26 Ocak 2022, Çarşamba
-0.9 C
İstanbul

Avalanche (AVAX) Ekosisteminde 2022’de Takip Edilmesi Gereken Projeler Neler?

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

2021 yılında Avalanche (AVAX), kripto para sektörünün en büyük projelerinden biri haline geldi. AVAX ekosisteminin oldukça gelişmesiyle birlikte ağ üzerinde 2022 yılında dikkat çeken projeleri inceledik.

Binance indirim kodu

Avalanche’ın geçtiğimiz Ağustos ayında “Avalanche Rush” programıyla büyük bir likidite madenciliği başlamasıyla birlikte AVAX Blockchain’inin sahip olduğu Toplam Kilitli Değer (TVL) miktarı da patlama yaşadı. Birkaç aydan kısa bir sürede AVAX’ın TVL değeri 10 milyar doların üstüne çıktı. Bu gelişme ile birlikte AVAX, merkezsiz finans (DeFi) dünyasının en büyük Blockchain’lerinden biri haline geldi. Peki 2022 yılında Avalanche ekosisteminde yer alan hangi projeleri takip etmeliyiz?

Binance indirim kodu

4. BenQi (QI): Merkezsiz Para Piyasası

BenQi, kullanıcıların kripto para ödünç almalarını ya da ödünç vermelerini sağlayan bir para piyasası protokolüdür. BenQi henüz birkaç aylık bir proje olmasına rağmen TVL değeri olarak 1.73 milyar doları aşmayı başardı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Buna ek olarak, BenQi, Avalanche’ın kurucu organizasyonu olan Ava Labs tarafından direkt olarak desteklendiği için kripto para kullanıcıları tarafından ekosistemin en önemli projelerinden biri olarak adlandırılıyor. Buna rağmen BenQi, AVAX üzerindeki bir numaralı para piyasası protokolü olma unvanını kaybetti. Bunun nedeni ise, aslen yalnızca Ethereum Blockchain’i üzerinde çalışan bir protokol olan Aave’nin AVAX ekosistemine katılmasıydı. Bunun sonucunda da, 3.37 milyar dolarlık bir TVL değerine sahip olan Aave, Benqi’nin önüne geçti ve AVAX üzerindeki en büyük DeFi protokolü oldu.

3. Yield Yak (YAK)

Yield Yak, bir tür “Yield toplayıcısı” olarak da adlandırılan, protokole yatırılan sermayeyi otomatik olarak farklı DeFi protokollerine dağıtarak yatırımcılar için faiz getirisi sağlayan bir platform olarak tanınıyor. En iyi ve ucuz DeFi protokollerini seçmesiyle birlikte faiz getirileri de optimize edilmiş oluyor.

Kazanç üzerinden otomatik bir şekilde yeniden yatırım yapma imkanı da sunan DeFi platformu, bu sayede yatırımcıların pasif gelirlerini maksimize etmesini sağlıyor.

Buna ek olarak, Yield Yak’ın merkezsiz bir platform olması itibariyle, YAK tokenine sahip olan tüm kullanıcılar faiz getirisi konusunda yeni stratejiler önerebilir ve protokole gelecek güncellemeler konusunda oy verebilir.

2. Multichain (MULTI): Zincirler Arası Yönlendirici Protokolü

Multichain (eski adıyla Anyswap), kullanıcıların farklı Blockchain’ler arasında daha kolay transfer işlemi yapılmasını sağlayan bir zincirler arası yönlendirici protokolüdür.

Multichain halihazırda çok sayıda Blockchain’i destekliyor. Avalanche, Ethereum, Bitcoin, Moonriver, Harmony, Terra ve Binance Smart Chain gibi Blockchain’lere ek olarak proje Arbitrum, Boba ve xDAI gibi Ethereum ölçeklendirme çözümlerinde de hizmet veriyor. Proje üzerinde toplamda 27 adet Blockchain bulunuyor.

Buna ek olarak proje, 1.190’dan fazla token arasındaki swap’ları da destekliyor. Multichain tam olarak saf bir Avalanche projesi olarak nitelendirilemese de, bu protokol, AVAX’ın farklı Blockchain ağlarıyla bağlantısını sağladığı için ekosistemin ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor.

1. Trader Joe (JOE): Her Şey Dahil Platform

Analistlere göre AVAX ekosisteminde dikkat çeken bir diğer platform ise Trader Joe olarak göze çarpıyor. Platform amacını, farklı DeFi hizmetlerini içeren her şey dahil konseptli bir yapı olmak olarak tanımlıyor ve merkezsiz bir borsa (DEX) ile ödünç verme, likidite madenciliği ve staking hizmetleride sunuyor.

Trader Joe son aylarda hızlı bir büyüme yakaladı ve bir süredir tüm kripto para ekosisteminde en fazla gelir getiren DeFi protokolleri arasında yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend