12 Ağustos 2022, Cuma
19.7 C
İstanbul

Avrupa Birliği Yasa Tasarısı, Kripto Para Regülasyonu Alanında Adımlar Atıyor: Bu Altcoinler Yasaklanabilir!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

AB komisyonunun henüz resmileşmeyen tasarısına göre anonim cüzdanların bir hizmet olarak sunulması ya da kullanıcılar tarafından kullanılması yasaklanabilir. Bununla birlikte nakit para işlemlerinin de kısıtlanması gündemde bulunuyor.

Binance indirim kodu

Küresel çapta devam eden kripto para regülasyonu hamleleri Avrupa Birliği’nde de hız kazandı. AB komisyonunun yeni tasarısı kara para aklama ve terör finansmanı konularında yeni yönerge önerileri içeriyor. Önerilerin bazıları kripto paralar için ağır şartlar içeriyor. Öneriye göre gelecekte anonim cüzdanlar için hizmet sağlanması ve bu cüzdanların kullanılması yasaklanacak. Bu, Monero (XMR) ve zCash (ZEC) gibi gizlilik odaklı altcoinler yasaklanacağı anlamına gelebilir.

Binance indirim kodu

Tasarı gerçerse, Avrupa Birliği komisyonuna göre her bir anonim kripto para cüzdanı kriminal bir temele sahipmiş gibi değerlendirilecek. Tasarıda tam olarak şu ifadeler yer alıyor: “Kripto paraların anonimlik özelliği, bu paraların suç unsuru olacak şekilde kullanılmalarına zemin hazırlıyor. Anonim kripto varlık cüzdanlarının hizmet olarak sunulmasının ve bu cüzdanların kullanılmasının yasaklanmasıyla beraber kripto varlıklar ile gerçekleştirebilen anonim işlemlere kısıtlamalar getirilecek.”

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kara Para Aklama Karşıtı Yasa

Tasarının tam olarak ne zaman hayata geçeceği ya da komisyonun bu konuyu ne zaman değerlendireceği ise bilinmiyor. Tasarıda Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nin çıkışından 20 gün sonra ibaresi geçiyor ve tasarının uygulanması için gereken süre ise 3 yıl olarak görünüyor. Tasarının 5 yıl içerisinde tekrar değerlendirileceği, bunun ardından ise 3 yıllık düzenli aralıklar ile tasarının etkilerinin görüşüleceği iddia ediliyor.

Almanya ise Şubat ayından bu yana, “Şeffaflık ve Finansal Bilgi Yasası – Kara Para Aklama” yasası ile birlikte kripto para alanında daha sıkı denetimler yapıyor. Hayata geçirilmesi planlanan yasa tasarısı ayrıca 1.000 Euro’nun üstündeki kripto para işlemlerinin de bildirilmesini zorunlu kılıyor.

İlgili Haber:  Financial Times: Kripto Para Fiyatları Muhtemelen Dik Bir Şekilde Düşecek

Avrupa Birliği Komisyonu: “10.000 Euro’nun Üzerindeki İşlemler Kısıtlanacak”

Tasarıda anonim kripto para cüzdanlarına yapılan kısıtlamanın yanında, perakende yatırımcıların nakit para ile işlemlerine de kısıtlamalar getirildi. Bu sınır gelecekte Avrupa Birliği genelinde 10.000 euro olarak uygulanacak. Durumun sadece tek adetli işlemleri değil, birbiriyle bağlantılı gözüken para aktarım işlemlerini de kapsayacağı düşünülüyor. Üye ülkeler bu sınırı diledikleri gibi aşağıya çekebilecek. Özel işlemlerde ise şimdiye kadar herhangi bir kısıtlama yapılması düşünülmedi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar