Avrupa Merkez Bankası Başkanı’na Göre Dijital Euro Kripto Paralara Alternatif Olabilir

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’e göre Merkez Bankası dijital para biriminin faydalarını ve risklerini araştırıyor.

Lagarde Eylül başlarında yaptığı açıklamalarda Avrupa Merkez Bankası’nın merakla beklenen dijital euro araştırmasının sonuçlarının önümüzdeki haftalarda bir rapor halinde açıklanacağını belirterek, halkın konu ile ilgili kesin cevabı alınana dek net bir karar alınmayacağını söylemişti.

Pazartesi günü Fransız Alman Parlamenterler Meclisi’nde yaptığı bir tanıtım konuşmasında Christine Lagarde, dijital Euro’nun nakit için geleneksel paranın yerine geçmeyeceğini, onu “tamamlama” noktasında fayda sağlayabileceğini belirtti.

Lagarde’ye göre, Merkez Bankası dijital para birimi Avrupa Birliği vatandaşları için “özel dijital para birimlerine” bir alternatif sunacak.

Lagarde bu dijitalleşme sayesinde, “egemen paranın Avrupa ödeme sistemlerinin merkezinde kalmasını sağlayacağını” açıklamalarına ekledi. 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’nin yaptığı bu son yorum, düzenleyicilerin ve hükümetlerin, kitlesel olarak popüler bir kripto paranın merkez bankalarının para politikasını kontrol etme gücünü tehdit edebileceği ve hatta itibari para kullanımından uzaklaşmasına neden olabileceği şeklindeki kaygılarını gidermek için yapıldı.

Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire, geçtiğimiz Ekim ayında Facebook destekli Libra projesinden kaynaklanan bu tehdide değinerek, Libra’nın devletlerin kendi para birimlerini üretme hakkını gasp ettiğini ve Avrupa projesini zayıflatabileceğini söyledi.

Le Maire o günlerde şu ifadeleri kullanmıştı:

 Ticaret ve finansal istikrar üzerindeki olası sonuçları göz önüne alındığında, özel şirketlere böyle bir güç vermek istiyor muyuz? Egemen bir devletin en güçlü araçlarından birini, yani para politikasını, demokratik kontrole tabi olmayan varlıkların görev alanına dahil etmeyi asla kabul edemem.

Dijital Euro AB’yi birleştirebilir

Geçen ay yaptığı başka bir konuşmada Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, yabancı sağlayıcıların Avrupa’daki entegre altyapının olmaması nedeniyle ödeme inovasyonuna öncülük ettiğini, ancak dijital Euro’nun bloğun kaybedilen zemini oluşturmasına imkan tanıyacağını söyledi.

  UBS ve Barclays'ın Küresel Para Birimlerini Dijitalleştirme Projesinde Gecikme Yaşandı

Daha sonra Lagarde, gelecekte dijital Euro’nun perakende ödemeler için kullanılabileceğini ve bu sayede çok daha geniş kitlelere erişilebilir olabileceğini açıklamalarına ekledi. 

Geçtiğimiz günlerde Blockchain platformu olan Tezos, Fransa Merkez Bankası tarafından Avrupa’daki ilk dijital para birimi denemeleri için seçilmişti.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın