1 Temmuz 2022, Cuma
26.7 C
İstanbul

Avalanche, DeFi Alanında Büyümeye Devam Ediyor: Yeni Bir Token Kullanıma Sunuldu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Orijinal “yeniden temellendirme” tokenlerinden biri olan Ampleforth (AMPL), hızla büyüyen Avalanche blok zincirinde yayınlandı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Avalanche blok zinciri üzerindeki DeFi ekosistemi büyümeye devam ediyor.
  • Son olarak Ampleforth (AMPL) tokeni, bu ekosistem üzerinde yayınlandı.

Ampleforth, Ethereum rakibi Avalanche’da yayınlandı.

Binance indirim kodu

Ampleforth Nedir?

Ampleforth Protokolü’nün arkasındaki geliştirme şirketi Fragments’ın CEO’su Evan Kuo konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Değişen düzenleyici ortam ve stabil koinler hakkındaki kararın ne olacağı konusundaki belirsizlikle birlikte; DeFi’nin merkezi olmayan, sansürsüz ve fiyat öngörülebilirliği özelliklerine sahip olması önemli.” ifadelerini kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ampleforth Protokolü, kripto paranın toplam arzını günlük olarak ayarlar ve bu sayede fiyat oynaklığını minimuma indirmeyi amaçlar. Bu anlamda protokolün arz politikası, geleneksel bankalardan bir hayli farklıdır.

Ampleforth, toplam arzını “yeniden temellendirme” adı verilen bir mekanizma aracılığıyla ayarlar. AMPL tokeninin sahipleri, AMPL fiyatı 1 Doların altına düşerse tokenleri yakılır veya fiyat 1 Doları aşarsa sahipleri daha fazla AMPL tokeni alır.

Bununla birlikte, “yeniden temellendirme” yöntemi de son derece değişkenlik gösterebiliyor ve bu anlamda sorunlara neden olabiliyor. Örneğin, AMPL tokeni şu anda 1.62 Dolardan işlem görüyor.

Kuo konu ile ilgili yaptığı açıklamasında ek olarak, “DeFi ekosisteminin şu anda likidite ve kredi teminatı için merkezi stabil koinlere bu kadar bağımlı olması ironik.” diye ekledi.

Ethereum Rakibi Avalanche Gelişmeye Devam Ediyor

Öte yandan Avalanche, Ethereum Virtual Machine (EVM) uyumluluğu sunan bir “katman-1” blok zinciridir.

Ağustos ayından bu yana blok zinciri üzerine inşa edilen DeFi ekosistemindeki kilitli toplam değer (TVL) 8 milyar Dolar seviyesini aşmayı başardı. Ekosistemde şu anda 40’tan fazla merkezi olmayan borsa ve protokol bulunuyor.

Avalanche şu anda DeFi endüstrisinin toplam TVL’sinin yaklaşık %8’ini elinde bulunduruyor; ve Ethereum’un lider olduğu alanda, her geçen gün gelişmeye devam ediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar