Aslan ile Kaplan Arasındaki Fark

Aslan ile Kaplan Arasındaki Fark

Hem aslan hem de kaplanlar kedi ailesine ait vahşi hayvanlar olmasına rağmen, bu iki büyük kedi arasında pek çok farklılık var.

Görünüşleri aslanla kaplan arasındaki en belirgin farktır. Kaplanların bedenleri üzerinde kalın, siyah çizgiler vardır, aslanların çizgileri yoktur. Kaplanların da erkek aslanlar gibi yeleleri yoktur. Erkek aslanların yüzleri etrafında büyük bir yele vardır.

Aslan ile Kaplan Arasındaki Fark

Fiziksel özellikler aslanlar ve kaplanlar arasında da farklıdır. Aslanlar kaplandan daha uzun olmasına rağmen, kaplanlar aslanlardan daha yüksek, daha kaslı ve genellikle daha ağırdır. Kaplanların bacakları daha güçlüdür ve aslanlarla karşılaştırıldığında çok daha aktif ve çeviktir. Doğası gereği, kaplanlar aslanlardan daha agresiftir. Erkek aslanların bir şekilde tembel olduğu düşünülür ve gerçekten gerekmediği sürece hiçbir şey yapmazlar. Aslanlar ve kaplanlar kıyaslandığında kaplanlar daha baskın büyük kedilerdir. Genlerinin karıştığı birkaç durumda bile, kaplan genleri aslan genlerinden daha belirgin ve baskındır.

Aslanlar genelde büyük gruplarla yaşamak isterler ve bunlar “aslan sürüsü” olarak bilinirler. Aslan sürüsü içinde, kabilenin başı olan bir erkek aslan, birkaç erkek ve dişi kadınla birlikte bulunur. Dişi aslan bozkırda yiyecek arar. Dişiler avlarını sürüye getirir ve bu nedenle erkek aslanlar yemek avlama ve hazırlama işini dişilere bırakırlar.

Öte yandan, kaplanlar kendi başlarına yaşamayı ve avlanmayı tercih eder. Kaplan ormanda kendisi için avlanır ve sonra avlarını yalnız başına yiyip bitirirler. Bu nedenle, aslanların kaplanlardan kesinlikle daha girişken olduğunu söyleyebiliriz.

Pek çok kişi dişi aslanı kaplanla karıştırır. Bakınız: dişi aslanı kaplan zannetmek

Aslan ile Kaplan Arasındaki Fark

Aslan ile kaplan arasındaki fark özetlenecek olursa;

 • Görünüş açısından aslanlar ve kaplanlar tamamen farklı görünürler. Kaplanlar daha ağır, daha kaslı ve vücudu üzerinde siyah çizgiler vardır. Aslanların çizgileri yoktur.
 • Erkek aslanların yüzleri etrafında büyük bir yele vardır; kaplanlarda yele yoktur.
 • Aslanlar gruplar halinde yaşar, ancak kaplanlar yalnız olmayı tercih eder.
 • Kaplanlar, aslanlardan daha aktif ve çeviktir ve daha hızlıdırlar.
 • Kaplanlar kendileri için avlanır; dişi aslanlar ise sürü için avlanır ve beslenmek için sürüye yiyecek bulup getirirler. Erkek aslan ise av konusunda pek birşey yapmayı tercih etmez.

“Aslan ile Kaplan Arasındaki Fark” üzerine 6 yorum

 1. Eğer kaplan yağlı olsaydı nasıl aslandan daha çevik hızlı ve yuksege zıplayabilirdi ayrıca kaplan tek yaşar bu nedenle her zaman hareket halindedir bu yüzden yağlı ve güçsüz olamaz ayrıca erkek aslanlar iyi savaşamazlar genelde yattıklarından uyuşuk ve tembel olurlar aslanlarda sadece dişi olanların vucudu kaslidir

 2. EN BUYUK ASLAN SAVASCIDIRLAR KAPLAN KENDISINDEN GUCLU OLDUGUNU BILE BILE OLUMUNE SAVASIRLAR GALIP GELENDE ASLAN OLUR BUNU BI KAC VIDEODADA IZLEDIM EE BOSUNA DEMEMISLER ORMANLAR KRALI ASLANNNN

 3. Aslan kaplandan daha kaslı,daha yüksektir.Belgesellerde bile deniyor bunlar.”Aslan %60 oranında kasla kaplıdır.Bu tüm memeliler arasındaki en yüksek oran.Ve aslan pençesiyle 3 tonluk bir darbe vurabilir”.Simulasyon yaptılar Nat Geo’da,aslan tek bir pençe darbesiyle kaplanın kemiklerini kırıp öldürüyordu.Kaplan pençe atınca aslan yaralanmıyordu bile.Ve her resmi internet sitesinde aslanın yaşayan kediler arasındaki en büyük omuz yüksekliğine sahip olan elemandır diyorlar.Aslan daha dayanıklıdır.Derisi kaplana göre çok daha kalın,postu bir okadar da serttir.Aslanın tarih öncesi ataları en büyük,en uzun,en güçlü kedilerdir.Amerikan Aslanı 690 kg(Ortalama bir Sibirya Kaplanı’nın 2 katından fazla)Panthera Leo Fosillis 600kg,Mağara Aslanı 470 kg.Amerikan Aslanı o cüssesine rağmen 105 kilometre hızla koşabilir ve bu hızı 45 dakika boyunca koruyabilir.Kaplan çok abartılıyor.

  • Ziyaaaa. Allaha Allah boyu 10 metre deseydin tam olacaktı. Aman aslanı alman.
   Amerikada yaşayan bir aslan yok. Soyu yakın zamanlarda tükenmiş bir aslanda yok. Fosilden 45 dakika koşmasını anlayacak 105 km/Sa hız yaptığını söyleyecek bir teknolojide yok. Dediğin gibi bir türün soyu tükenmez zaten.

   Ayrıca Liger( Türkçesi Karslan) Dişi Kaplan ve Erkek Aslan’ın çiftleşmesi ile oluşuyor. En büyük yaşayan kedi de bu tür oluyor. Ancak büyüklüğü Hantallığıda birlikte getiriyor.500 KG’ya kadar çıkabiliyor. Ayrıca kendi içinde verimli döl yani yavru yapabiliyor. Ama bu kedi doğada avlanamıyor. Yani neslini devam ettiremiyor.

   Ayrıca, Amerikada doğal ortamda yaşayan iki büyük kedi var. Biri Jaguar diğer puma.
   Puma = Dağ Aslanı olarak söyleniyor. Ona bakarsan daha iyi görürsün. Kilosu max 100 KG kadar çıkabiliyor. Aslan ve Kaplanın yarısı bile değil.

   Kaplan En iri kedi türüdür. Çevikliğinide şuradan anlayabilirsin. 350 KG luk vucudunu arka akayları üzerinde taşıyabiliyor ve bu şekilde kavga edebiliyor. Aslanlar bunu yapamaz. Filmsel videolar izlerseniz aslanı galipmiş gibi gösterirler ancak Kaplan çok daha iyi bir dövüşçütür.

   6-7 yaşından beri tüm belgeselleri ilgiyle izledim yaşım 30’a geldi hala belgeselleri düzenli bir şekilde severek takip ederim. Favori Kedi türüm ise Çita’dır. MAX hız 110 KM/SA. Bence çok muhteşem bişey. Yiğitliğin %90’nı kaçmak diye boşuna dememişler.

   • Amerikan Aslanı http://www.wikiwand.com/en/American_lion
    Antik Bizon ve İrlanda Geyiği’ni tek pençe ile indirebildiği söyleniyor.Mamut(Trigontherii ve Primigenius)
    Mastodon,Antik Bizon,Dev Yer Tembel Hayvan yiyordu.Hatta Arctotherium ve Kısa Yüzlü Dev Ayı bile indiriyordu.Smilodon Populator Amerikan Aslanı’na kesinlikle tek başına yaklaşamazdı.6-7 kişiyle dalardı Amerikan Aslanı’na.Korkunç Kurt 20-25 kişiyle bir Amerikan Aslanı’ na dalardı(Canis Dirus(Dire Wolf diye arat))23 yaşındayım.

Yorum Bırakın