Askıya Alınan Online Ödeme Platformu ePayments Yoluna Kripto Olmadan Devam Edecek

ePayments faaliyetlerine yeniden başlamaya hazırlanıyor ancak kripto veya şahıslar arası ödeme olmayacak.

ePayments çevrimiçi para transferi platformu, yedi aylık bir askıya alma işleminin ardından hizmetlerini yeniden başlatıyor fakat bu sefer kripto para birimlerini kapsam dışı bırakacak.

Bilindiği gibi ePayments, 1 milyondan fazla hesaba sahip olan ve 75.000 banka kartı çıkaran küresel bir para transferi hizmetidir. Resmi kayıtlara göre, firma 2019’da 23.2 milyon ABD Doları kâr elde etti. 2020 başlarında faaliyetleri durdurulan şirket, “yeniden çalışmaya başlamaya” hazırlandığını açıkladı, ancak kripto para birimi işinin beşte birini oluşturduğu için, onsuz yeniden başlatılması dikkate değer.

Birleşik Krallık tarafından düzenlenen elektronik para kurumu, şirketin kara para aklamayla mücadele sistemleri ve kontrolleriyle ilgili sorunları araştıran Finansal Davranış Otoritesi (FCA) kurumunun incelemesinin ardından Şubat 2020’de askıya alındı. Finansal Davranış Otoritesi (FCA) incelemesine göre, firmanın kara para aklamayı önleme sistemleri ve kontrolleriyle ilgili ciddi sorunlar olduğu tespit edildi ve firmanın faaliyetleri durduruldu.

Bunun üzerine ePayments, tüm çevrimiçi ödemeleri askıya alarak, ön ödemeli kartları bloke etmek için harekete geçti ve bağımsız bir finansal denetim firması ile anlaştıktan sonra yaklaşık bir milyon müşteri hesabını dondu. O zamanlar, kripto para işlemlerinin şirketin faaliyetlerinin askıya alınma alınmasıyla ilişkili olma ihtimali üzerinde çok durulmadı. Ancak bazıları, bu askıya alma işlemini OneCoin piramidi dolandırıcılığına karışan ePayments ortağı Mike Scott’ın da dahil olduğu şüpheli etkinlikle ilişkilendirdi. OneCoin kurucusu Ruja Ignatova’nın Scott ile temasa geçtiği bir e-posta, onu Ponzi şeması için 400 milyon doları aklamakla suçlanması için yeterli bir delil olarak görüldü. Fakat, Birleşik Krallık resmi kanallarından bu bağlantıyla ilgili resmi bir onay gelmedi.

  Tether, 1 Milyon Doları USDT Cinsinden Geri Ödemek İçin Merkezi Gücünü Kullanıyor

Artık kripto para hizmeti vermeyecek

ePayments son yaptığı duyuruda, şirketin biyometrik kimlik doğrulama süreçlerini tanıtacağını ve bireylerin ödeme yapma ve ödeme alma şeklini değiştireceğini belirtti. Buna göre, şahıslar yalnızca şirketler tarafından ödeme alabilecek ve yalnızca kendi hesaplarına para gönderebilecekler. Başka bir deyişle, kripto para biriminde şahıslar arası ödeme sağlanmayacak.

ePayments, müşterilerinin hesaplarına ve hizmetlerine erişebilecekleri bir tarihi henüz açıklamadı, ancak bunu yaptıklarında çok sınırlı bir alanda, dijital varlıklar için herhangi bir destek almadan ve çok yakından izlenerek faaliyetlerine devam edecekleri kesin.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın