5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Avrupa Birliği, Anonim Kripto Para Cüzdanlarını 2024 Yılına Kadar Yasaklayacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Avrupa Komisyonu, kripto endüstrisine yönelik geniş çaplı bir baskısının duyurusunu yaptı. Ana hedef, anonim kripto para cüzdanları olacak.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • AB’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu, anonim kripto para cüzdanları ve işlemlerinin daha sıkı düzenlenmesi çağrısında bulundu.
  • Söz konusu düzenlemelerin 2024 yılına kadar yapılması planlanıyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı olan Avrupa Komisyonu (EC), bugün yaptığı duyuruda, anonim kripto para cüzdanları ve işlemlerinin daha sıkı düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Binance indirim kodu

Anonim Kripto Para Cüzdanları ve İşlemleri Yasaklanacak

Duyuruya göre Komisyon, Bitcoin ve diğer kripto paraların transferini kolaylaştıran şirketleri, göndericilerin ve alıcıların çeşitli kişisel verilerini toplamaya ve yetkili kurumlara vermeye zorlamak istiyor. Komisyon, bunun teorik olarak, kolluk kuvvetlerinin kara para aklama ile mücadelesine yardımcı olacağını düşünüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Komisyon konu ile ilgili basın açıklamasında, “Bugünkü değişiklikler, Bitcoin gibi kripto varlık transferlerinin tam izlenebilirliğini sağlayacak, kara para aklama veya terörizmin finansmanı için olası kullanımlarının önlenmesine ve tespit edilmesine yardımcı olacak. Ayrıca, AB AML/CFT kurallarını kripto sektörüne tam olarak uygulayarak anonim kripto varlık cüzdanları yasaklayacak.” ifadelerini kullandı.

Komisyon, temel olarak kripto para işlemlerini daha da izlenebilir hale getirmeyi istiyor. Bu anlamdaki yasalar, halihazırda AB’de elektronik transferlere uygulanıyor.

“Düzenleme, Kripto Para Endüstrisinin Gelişmesine Katkı Sağlayacak”

Komisyonun önerisine göre, kripto para işlemlerini gerçekleştiren şirketler, müşterilerinin adlarını, adreslerini, doğum tarihlerini, hesap numaralarını ve alıcıların isimlerini kaydetmek zorunda kalacak. Doğal olarak, kripto para kullanıcıları bu tür transferler için anonim kripto adreslerini dolduramayacaklar.

Bu arada, kara para aklamayı bastırmaya yardımcı olmak için AB’de anonim banka hesapları zaten yasaklanmış durumda.

Duyuruda, ayrıca, “Bu plan, sektör üzerinde aşırı bir düzenleyici yük oluşturmadan söz konusu tehditleri ele almak ve uluslararası standartlara uygun hale getirmek arasındaki dengeyi bulmak için tasarlandı.” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Haber:  Bitcoin Startup BottlePay, Finansman Turunda 15 Milyon Dolar Topladı

Komisyon son olarak, “Bu öneriler AB genelinde güncellenmiş, uyumlu bir yasal çerçeveden yararlanacağı için AB bölgesindeki kripto para endüstrisinin gelişmesine yardımcı olacak.” diye ekledi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar