin madencilerinin “konumdan bağımsız” olduklarının ve çalışmak için yalnızca internet bağlantısına ihtiyaç duyduklarının altını çiziyor.

Ancak bugünün verilerine göre, tüm Bitcoin madencilerinin neredeyse üçte ikisi Çin’de bulunuyor.

İlgili Haber:  Bitcoin ile Libra Arasındaki Fark

Beyaz bülten, ayrıca, yenilenebilir enerji kaynaklarının genellikle fosil yakıtlardan daha ucuz görülmesi nedeniyle Bitcoin madencileri tarafından yoğun olarak tercih edildiğini savunuyor.

Ancak Cambridge Üniversitesi’nin araştırmasına göre, Bitcoin ağının yalnızca %39’u yenilenebilir enerji ile çalışıyor. Hatta geçen ay Çin’deki bir kömür madeni su bastı; ve bu durum, Bitcoin’in hash oranının Kasım 2020’den beri görülmeyen rakamlara gerilemesine neden oldu. Bu olay, Bitcoin ağının fosil yakıtlara bağımlılığının bir göstergesi olarak değerlendirildi.

Ark Invest, Ark Innovation ETF’si aracılığıyla Square ve Tesla gibi kripto sahibi firmalara büyük yatırımlar yaptı. Geçen ay, Ark Invest CEO’su Cathie Wood toplam 356 milyon Dolar değerinde Coinbase hissesi satın aldığını açıkladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar