26 Mayıs 2022, Perşembe
24.3 C
İstanbul

Avrupa, Libra Üzerinde Baskı Oluşturabilecek Stablecoin Düzenlemeleri Getiriyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bugün Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Hollanda’dan politika yapıcılar, stablecoinlerin AB içinde önemli ölçüde düzenlenmesi gerektiğini belirttiler. Söz konusu düzenlemelerin özellikle de Facebook’un Libra’sı üzerinde yoğunlaşması gerektiğini belirttiler.

Binance indirim kodu

Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Hollanda’dan maliye bakanları bugün Avrupa Komisyonu’nu stablecoinler için katı kurallar koymaya davet etti.

Binance indirim kodu

Reuters tarafından verilen bilgilere göre, beş ülkenin maliye bakanları tarafından yapılan ortak açıklamada, stablecoinlerin Avrupa Birliği’nde (AB) net ve katı düzenlemeler yapılıncaya dek faaliyetlerine ara vermesi gerektiği belirtildi. Bu durum, Facebook’un AB üyesi olmayan İsviçre’de kurulmuş olan Libra projesi üzerinden önemli bir etki yapabilir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

AB üyesi ülkelerin maliye bakanları, AB’de faaliyet gösteren tüm stablecoinlerin bir para birimine 1:1 oranında sabitlenmesini talep ediyor. Söz konusu para birimi, AB ülkeleri tarafından çıkarılan Euro veya diğer ulusal para birimlerinden biri olarak belirlenebilir. Ayrıca, söz konusu stablecoinlerin AB tarafından onaylanmış olan bir finans kurumuna yatırılması zorunluluğu da konuşulan düzenlemeler arasında yer alıyor.

Maliye bakanları, bu tür kuralların mali piyasayı istikrarlı tutmak, tüketicileri korumak ve AB’nin mali egemenliğini sürdürmek için uygulanması gerektiğini belirtiyor. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, kripto para birimlerinin kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetler için kötüye kullanılmasını önlemek adına “çok güçlü ve çok net” kuralların yürürlüğe alınmasını beklediklerini vurguladı.

Fransız Maliye Bakanı Libra Konusundaki Endişesini Belirtti

Söz konusu düzenlemeler teorik olarak tüm stablecoinler için geçerli olacak fakat Le Maire özellikle henüz çıkarılmamış bir coin ile ilgili endişelerini açıkça belirtti: Libra.

Le Maire yaptığı açıklamalarda Merkez Bankası’nın para birimi ihraç etmesine izin verilen tek banka olduğunun altını çizerek, “Bu ayrıcalık Libra projesi de dahil olmak üzere herhangi bir proje tarafından tehlikeye atılamayacak kadar önemlidir” dedi.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatının 16 Binin Ötesine Geçme İhtimali Var mı?

Geçtiğimiz yıl Facebook tarafından duyurulan, çevrimiçi ödemeler için kullanılabilen blockchain tabanlı Libra coini, Avrupa Birliği üyesi olmayan İsviçre’nin Cenevre kentinde Libra Derneği tarafından yönetilecek.

Stablecoinler, Facebook’un duyurusundan bu yana hükümetler tarafından yakından izleniyor. Libra projesi ABD de dahil olmak üzere yasal ve politik zorluklarla karşı karşıya kaldı. Aralarında Visa ve Mastercard’ın da bulunduğu bir dizi büyük finansal işlem şirketi, Amerikalı milletvekilleri tarafından uyarılmalarının ardından projeye verdikleri desteği bıraktı.

Nisan ayında, Finansal İstikrar Kurulu (FSB) 20 büyük ekonominin meydana getirdiği G20 için 10 stablecoin tavsiyesi yayınlayarak, bu tür varlıkların finansal istikrarı baltalayabileceği uyarısında bulundu. Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonu da geçtiğimiz yıl, stablecoin’lerin kamu politikası için ciddi bir risk teşkil ettiğini belirtmişti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar