8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Avrupalı Yetkililer, Kapalı Kapılar Ardında Bitcoin’i Yasaklamayı Tartışıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 4 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin, yüksek enerji kullanımı nedeniyle son aylarda çevreci aktivistlerin ve özellikle Batılı düzenleyicilerin baskısı altına girmişti.

Binance indirim kodu

Bitcoin fiyatı yükseldikçe, ağın güvenliğini sağlama, işlemleri onaylama ve yeni coinler basma süreci için kullanılan enerji talebi de arttı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bildiğiniz üzere Bitcoin’den sonra ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum’un daha çevreci bir konsensüs mekanizması olan PoS’a geçişi Haziran’dan sonraya ertelenmişti.

Bugün Forbes’te yayınlanan bir habere göre Avrupa Birliği’nin iç yazışmaları, AB yetkilileri arasındaki anti-bitcoin müzakerelerinin kapsamını ve Ethereum’a olan yakın ilgilerini ortaya çıkardı.

Alman web sitesi Netzpolitik tarafından yayınlanan ve bilgi edinme kanunu kapsamında elde edilen belgelere göre, bu yılın başlarında, İsveçli mali düzenleyiciler ve Avrupa Komisyonu, çevresel etkisi nedeniyle Bitcoin madenciliğini yasaklama olasılığını tartıştı.

Belgelere göre, yetkililer, AB’nin genel enerji tüketimini azaltmak için Bitcoin ticaretinin tamamen yasaklanmasını önerecek kadar ileri gittiler ve Bitcoin topluluğuna ve geliştiricilere daha az enerji gerektiren hisse ispatı (PoS) mekanizmasına geçiş için Ethereum’u izlemeleri için baskı uygulamayı önerdiler.

Toplantı tutanaklarına göre AB’li bir yetkili, “Ethereum değişebiliyorsa, aynı şeyi Bitcoin’den de meşru olarak talep edebiliriz. Sürdürülebilir olan diğer kripto paraları korumamız gerekiyor. Bitcoin topluluğunu koruma ihtiyacını görmüyorum” dedi.

Geçen ay AB, Cambridge Üniversitesi Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre şu anda her yıl nerdeyse Finlandiya kadar yaklaşık 139 terawatt-saat (Twh) elektrik tüketen Bitcoin ve kripto madenciliğini yasaklamak için oy kullanmıştı.

Tutanaklara göre, bir yetkili, “Bitcoin’in ortadan kalkması tüketicileri nasıl etkiler?” diye soruyor ve şu yanıtı alıyor: “Bitcoin’e yatırım yapanlar, yatırım riskinin tamamen farkındalar.”

Bununla birlikte, bazı analistler, Bitcoin madenciliğini veya ticaretini yasaklamaya çalışmanın Bitcoin’in enerji tüketimini etkilemesinin olası olmadığını belirtiyor. Bitcoin’in enerji tüketimini azaltmanın tek yolu fiyatı ve doğal olarak Bitcoin’e olan talebi düşürmekten geçiyor ki serbest piyasa ekonomisinde böyle bir şey mümkün değil.

İlgili Haber:  Bitcoin Madenciliği Cihazları Yakında Ucuzlayacak mı?

Bitcoin fiyatı yükseldikçe, daha fazla bilgisayar bitcoin ağına katılıyor, bu da onu daha güvenli hale getiriyor ama aynı zamanda ağın özel kripto para madenciliği grafik işleme birimini (GPU) çalıştırmak ve soğutmak için kullandığı elektrik miktarını da artırıyor.

Bu arada, geçtiğimiz günlerde Finansal İstikrar Kurulu, Bitcoin ve kripto paralarla ilgili yeni bir uyarı yayınladı. Bu uyarı ile AB yetkililerinin kapalı kapılar ardındaki müzakerelerinin aynı zamana denk gelmesi ilginç bir detay.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar