Bugün Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Hollanda’dan politika yapıcılar, stablecoinlerin AB içinde önemli ölçüde düzenlenmesi gerektiğini belirttiler. Söz konusu düzenlemelerin özellikle de Facebook’un Libra’sı üzerinde yoğunlaşması gerektiğini belirttiler.

Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Hollanda’dan maliye bakanları bugün Avrupa Komisyonu’nu stablecoinler için katı kurallar koymaya davet etti.

Reuters tarafından verilen bilgilere göre, beş ülkenin maliye bakanları tarafından yapılan ortak açıklamada, stablecoinlerin Avrupa Birliği’nde (AB) net ve katı düzenlemeler yapılıncaya dek faaliyetlerine ara vermesi gerektiği belirtildi. Bu durum, Facebook’un AB üyesi olmayan İsviçre’de kurulmuş olan Libra projesi üzerinden önemli bir etki yapabilir.

AB üyesi ülkelerin maliye bakanları, AB’de faaliyet gösteren tüm stablecoinlerin bir para birimine 1:1 oranında sabitlenmesini talep ediyor. Söz konusu para birimi, AB ülkeleri tarafından çıkarılan Euro veya diğer ulusal para birimlerinden biri olarak belirlenebilir. Ayrıca, söz konusu stablecoinlerin AB tarafından onaylanmış olan bir finans kurumuna yatırılması zorunluluğu da konuşulan düzenlemeler arasında yer alıyor.

Maliye bakanları, bu tür kuralların mali piyasayı istikrarlı tutmak, tüketicileri korumak ve AB’nin mali egemenliğini sürdürmek için uygulanması gerektiğini belirtiyor. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, kripto para birimlerinin kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetler için kötüye kullanılmasını önlemek adına “çok güçlü ve çok net” kuralların yürürlüğe alınmasını beklediklerini vurguladı.

İlgili Haber:  Lojistik Sistem Sağlayıcısı TradeLens, Hollanda Limanlarını Blockchain ile Bağlayacak

Fransız Maliye Bakanı Libra Konusundaki Endişesini Belirtti

Söz konusu düzenlemeler teorik olarak tüm stablecoinler için geçerli olacak fakat Le Maire özellikle henüz çıkarılmamış bir coin ile ilgili endişelerini açıkça belirtti: Libra.

Le Maire yaptığı açıklamalarda Merkez Bankası’nın para birimi ihraç etmesine izin verilen tek banka olduğunun altını çizerek, “Bu ayrıcalık Libra projesi de dahil olmak üzere herhangi bir proje tarafından tehlikeye atılamayacak kadar önemlidir” dedi.

Geçtiğimiz yıl Facebook tarafından duyurulan, çevrimiçi ödemeler için kullanılabilen blockchain tabanlı Libra coini, Avrupa Birliği üyesi olmayan İsviçre’nin Cenevre kentinde Libra Derneği tarafından yönetilecek.

Stablecoinler, Facebook’un duyurusundan bu yana hükümetler tarafından yakından izleniyor. Libra projesi ABD de dahil olmak üzere yasal ve politik zorluklarla karşı karşıya kaldı. Aralarında Visa ve Mastercard’ın da bulunduğu bir dizi büyük finansal işlem şirketi, Amerikalı milletvekilleri tarafından uyarılmalarının ardından projeye verdikleri desteği bıraktı.

Nisan ayında, Finansal İstikrar Kurulu (FSB) 20 büyük ekonominin meydana getirdiği G20 için 10 stablecoin tavsiyesi yayınlayarak, bu tür varlıkların finansal istikrarı baltalayabileceği uyarısında bulundu. Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonu da geçtiğimiz yıl, stablecoin’lerin kamu politikası için ciddi bir risk teşkil ettiğini belirtmişti.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here