1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Ava Labs Başkanı John Vu: Safemoon Bir Tür Dolandırıcılık ya da Ponzi Şeması Olabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

20 Nisan’ın ‘Doge Günü’ olması bekleniyordu.

Binance indirim kodu

Ancak, bu ‘şaka coin’inin 1 dolara çıkmasını beklerken, Dogecoin yatırımcıları, sosyal medyada başka bir daha az bilinen coin ile ilgili konuşmaları takip etmekle yetindiler.

Binance indirim kodu

CoinGecko verilerine göre Safemoon Mart ayında piyasaya sürüldü ve sadece bir ay içerisinde %2.000 değer kazandı. Dogecoin’in momentum kazanması beklenen 20 Nisan günü, Safemoon ile ilgili Google aramaları da zirve yaptı. Çarşamba günü 0.00000904 dolar seviyesine tırmanan Safemoon, ertesi gün de %3’lük bir değer kazandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

0.42 dolara kadar çıkan Dogecoin ise, Perşembe günü yatırımcılarını üzecek bir şekilde %18 değer kaybetti. Cuma günü de düşüşüne devam eden Dogecoin kısa bir süreliğine de olsa 0.20 doların altına indi.

Safemoon’un Sloganı Dogecoin ile Büyük Ölçüde Benzer

Safemoon 2021 yılının Mart ayında piyasaya sürülen bir merkeziyetsiz finans (DeFi) tokeni olarak biliniyor. Safemoon’un sloganı ise, Dogecoin fanlarına tanıdık gelecek biçimde “Safemoon to the moon (Safemoon Ay’a doğru)” şeklinde belirlenmiş. “To the moon” sloganı Elon Musk gibi ünlü isimler tarafından çeşitli tweet’ler ile dile getirilmiş ve bu sayede Dogecoin fiyatları yükselmişti.

AVAX coinin arkasındaki isim olan Ava Labs başkanı John Wu, Safemoon’u şöyle yorumladı: “Safemoon’un da, Dogecoin’e benzer bir şekilde projelerinin ne amaçla kullanıldığı ya da kullanılacağına dair herhangi bir açıklaması yok. En kötü senaryoda, Safemoon bir tür dolandırıcılık ya da ponzi şeması olabilir. İyi senaryoda ise Safemoon’un bu yükselişinin arkasında TikTok’un ya da diğer viral pazarlama şirketlerinin olduğunu düşünebiliriz.

Safemoon Coinlerini Satmayan Yatırımcılarına Ödül Dağıtıyor

Ancak Safemoon’un Dogecoin ve diğer kripto paralardan önemli bir farkı var. Safemoon, yatırımcılarına ellerindeki coinleri satmamalarını ve beklemelerini teşvik ediyor. Hatta coinlerini satmayan yatırımcılara ‘statik yansıma’ adını verdiği yöntem ile pasif gelir vaat ediyor. Bunun anlamı, Safemoon’un arkasındaki ekip, dolaşımdaki Safemoon hacmine göre yatırımcılara ödüller dağıtmayı vaadediyor. Ayrıca Safemoon coinlerini satan yatırımcılara da %10’luk bir ‘çıkış ücreti’ uygulanıyor. Buradan sağlanan gelir diğer yatırımcılara aktarılıyor.

İlgili Haber:  2021 Senesi Bitcoin ve Ethereum İçin Büyük Bir Yıl Olacak

Uzmanlara göre Safemoon’un geleceği için henüz bir yorum yapmak çok mümkün değil ancak Dogecoin’e benzer bir şekilde, Safemoon’un da ticaret hacmi sosyal medyada ilgi odağı olmasıyla beraber artış gösterdi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar