Ateist Kimdir?

Ateist ya da TDK’daki karşılığıyla tanrıtanımaz herhangi bir yaratıcıya inanmayan insana denir. Ateizm tanrı inancı eksikliğidir. Yani bir insan tamamen sebebi ne olursa olsun bütün yaratıcıları reddediyor ve tanımıyorsa tanrı inancı yok demektir. Ateistin bir tanımını da şöyle yapabiliriz: “en az bir tanrı vardır” önermesini reddeden insanlara ateist denir. Biraz karmaşık görünse de bu tanımı incelememiz faydalı olabilir: ortada bir önerme var, bu önerme en az bir yaratıcının olduğunu iddia ediyor, önermeyi ortaya atan ateist değil, bu önermeyi doğrulamayan kimselere ateist denir. Dolayısıyla bir ateist olmak için gereken tek bir yeter şart ve koşul vardır: “en az bir tanrı vardır” önermesini olumlamamak. Şimdi her iki konseptin tanımlarından yola giderek ateist ve agnostik arasındaki fark nedir öğrenmeye çalışalım.

Agnostik Kimdir?

Agnostik herhangi bir yaratıcının var olup olmadığını bilme ihtiyacı duymayan insandır. Ateizm ile agnostisizm arasındaki en büyük fark belki de budur. Ateizm bir yaratıcının varlığına inanıp inanmama ile ilgiliyken, agnostisizm bir yaratıcının varlığını bilip bilmeme ile ilgilidir. Ateizm inanma, agnostisizm ise bilmeyle ilintilidir diyebiliriz. İnanç ve bilgi birbiriyle bağlantılıdır fakat iki ayrı konudur. Bir insanın agnostik olup olmadığını öğrenmek için çok kolay bir test vardır: herhangi bir tanrının varlığını tam olarak bildiğine emin misiniz? Eğer eminseniz agnostik değilsinizdir. Peki herhangi bir tanrının gerçekte var olup olamayacağını bildiğinden emin misiniz? Eğer eminseniz agnostik değilsinizdir. Eğer bu iki soruya da “evet” şeklinde cevap veremiyorsanız agnostik olabilirsiniz.

İlgili Haber:  Kral James İncili ile Katolik İncil Arasındaki Fark

Agnostik Ateist Kimdir?

Bir agnostik ateistin iki özelliği vardır: herhangi bir tanrıya inanmaz ve herhangi bir tanrının var olup olmadığından emin olduğu bilgisine sahip olduğunu ileri sürmez. Pek çok insan agnostik ile ateistin aynı çatı altında birleşemeyeceğini iddia etse de bir tarafta “inanmıyorum” vardır, diğer tarafta ise “bilmiyorum”.

Agnostik Teist Kimdir?

Agnostik teistin iki özelliği vardır: en az bir tanrının varlığına inanır ve tanrı ya da tanrıların kesin olarak varolduğu bilgisine sahip olduğunu iddia etmez. Bazıları agnostikleri “ortayolcu” olarak görür. Ne şiş yansın ne kebap felsefesini takip ettiklerini düşünürler. Fakat aslında agnostiklerin tek söyledikleri “bilmiyorum“‘dur. “Elinizde herhangi bir kanıt olmadan bilemezsiniz” der.

Ateist ve Agnostik Arasındaki Fark

Ateist ve agnostik arasındaki fark özetlenecek olursa; ateizm inançla ve inanışla ilgilidir ve hatta özellikle inanmamakla ilgilidir. Agnostisizm ise bilme ile ilgilidir ve özellikle bilememekle ilgilidir. Bir agnostik bir yaratıcının varlığını tam yüzde yüz emin olarak bilemeyeceğini söyler. Bilebildiği an belki inanır. Fakat bilmediği sürece inanmaz. Bir ateist ise bir tanrının varlığını baştan reddeder. Bilmekle alakalı olmayacağını söyler. Bilimsel olarak bir tanrının varlığını mantıklı bulmaz. Her agnostik “bileceği” güne kadar ateisttir. Her ateist ise “inanacağı” güne kadar bir agnostiktir.

Facebook Yorumları

1 YORUM

  1. Yaratmak,yoktan varetmektir.insanların yaptığı yaratmak değildir ve siz,bir şeyin sizi tanımlamasına göre özellik kazanamazsınız. insansanız insansınızdır,bir varlık size cin dedi diye cin olmazsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here