12 Ağustos 2022, Cuma
23.7 C
İstanbul

Avrupa Bitcoin ve Ethereum Madenciliğini Yasaklayacak mı?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Financial Times’a konuşan Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) başkan yardımcısı Erik Thedéen, yüksek enerji kullanan iş kanıtı (Proof of Work) tabanlı kripto madenciliğinin yasaklanması çağrısında bulundu.

Binance indirim kodu

İsveç’in finansal hizmetler düzenleyicisi Finansinspektionen’in genel müdürü olarak da görev yapan Thedéen, Financial Times’a Bitcoin madenciliğinin İskandinav ülkesi için “ulusal” bir sorun haline geldiğini söyledi.

Binance indirim kodu

Thedéen, “Çözüm, iş kanıtını (PoW) yasaklamaktır. Hisse kanıtı (PoS) önemli ölçüde daha düşük enerji tüketiyor” dedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Thedéen, kripto endüstrisinde genel bir yasağı savunmadığını da vurguladı.

“Kripto endüstrisini daha çevre dostu bir teknolojiye kaydırmak gerekiyor. Finans endüstrisi ve birçok büyük kurum artık kripto para piyasalarında aktif ve bu kurumlar çevresel ve sosyal sorumlulukları olduğunu unutmamalı”.

İsveç’in kripto madenciliği ile olan savaşı

Finansinspektionen, geçen yılın Kasım ayında İsveç’in yenilenebilir enerji kaynaklarına ihtiyacı olduğunu iddia ederek çok fazla enerji kullanan kripto madenciliğinin yasaklanması için çağrıda bulunmuştu.

Thedéen, “Madencilerin artan enerji kullanımı, Paris Anlaşmasını yerine getirme sözümüzü zora sokuyor. Bu nedenle kripto varlıklarının enerji yoğun madenciliği yasaklanmalıdır” dedi.

Düzenleyici ayrıca İsveç Çevre Koruma Ajansı’nın da bu görüşü paylaştığını söyledi.

Kripto madenciliği endüstrisi, muazzam enerji tüketimi nedeniyle hep dikkat çekmiş ve eleştiri almıştır.

Bunun sonucu olarak, madencilik endüstrisinin yenilenebilir enerji kullanımına odaklanması için çok fazla sayıda çağrı yapıldı. İsveç de bu endişeleri dile getiren ülkelerden biri.

Avrupa’nın Bitcoin ve Ethereum gibi Proof of Work kullanan kripto paraların madenciliği ile ilgili ne gibi bir yol izleyeceği merak konusu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar