8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Avrupa Merkez Bankası Başkanı, Kripto Paralar ile İlgili Kritik Bir Açıklama Yaptı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 11 ay önce

Binance indirim kodu

Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde’nin kripto paralara olan tutumu şüpheci olmaya devam ediyor. Buna rağmen dijital Euro’nun piyasaya çıkması bekleniyor.

Binance indirim kodu

Lagarde, Stablecoin’ler İçin Sert Sözler Sarf Etti

Avrupa Merkez Bankası (AMB) başkanı Christine Lagarde, bir kez daha kripto paralara, özellikle de stablecoin’lere ateş püskürdü. Lagarde’ye göre bu paralar para birimi olarak görünse de gerçekte kesinlikle öyle değiller. Lagarde bu açıklamalarını 1 Eylül tarihinde, Dünya Ekonomik Forumu kurucusu Klaus Schwab ile yaptığı bir röportaj sırasında yaptı. Lagarde, kripto paraların “varlık denetleyicileri” denetleyicileri tarafından denetlendiğini ve bu yüzden itibari para birimlerine endeksli olan stablecoin’lerin de birer para birimi değil, varlık olduğunu söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Avrupa Merkez Bankası başkanı Lagarde düşüncelerini şöyle açıkladı: “Bu varlıkların kullanıcıları ve tüketicileri, muhtemel aldatmacalara karşı korunmalıdır. Yakın tarihe baktığımızda, rezerv para birimlerinin her zaman uygun ve likit bir şekilde bulunması gerekirken gerçekte durumun böyle olmadığını görüyoruz.”

Merkez bankası başkanının bu açıklamalarının, piyasa değeri olarak dünyanın en büyük stablecoin’i olan Tether’ı hedef aldığı düşünülüyor. Tether’ın rezervlerinin gerçekten de tamamen ABD doları tarafından desteklendiğine dair bazı şüpheler bulunuyor. New York kamu savcısıyla yaşadığı hukuki anlaşmazlık sonucunda şirket 18.5 milyon dolarlık bir tazminat ödemek zorunda kaldı ve 2023 yılına kadar rezervlerine dair düzenli bir şekilde rapor göndermekle yükümlendirildi.

Avrupa Merkez Bankası CBDC Planlarına Devam Ediyor

Lagarde’nin açıklamaları, Avrupa Merkez bankasının planladığı merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile ilgili ne anlama geliyor? Temmuz ayında Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi, bir dijital Euro projesi için iki yıllık bir araştırma aşamasını başlattığını açıklamıştı. Lagarde bir dijital Euro’ya ise karşı olmadığını söyledi: “Müşterilerimiz, banknot ve nakit para yerine dijital para birimlerini kullanmayı tercih ediyorsa, bu tür bir seçenekleri de olmalı. Bu talep karşısında harekete geçmeliyiz ve Avrupa çapında bir çözüm sunabilmeliyiz.

İlgili Haber:  Kanada Bankası, CBDC'leri Riskli Buluyor

Uluslararası alandaki diğer rakipleri göz önüne alındığında Avrupa’nın CBDC konusunda bir hayli geride kaldığı söylenebilir. Dünya çapında, merkez bankası dijital para birimleri açısından liderliği, ülkesinde hali hazırda CBDC deneyleri yapan Çin aldı. Çin’in dünyada dijital para birimlerine geçiş yapacak ilk ülke olması bekleniyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar