9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Avalanche, DeFi Alanında Büyümeye Devam Ediyor: Yeni Bir Token Kullanıma Sunuldu

Önemli Gelişmeler

Orijinal “yeniden temellendirme” tokenlerinden biri olan Ampleforth (AMPL), hızla büyüyen Avalanche blok zincirinde yayınlandı.

blank

Haberin Özeti

  • Avalanche blok zinciri üzerindeki DeFi ekosistemi büyümeye devam ediyor.
  • Son olarak Ampleforth (AMPL) tokeni, bu ekosistem üzerinde yayınlandı.

Ampleforth, Ethereum rakibi Avalanche’da yayınlandı.

blank

Ampleforth Nedir?

Ampleforth Protokolü’nün arkasındaki geliştirme şirketi Fragments’ın CEO’su Evan Kuo konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Değişen düzenleyici ortam ve stabil koinler hakkındaki kararın ne olacağı konusundaki belirsizlikle birlikte; DeFi’nin merkezi olmayan, sansürsüz ve fiyat öngörülebilirliği özelliklerine sahip olması önemli.” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ampleforth Protokolü, kripto paranın toplam arzını günlük olarak ayarlar ve bu sayede fiyat oynaklığını minimuma indirmeyi amaçlar. Bu anlamda protokolün arz politikası, geleneksel bankalardan bir hayli farklıdır.

Ampleforth, toplam arzını “yeniden temellendirme” adı verilen bir mekanizma aracılığıyla ayarlar. AMPL tokeninin sahipleri, AMPL fiyatı 1 Doların altına düşerse tokenleri yakılır veya fiyat 1 Doları aşarsa sahipleri daha fazla AMPL tokeni alır.

Bununla birlikte, “yeniden temellendirme” yöntemi de son derece değişkenlik gösterebiliyor ve bu anlamda sorunlara neden olabiliyor. Örneğin, AMPL tokeni şu anda 1.62 Dolardan işlem görüyor.

Kuo konu ile ilgili yaptığı açıklamasında ek olarak, “DeFi ekosisteminin şu anda likidite ve kredi teminatı için merkezi stabil koinlere bu kadar bağımlı olması ironik.” diye ekledi.

Ethereum Rakibi Avalanche Gelişmeye Devam Ediyor

Öte yandan Avalanche, Ethereum Virtual Machine (EVM) uyumluluğu sunan bir “katman-1” blok zinciridir.

Ağustos ayından bu yana blok zinciri üzerine inşa edilen DeFi ekosistemindeki kilitli toplam değer (TVL) 8 milyar Dolar seviyesini aşmayı başardı. Ekosistemde şu anda 40’tan fazla merkezi olmayan borsa ve protokol bulunuyor.

Avalanche şu anda DeFi endüstrisinin toplam TVL’sinin yaklaşık %8’ini elinde bulunduruyor; ve Ethereum’un lider olduğu alanda, her geçen gün gelişmeye devam ediyor.

İlgili Haber:  DeFi Sigorta Şirketi Nexus Mutual, 2.7 Milyon Dolar Fon Topladı

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend