Aslan ile Kaplan Arasındaki Fark

Aslan ile Kaplan Arasındaki Fark

Hem aslan hem de kaplanlar kedi ailesine ait vahşi hayvanlar olmasına rağmen, bu iki büyük kedi arasında pek çok farklılık var.

Görünüşleri aslanla kaplan arasındaki en belirgin farktır. Kaplanların bedenleri üzerinde kalın, siyah çizgiler vardır, aslanların çizgileri yoktur. Kaplanların da erkek aslanlar gibi yeleleri yoktur. Erkek aslanların yüzleri etrafında büyük bir yele vardır.

Aslan ile Kaplan Arasındaki Fark

Fiziksel özellikler aslanlar ve kaplanlar arasında da farklıdır. Aslanlar kaplandan daha uzun olmasına rağmen, kaplanlar aslanlardan daha yüksek, daha kaslı ve genellikle daha ağırdır. Kaplanların bacakları daha güçlüdür ve aslanlarla karşılaştırıldığında çok daha aktif ve çeviktir. Doğası gereği, kaplanlar aslanlardan daha agresiftir. Erkek aslanların bir şekilde tembel olduğu düşünülür ve gerçekten gerekmediği sürece hiçbir şey yapmazlar. Aslanlar ve kaplanlar kıyaslandığında kaplanlar daha baskın büyük kedilerdir. Genlerinin karıştığı birkaç durumda bile, kaplan genleri aslan genlerinden daha belirgin ve baskındır.

Aslanlar genelde büyük gruplarla yaşamak isterler ve bunlar “aslan sürüsü” olarak bilinirler. Aslan sürüsü içinde, kabilenin başı olan bir erkek aslan, birkaç erkek ve dişi kadınla birlikte bulunur. Dişi aslan bozkırda yiyecek arar. Dişiler avlarını sürüye getirir ve bu nedenle erkek aslanlar yemek avlama ve hazırlama işini dişilere bırakırlar.

Öte yandan, kaplanlar kendi başlarına yaşamayı ve avlanmayı tercih eder. Kaplan ormanda kendisi için avlanır ve sonra avlarını yalnız başına yiyip bitirirler. Bu nedenle, aslanların kaplanlardan kesinlikle daha girişken olduğunu söyleyebiliriz.

Pek çok kişi dişi aslanı kaplanla karıştırır. Bakınız: dişi aslanı kaplan zannetmek

Aslan ile Kaplan Arasındaki Fark

Aslan ile kaplan arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • Görünüş açısından aslanlar ve kaplanlar tamamen farklı görünürler. Kaplanlar daha ağır, daha kaslı ve vücudu üzerinde siyah çizgiler vardır. Aslanların çizgileri yoktur.
  • Erkek aslanların yüzleri etrafında büyük bir yele vardır; kaplanlarda yele yoktur.
  • Aslanlar gruplar halinde yaşar, ancak kaplanlar yalnız olmayı tercih eder.
  • Kaplanlar, aslanlardan daha aktif ve çeviktir ve daha hızlıdırlar.
  • Kaplanlar kendileri için avlanır; dişi aslanlar ise sürü için avlanır ve beslenmek için sürüye yiyecek bulup getirirler. Erkek aslan ise av konusunda pek birşey yapmayı tercih etmez.

“Aslan ile Kaplan Arasındaki Fark” üzerine 3 yorum

  1. Eğer kaplan yağlı olsaydı nasıl aslandan daha çevik hızlı ve yuksege zıplayabilirdi ayrıca kaplan tek yaşar bu nedenle her zaman hareket halindedir bu yüzden yağlı ve güçsüz olamaz ayrıca erkek aslanlar iyi savaşamazlar genelde yattıklarından uyuşuk ve tembel olurlar aslanlarda sadece dişi olanların vucudu kaslidir

  2. EN BUYUK ASLAN SAVASCIDIRLAR KAPLAN KENDISINDEN GUCLU OLDUGUNU BILE BILE OLUMUNE SAVASIRLAR GALIP GELENDE ASLAN OLUR BUNU BI KAC VIDEODADA IZLEDIM EE BOSUNA DEMEMISLER ORMANLAR KRALI ASLANNNN

Yorum Bırakın