Norveç hükümeti, yazılım devi MicroStrategy’de hisseye sahip. MicroStrategy de çok fazla Bitcoin’e sahip. Bu, Norveç’teki her vatandaşın dolaylı olarak kripto para biriminin bir kısmına sahip olduğu anlamına geliyor.

Haberin Özeti

  • Norveç hükümeti, emeklilik fonu ile yazılım şirketi MicroStrategy’ye yatırım yaptı.
  • MicroStrategy, yüz milyonlarca dolar değerinde Bitcoin’e sahip.
  • Bu, Norveç vatandaşlarının artık kripto para biriminin küçük bir parçasına sahip olduğu anlamına geliyor.

Her Norveçli’nin Cüzdanında 1.72 Dolarlık Bitcoin Var

Artık her Norveçli, dolaylı olarak ve küçük bir miktar da olsa bir miktar Bitcoin’i elinde bulunduruyor.

Bu dolaylı sahipliğin nedeni, Norveç hükümetinin emeklilik fonunun Amerika Birleşik Devletleri merkezli yazılım şirketi MicroStrategy’de %2 değerinde bir hisseye sahip olması. Bunu yanı sıra MicroStrategy’nin çok fazla, yaklaşık 425 milyon dolar değerinde bitcoin satın almasıdır. Yani, her Norveç vatandaşı haberi olsun olmasın şu anda dolaylı olarak 1,72 dolar ederinde kripto para birimine sahip.

Norveç hükümeti, 1 trilyon dolar değerinde varlık ile dünyanın en büyük bağımsız varlık fonu olduğu söylenen “Petrol Fonu”nun sahibidir.

Devlete ait Petrol Fonu dünya çapında varlıklara sahip ve MicroStrategy’deki hisse, bu pastanın yalnızca küçük bir bölümünü temsil ediyor.

Ancak bir teknoloji şirketine yatırım yapma tercihi nedeniyle, hükümet dolaylı olarak dünyanın en büyük kripto para birimine yatırım yapmış oldu. Daha doğrusu bir şekilde söylemek gerekirse, vatandaşlarını kripto para birimi piyasası hevesine zorla da olsa dahil etmiş oldu.

Norveçli yazılımcıdan olaya ilişkin yorumlar

Kripto araştırma firması Arcane’de bir yazılım geliştiricisi olarak çalışan Norveçli Torkel Rogstad, bunu takip etmek için bir hesap makinesi oluşturdu. Rogstad, Decrypt’e yaptığı açıklamada, dolaylı olarak Bitcoin’e sahip olan hükümetin ilginç bir emsal oluşturabileceğinin de altını çizdi.

İlgili Haber:  MicroStrategy, 183 Milyon Dolar Değerinde 16.800 Bitcoin Daha Satın Aldı

“Hükümet elde edilebilecek karı en üst düzeye çıkarmak için uğraşıyor ve bu amaç doğrultusunda Bitcoin’de karar kaldılar” dedi. “Bitcoin satın alan daha fazla şirket aracılığı ile ileride Bitcoin’e gösterilecek talebin artmasını bekliyorum. Yolun sonunda, belki de hükümetler doğrudan Bitcoin satın alır? Hükümetler ellerinde artık altın tuttuğu için, bunun olması şaşırtıcı değil.”

Norveç hükümeti aslında o kadar da Bitcoin dostu bir profil çizmiyor. Hatırlanacağı üzere 2018 yılında, Norveç hükümeti Bitcoin madencileri için elektrik sübvansiyonlarını sona erdirmişti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın