1 Ekim 2022, Cumartesi
22.9 C
İstanbul

Avrupa Birliği, Kripto Para Düzenlemelerini Sıkılaştırmak İçin “Kara Para Aklama ile Mücadele Otoritesi” Oluşturacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

AB, kara para aklama konusunda daha geniş bir düzenlemenin parçası olarak çok daha katı kripto para düzenlemeleri getirmeyi amaçlıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Avrupa Birliği, kripto parada kara para aklama faaliyetlerini önlemek için harekete geçiyor.
  • AB, bu amaç için bir Kara Para Aklamayla Mücadele Otoritesi (AMLA) kurmayı planlıyor.

Reuters’un bildirdiği habere göre Avrupa Birliği, kara para aklamayı engellemek ve kripto paraya çeşitli şeffaflık yasaları getirmek için yeni bir ajans kuracak.

Binance indirim kodu

“Kara Para Aklamayla Mücadele Otoritesi”

Reuters bugün yayınladığı haberde, AB’nin borsalar gibi kripto hizmet sağlayıcılarında işlem yapan kullanıcı verilerinin toplanmasını ve erişilebilir hale getirilmesini talep ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Reuters haberinde, şu anda dijital varlık transferlerinin finansal hizmetler kapsamındaki AB yasalarına dahil edilmediği belirtiliyor. Reuters tarafından aktarılan belgelerde, “Kural eksikliği, kripto para sahiplerini kara para aklama ve terörizm finansmanı risklerine maruz bırakıyor.” ifadeleri dikkat çekiyor.

AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, bu nedenle, ulusal makamlarla birlikte çalışacak bir Kara Para Aklamayla Mücadele Otoritesi (AMLA) kurmayı planlıyor.

Avrupa Birliği ve Kripto Para Düzenlemeleri

AB şu anda kara para akışını durdurmak için mücadele eden kapsamlı bir girişime sahip değil; kurum, bunun yerine üyelerinin düzenleyicilerine güveniyor. Rapora göre ise bu düzenleyiciler, her zaman AB yasalarıyla tam olarak eş güdümlü bir şekilde hareket edemiyor.

Yine de, Avrupa’daki bazı ülkeler, kripto paranın kara para aklamada kullanımını azaltmayı hedefleyen çeşitli yasalar uyguluyor. İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesi (FCA) geçen ay Binance’in İngiltere merkezli kuruluşu Binance Markets Limited hakkında, kripto borsasının kara para aklamayı önleme prosedürleri ile ilgili “sorunları” olduğunu söyleyen bir tüketici uyarısı yayınladı.

Öte yandan FCA’nın Binance’ın uluslararası operasyonlarına müdahale etme veya tamamen engelleme gibi bir yetkisi bulunmuyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar