Avrupa Birliği, Anonim Kripto Para Cüzdanlarını 2024 Yılına Kadar Yasaklayacak

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Avrupa Komisyonu, kripto endüstrisine yönelik geniş çaplı bir baskısının duyurusunu yaptı. Ana hedef, anonim kripto para cüzdanları olacak.

blank

Haberin Özeti

  • AB’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu, anonim kripto para cüzdanları ve işlemlerinin daha sıkı düzenlenmesi çağrısında bulundu.
  • Söz konusu düzenlemelerin 2024 yılına kadar yapılması planlanıyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı olan Avrupa Komisyonu (EC), bugün yaptığı duyuruda, anonim kripto para cüzdanları ve işlemlerinin daha sıkı düzenlenmesi çağrısında bulundu.

blank

Anonim Kripto Para Cüzdanları ve İşlemleri Yasaklanacak

Duyuruya göre Komisyon, Bitcoin ve diğer kripto paraların transferini kolaylaştıran şirketleri, göndericilerin ve alıcıların çeşitli kişisel verilerini toplamaya ve yetkili kurumlara vermeye zorlamak istiyor. Komisyon, bunun teorik olarak, kolluk kuvvetlerinin kara para aklama ile mücadelesine yardımcı olacağını düşünüyor.

Komisyon konu ile ilgili basın açıklamasında, “Bugünkü değişiklikler, Bitcoin gibi kripto varlık transferlerinin tam izlenebilirliğini sağlayacak, kara para aklama veya terörizmin finansmanı için olası kullanımlarının önlenmesine ve tespit edilmesine yardımcı olacak. Ayrıca, AB AML/CFT kurallarını kripto sektörüne tam olarak uygulayarak anonim kripto varlık cüzdanları yasaklayacak.” ifadelerini kullandı.

Komisyon, temel olarak kripto para işlemlerini daha da izlenebilir hale getirmeyi istiyor. Bu anlamdaki yasalar, halihazırda AB’de elektronik transferlere uygulanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

“Düzenleme, Kripto Para Endüstrisinin Gelişmesine Katkı Sağlayacak”

Komisyonun önerisine göre, kripto para işlemlerini gerçekleştiren şirketler, müşterilerinin adlarını, adreslerini, doğum tarihlerini, hesap numaralarını ve alıcıların isimlerini kaydetmek zorunda kalacak. Doğal olarak, kripto para kullanıcıları bu tür transferler için anonim kripto adreslerini dolduramayacaklar.

Bu arada, kara para aklamayı bastırmaya yardımcı olmak için AB’de anonim banka hesapları zaten yasaklanmış durumda.

Duyuruda, ayrıca, “Bu plan, sektör üzerinde aşırı bir düzenleyici yük oluşturmadan söz konusu tehditleri ele almak ve uluslararası standartlara uygun hale getirmek arasındaki dengeyi bulmak için tasarlandı.” ifadeleri kullanıldı.

Komisyon son olarak, “Bu öneriler AB genelinde güncellenmiş, uyumlu bir yasal çerçeveden yararlanacağı için AB bölgesindeki kripto para endüstrisinin gelişmesine yardımcı olacak.” diye ekledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Kraken Analistleri: “Bu Seviye Tutulursa Bitcoin Bu Yılın Sonuna Kadar Yeni Bir Rekor Kırabilir”

Kripto para analizcilerine göre Bitcoin bir “şimdi ya da hiç” dönemi yaşıyor ve 40.000 dolara kadar taşıdığı rallisini sürdürebilirse...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend