3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Avrupa Merkez Bankası Başkanı: Bitcoin ve Kripto Paraların Herhangi Bir Değeri Yok!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, kripto para birimlerinin “hiçbir şeye dayanmadığını” ve insanları birikimleriyle onlar üzerinde spekülasyon yapmaktan uzaklaştırmak için düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Binance indirim kodu

Hollanda televizyonuna konuşan Lagarde, “Riskleri anlamayan, her şeyini kaybedecek ve büyük hayal kırıklığına uğrayacak olan insanlar hakkında endişeli olduğunu, bu yüzden piyasanın düzenlenmesi gerektiğine inandığını” söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Lagarde’nin yorumları Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere pek çok kripto paranın geçen sene ATH yaptıkları zamandan bu yana %50’den fazla değer kaybettiği bir dönemde geldi.

Kripto piyasası ayrıca daha geniş finansal sistem için oluşturabileceği tehlikelerden endişe duyan düzenleyiciler tarafından daha sıkı bir incelemeyle karşı karşıya.

Biden yönetimi geçtiğimiz sene sonuna doğru yaptıkları açıklamalarda Tether ve benzeri stabil paraların bankacılık düzenlemelerine tabii olmaları gerektiğini belirtmiş aynı zamanda Bitcoin ve kripto paraları ulusal güvenlik meselesi olarak gördüklerini ifade etmişlerdi.

Benzer şekilde IMF’de pek çok defa bu konudaki endişelerini dile getirmiş ve özellikle Bitcoin’in major endekslerle olan korelasyonunun finansal istikrar için risk teşkil ettiğini belirtmişti. IMF ayrıca Bitcoin’i yasal para birimi kabul eden El-Salvador ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ni uyarmıştı.

Lagarde, önümüzdeki dört yıl içinde meyvelerini verebilecek bir proje olan Avrupa Merkez Bankası dijital euro’su ile karşılaştırıldığında kriptonun değerine şüpheyle yaklaştığını söyledi.

Lagarde yaptığı açıklamada, “Benim çok mütevazi değerlendirmem, kripto paraların hiçbir değerinin olmadığı, hiçbir şeye dayanmadığı, güvenli bir liman olarak hareket edecek hiçbir özellikleri olmadığı yönünde” dedi.

Lagarde, “Merkez bankası dijital para birimini yani dijital euro’yu çıkardığımız gün, merkez bankası bunun arkasında olacak ve bence bu, hepsinden çok farklı olacak” dedi.

İlgili Haber:  Altcoinler Yükseldikçe BTC Boğaları 35 Bin Dolarlık Desteği Yeniden Test Ediyor

Diğer Avrupa Merkez Bankası yetkilileri de şimdiden endişelerini dile getiriyor. Bunlardan biri, Nisan ayında kripto varlıkların “yeni bir Vahşi Batı yarattığını” söyleyen ve 2008 subprime konut kriziyle paralellikler çizen Yönetim Kurulu üyesi Fabio Panetta.

Lagarde, “Söylediğim şeyleri kendi hayatımda da uyguluyorum” diyerek kendisinin herhangi bir kripto paraya yatırım yapmadığını belirtti. Ancak çocuklarından birinin kripto paralara yatırım yaptığını ifade etti.

Lagarde’nin uyarılarının bir benzeri geçtiğimiz ay Finansal sistemi desteklemekle görevli uluslararası bir kuruluş olan Finansal İstikrar Kurulu (FSB) başkanından da gelmişti. FSB başkanı Klaas Knot, Bitcoin, Ethereum ve diğer hızlı gelişen kripto para birimleri, yakında küresel finansal istikrar için bir tehdit haline gelebilir demişti.

Avrupa Merkez Bankası’nın uzun zamandır “Digital Euro” projesi üzerinde çalıştığı biliniyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar