Avrupa Merkez Bankası, Dijital Euro Hakkında Anket Düzenliyor

Son güncelleme: 2 ay önce

Avrupa Merkez Bankası, Euronun geleceği ile ilgili Avrupalıların görüşlerini öğrenmek istiyor.

Haberin Özeti

  • Avrupa Merkez Bankası, halka kullanmak istedikleri dijital Euro türünü soruyor.
  • Konu ile ilgili bir bir anket başlatıldı.
  • Sorulardan biri: Aracılara güven duyuluyor mu?

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, bugün dijital Euro meselesini halkın istişaresine açtı. Söz konusu amaç ile ilgili bir anket başlatıldı. Ankette sorulan sorulardan biri ise şu şekilde: Avrupalılar aracılara dayanmayan bir dijital Euro istiyor mu?

Lagarde konu ile ilgili attığı tweette şöyle yazdı: “Avrupalılar harcama, tasarruf etme ve yatırım yapma şekillerinde giderek daha fazla dijitale yönelirken, bizler de gerekirse dijital bir Euro çıkarmak için hazırlıklı olmalıyız. Ayrıca bu konudaki görüşlerinizi de duymak istiyorum.” Lagarde bu tweetinin yanında bir de konu ile ilgili açılmış olan anketin bağlantısını yayınladı.

Anket Tam Olarak Neyi Amaçlıyor?

Lagarde, anketin şu anlama geldiğini ifade etti: “Tüketiciler ve Avrupalılar, bu anket yoluyla tercihlerini açıkça belirtebilirler ve bize dijital Euroyu hangi şekilde kullandıkları zaman mutlu olacaklarını söyleyebilirler: Mevcut merkez bankası parası şeklinde mi, güvenebilecekleri bir Euro ya da Euro banknotu şeklinde mi veya başka bir biçimde mi?”

Lagarde, ayrıca, “Hala inceleme ve değerlendirme aşamasındayız.” diye de ilave etti.

Anket, katılımcılardan dijital bir Euro için tercihlerini sıralamalarını ve şu soruları yanıtlamalarını talep ediyor: “Sizce uygun olan hizmetler, işlevler veya kullanım durumları, dijital bir Euro geliştirirken dikkate alınmalıdır?”

ECB’nin anketi, dijital bir Euro’nun işlevselliği açısından iki yaklaşımı öne çıkaracak: Ödemenin işlenmesi için aracılar gerekli mi yoksa gereksiz mi?

Çıkacak Sonuçlara Göre ECB, Dijital Euro Tanımı Yapacak

Çıkacak sonuçlara göre ECB, her bir ödemenin işlenmesine merkez bankasının veya bir aracının dahil olmasına ihtiyaç duymayan bir dijital Euro tanımlayabilir.

  Lagarde, Merkez Bankası’nın Dijital Para Birimi Hakkında Halka Danışacaklarını İfade Etti

Bu, insanlar için dijital para birimini nakit ödemelere daha yakın hissettirir ve internete bağlı olunmasa bile dijital Euro kullanılabilir; bu sayede gizlilik ve kişisel veriler de çok daha sağlıklı bir biçimde korunur.

Diğer yaklaşımda ve alternatifte ise aracılar işlemleri kaydeder. Temel olarak bakıldığında Bitcoin gibi kripto para birimleri, aracılara olan bağımlılığı sona erdirmek için geliştirilmiştir. Bu bağlamda dijital bir Euro’daki ilk tercihin de aracısız bir yapı inşa etmek olabileceği düşünülmektedir.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın