Atom Bombası ile Hidrojen Bombası Arasındaki Fark

Son güncelleme: 4 ay önce

Kitle imha silahlarının yaratılması, tehlikeli etkileri ve kitlesel çevre felaketine yol açmaları nedeniyle küresel korkuyu yaymaya devam ediyor. Nükleer enerjinin kullanımı, gelişmekte olan bir ulus için vazgeçilmez bir unsur olarak ortaya çıkmış olsa da, dünyaya yaptığı büyük katkının yanısıra, ulusların diğer uluslar üzerinde askeri kahramanlık kurma arzusunu da barındırıyor.

 

Nükleer silahlar, yalnızca askeri savunma için değil, aynı zamanda nükleer radyasyon yayımı yaparak tüm sorunları ortadan kaldıracak şekilde tasarlandı.

En korkulan ve yıkıcı savaş unsurlarından ikisi, atom bombası ve hidrojen bombasıdır. Atom ve hidrojen bombalarının bir farkı var mı? Neden hidrojen bombası atom bombasından daha güçlü? Hem atom hem de hidrojen birkaç karşılaştırmalı yolla farklılık gösterir.

Hidrojen bombası, ilgili ilkeleri ve göreli güçlü yönleri nedeniyle bir atom bombasından daha güçlü olarak düşünülür. Her iki bomba da nükleer enerji üretmek için Uranyum ve Plutonyum radyoaktif elementlerini kullanır ancak elementlerin kullanım şekillerine göre değişiklik gösterirler. Hidrojen bombası “Termonükleer” bombalar olarak da bilinir ve füzyon yakıtını sıkıştırmak ve ısıtmak için bir fisyon bombasından enerji üretir.

Atom bombası, atom fisyonu veya atom çekirdeğinin bölünmesi ile çalışır, hidrojen bombası ise atomik füzyonla veya atom çekirdeği birleştirilerek çalışır. Prensip olarak fizyon, radyoaktif elementleri büyük atomlardan daha küçük atomlara bölerken, füzyon küçük atomları birleştirerek daha büyük atomlar oluşturarak hidrojen bombasını atom bombasından daha fazla serbest bırakır. Atom bombası tarafından salınan enerji, kimyasal reaksiyonlarda salınan enerjiden milyon kat daha fazladır; hidrojen bombası atom bombasının üç ila dört katı daha fazla enerji serbest bırakabilir. Atom bombalarının bir ton TNT’den 500.000 ton TNT’ye kadar güce sahip olduğuna inanıyoruz, böylece bir hidrojen bombasının ne kadar tehlikeli olduğunu kabaca ölçebiliriz.

  Atom ile Molekül Arasındaki Fark

Atom bombaları, TNT patlayıcı bir cihazdan gelen bir patlama ile durdurulur. Bu, radyoaktif elementlerin (Uranyum-235 ve Plutonyum-239) birbirleri ile yüksek miktarda enerji çarpıştırmasına neden olur. Bu, zincir reaksiyonunu başlatır ve daha fazla atom parçalanır ve enerji serbest bırakılır. Öte yandan hidrojen bombası gerçek atom bombası varlığıyla ortaya çıkar. Radyoaktif elementler nükleer fizyona benzer şekilde sıkıca birleştirilir ve nükleer füzyona neden olur. Atom bombasında, enerji bırakıldıktan sonra atom bombası yüksek radyoaktif parçacıklar üretirken, patlamadan sonra hidrojen bombasının radyoaktif parçacıkları tetiklenir.

Hem atom bombası hem de hidrojen bombası için imhanın ve yıkımın büyüklüğünü 1945’teki Hiroşima ve Nagasaki bombalarını hatırlayarak hayal edebiliyoruz.

Atom Bombası ile Hidrojen Bombası Arasındaki Fark

Atom bombası ile hidrojen bombası arasındaki fark özetlenecek olursa:

  1. Hidrojen bombası atom bombasının “yükseltilmiş” bir versiyonu olarak kabul edilir.
  2. Atom bombası nükleer fisyonla çalışır, hidrojen bombası nükleer füzyon ile çalışır.
  3. Konsept olarak, hidrojen bombası birkaç atom bombasından oluşur.
  4. Hidrojen bombası atom bombasıyla patlatılabilir.
Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın