Aşk ile sevgi arasındaki fark bu yazıda irdeleyeceğimiz bir konu.

Birine aşık olduğunuzda yerinde duramaz hale gelir ve dizlerinizde bir zayıflık hissedersiniz. Bu zayıflık fiziki bir zayıflık değildir. Sadece artık bir zayıflığınızın olduğunu bilirsiniz. Kontrolünüzün olmadığı bir zayıflık.

Peki sevmek ile aşık olmak aynı şey midir? Elbette değildir. Biri diğeri olmadan da olur, ama diğeri öteki olmadan olmaz. Aşık olmadan sevebilirsiniz fakat sevmeden asla aşık olamazsınız.

Sevmek bir seçimdir. Anne ve babamızı severiz çünkü dünyanın sonuna kadar bizim yanımızda bizim için olacaklarını biliriz. Arkadaşlarımızı severiz çünkü onlarla sırlarımızı ve iyi/kötü anlarımızı paylaşırız.

Erkek ya da kız arkadaşlarımızı severiz çünkü bizim her zaman yanımızdadırlar. Peki bu erkek ya da kız arkadaşlarımızdan birine aşık olduğumuzu nasıl anlarız?

Bir sabah uyandığınızda yanınızda yatan kişiye aşık olmadığınızı farkedersiniz. Bunu ona açıklamak istediğinizde açıklamakta zorlanırsınız. Söyleyecek söz bulamazsınız. Çünkü neden bu şekilde hissettiğinizi siz de tam olarak bilmiyorsunuzdur. Kendinize açıklayamadığınız şeyi başkasına hiç açıklayamazsınız.

Tek hissettiğiniz tatminsizliktir belki de. Bunu rasyonalize etmeye çalıştığınızda o kişiye çok değer verdiğinizi görürsünüz. Ona saygı duyarsınız, güvenirsiniz ve hatta seversiniz fakat ona aşık değilsinizdir. Günümüzde pek çok evlilik bu şekilde değil midir?

Bir kişiyi sevmek o insanın arzularını desteklemektir; bir kişiye aşık olmak o insanın arzularına destek olmanın yanısıra o insana adeta tapmaktır.

Bir kişiyi sevmek bütün düşüncelerinizi onunla paylaşmaktır; bir kişiye aşık olmak ise bütün düşüncelerinizi onunla paylaşmanın yanısıra, onunla birlikte olmadığınız anlarda bile gittiğiniz her yerde onu görmek, karşılaştığınız her insanda onu düşünmek ve duyduğunuz her kokuda onu hissetmektir.

Bir kişiyi sevmek ona sarıldığında iyi ve huzurlu hissetmektir; bir kişiye aşık olmak ise ona sarıldığında iyi ve huzurlu hissetmenin yanısıra onu her fırsatta memnun ve mutlu etmeye çalışmaktır.

Bir insana aşık olursanız sevgi otomatik olarak paketin içinde gelir. Fakat bir insanı aşık olmadan da sevebilirsiniz.

Bazen aşık olmak zordur ve bazen sadece sevgi yeterlidir. Günümüzde evliliklerin çoğu aşk ile başlar ve sevgi ve saygı ile devam eder.

Aşık olmak genelde sevmekten sonra gelir. Bir insanı önce seversiniz daha sonra aşık olursunuz. İlk görüşte aşk genelde filmlerde olsa bile gerçek hayatta da karşılaşılan bir durumdur.

Özetlemek gerekirse;

Aşk ile Sevgi Arasındaki Fark

Birine aşık olduğunuzda o kişiyi istersiniz. Birini sevdiğinizde ise o kişiye ihtiyaç duyarsınız.

Birine aşık olduğunuzda o kişiye karşı hisleriniz her zaman çok yüksektir. Birini sevdiğinizde ise o kişiye karşı hisleriniz inişli-çıkışlıdır.

Birine aşık olduğunuzda o kişiye ulaşmak için bir hedefiniz vardır. Birini sevdiğinizde ise hedefe ulaşmak için çok acele etmezsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here