Avrupa Merkez Bankası tarafından bugün yapılan açıklamada, Avrupa’da nakit para kullanımı haricinde hizmet etmesi için dijital euro çıkarmaya hazır olunması gerektiği belirtildi.

Haberin Özeti

  • Avrupa Merkez Bankası, Avrupa’nın dijital bir euro için hazır olması gerektiğini söyledi.
  • 12 Ekim’de başlatılacak olan halka danışma sürecinin bir parçası olarak güncel rapor yayınlandı.
  • Çıkarılması düşünülen dijital euro, nakit paranın yerini almaz ancak ona eşlik eder.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından bugün yapılan açıklamada, dijitalleşmenin hayatın her alanına yayılma biçimi ışığında, finans alanında da dijital euro kullanımına hazır olunması gerektiği belirtildi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christina Lagarde yaptığı açıklamada, euro’nun Avrupalılara ait olduğunu ve kendilerinin de bu para biriminin koruyucusu olduğunu vurgulayarak, “İhtiyaç duyulması halinde de dijital bir euro çıkarmaya hazırlıklı olmalıyız. ” şeklinde konuştu.

Merkez Bankalarının Önündeki En Büyük Sorun

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Fabio Panetta yayınladığı bir blog gönderisinde ise “Planlanan ödeme şeklimiz dünya üzerinde bir istisna değildir. Uygulamalar bazı ülkelerde hızla değişiyor” açıklamasını yaptı. Panetta, para birimlerinin koruyucuları ve ihraççıları olarak merkez bankalarının, söz konusu dijital para sorunuyla karşı karşıya olduğunu da sözlerine ekledi.

Bahsi geçen sorun karşısında, Avrupa Merkez Bankası ve euro bölgesinde yer alan ulusal merkez bankaları da konu ile ilgili bir rapor yayınladılar. Rapor kapsamında dijitalleşme sürecini etkileyen ekonomik, stratejik, teknolojik ve sosyal tercihlerin bir değerlendirmesi yapıldı. Ayrıca, Avrupa Merkez Bankası liderliğinde yayınlanan söz konusu rapor, 12 Ekim 2020 tarihinde başlayacak olan dijital euro ile ilgili halka danışma sürecinin de temelini oluşturacak.

Nakit Paranın Yerini Almayacak, Onu Tamamlayacak

Rapor boyunca yapılan değerlendirmelerin sonucunda: İlerleyen süreçte yaşanacak olan gelişmelerin de gerekli kılması halinde dijital bir euronun kullanıma hazır durumda olmasının önemli olduğu sonucuna varılıyor. Başka bir deyişle, dijital euro için gerekli olan hazırlıkların halihazırda başlatılmış olması talep ediliyor.

İlgili Haber:  Merkez Bankası Dijital Paraları (CBDC), Bitcoin'i Tehdit Edebilir

Rapor kapsamında ayrıca, ilerleyen süreçte kullanıma sunulması planlanan dijital euro’nun nakit paranın yerini almayacağının; aksine onu tamamlayıcı bir etki yapacağının altı çiziliyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın