1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Aşırı Isınmış Bitcoin Koşusu 3 Uyarı İşareti Veriyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Coinbase’deki Amerikan alıcılar fiyatı daha da yukarı çekerken Bitcoin (BTC) bugün itibariyle 35.000 doların üzerine çıkmaya devam ediyor. Ancak BTC vadeli işlem piyasasının fonlama oranı, vadeli işlemlerin açık pozisyonuyla birlikte yükseliyor.

Binance indirim kodu

Yüksek fonlama oranı ile Asya’daki balinaların ve rekor düzeyde yüksek vadeli işlemler piyasası açık pozisyonunun birleşimi, kısa vadeli düzeltme şansını arttırıyor.

Binance indirim kodu

Hangisi daha olası: Bitcoin yükselişinin düzeltilmesi mi yoksa devamı mı?

Mechanism Capital’dan Andrew Kang, Bitcoin vadeli işlem piyasasının toplam açık pozisyon ilgisinin yeni bir rekor seviyeye ulaştığını bildiriyor. BTC vadeli işlemleri için toplam açık pozisyonun 11 milyar dolara yükseldiğini belirten Kang, tüccarların şu anda yıllıklandırılmış faiz olarak 5 milyar dolardan fazlasını ödediklerine dikkat çekiyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Sorunun, piyasanın aşırı büyütülmüş olması ve ezici bir çoğunlukla Bitcoin’i özlemesi olduğu söyleniyor. Özlem terimi, türev piyasasında borç alınmış sermaye ile BTC almak anlamına geliyor.

Vadeli işlem piyasasında Bitcoin’in fonlama oranı %0.15’i aşıyor. Ortalama olarak BTC fonlama oranı %0.01 civarında seyrettiği için normal orandan yaklaşık 15 kat daha yüksek olduğu görülüyor.

Finansman, vadeli işlem borsalarının piyasada denge bulmak için kullandıkları bir mekanizma işlevi görüyor. Her sekiz saatte bir uzun veya kısa süreli sözleşme sahipleri birbirlerine ücret ödemek zorunda kalıyor. Uzun vadeliler, piyasanın çoğunluğunun uzun olması durumunda kısa vadelilere ödeme yapıyor ve bunun tam tersi de geçerli olabiliyor.

Fonlama ücretinin %0.15’in üzerinde olması ise pazarın aşırı derecede ısındığı ve pazarın büyük çoğunluğunun Bitcoin’e özlem duyduğu anlamına geliyor.

Bu eğilim, uzun süreli sıkışma olasılığını arttırıyor; burada uzun sözleşme sahipleri, Bitcoin fiyatının düşmesi halinde pozisyonlarını ayarlamak zorunda kalıyor.

Piyasanın açık pozisyonu tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğunda büyük bir uzun sıkışma şansı daha da artıyor.

İlgili Haber:  Dogecoin Geliştiricileri, 2019'dan Bu Yana Elon Musk ile Çalıştıklarını Açıkladı

Asya pazarındaki balinaların da geçtiğimiz hafta büyük miktarlarda Bitcoin satttığı görülüyor. CryptoQuant’tan alınan veriler, Güney Kore’nin en büyük borsası olan Bithumb’a büyük miktarda BTC girişi gerçekleştiğini gösteriyor.

Bununla birlikte doğrulama gücü oranı da dahil olmak üzere birçok olumlu yükseliş faktörü devam ediyor. Intotheblock’taki analistlere göre, Bitcoin’in doğrulama gücü oranı tüm zamanların en yüksek seviyelerine doğru yükseliyor. Bitcoin’in, ilk kez 35.700 doların üzerine çıkarak yeni zirveler oluşturmaya devam ettiğini ve 16 Aralık’ta önceki tüm zamanların en yüksek seviyesini aştığından beri BTC’nin şimdi %74.9 arttığını belirten analistler, fiyat yükselmeye devam ettikçe doğrulama gücü oranının da yeni kayıtlara doğru ilerlediğini söylüyor.

“Coinbase çıkışlarını takip edin”

Yakın vadede Bitcoin ile ilgili kısa vadeli duyarlılığı ölçmek için izlenecek en önemli ölçümün Coinbase’den yapılan çıkışlar olduğu düşünülüyor.

Coinbase çıkışları, kurumlar ve yüksek net değerli yatırımcılar varlıklarını merkezi platformlardan uzakta saklamayı tercih ettikleri için genellikle kurumsal satın alma emirlerine işaret ediyor.

CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, 2 Ocak’ta gerçekleşen Coinbase çıkışının tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğuna dikkat çekerek görünüşe göre kurumların fiyat 30.000’in üzerine çıktığında BTC aldığını ve BTC boğa piyasasının bitmediğini ifade ediyor.

Coinbase çıkışlarının ve primin yüksek kalması durumunda öngörülebilir gelecekte büyük bir düzeltme olasılığının azalacağı düşünülüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar