5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Avrupa Merkez Bankası, Dijital Euro’nun İnsanlardaki “Gizlilik” Kaygısını Çözeceğini Söyledi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yöneticisi Fabio Panetta, Facebook destekli Diem gibi “istikrarsız” coinlerin aksine hükümetler tarafından yönetilecek bir dijital Euronun “gizlilik” sorunlarına çözüm bulacağını belirtti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ECB yöneticisi Fabio Panetta, dijital Euro’nun tüketicilerdeki gizlilik sorunlarını çözeceğini söyledi.
  • Panetta, Facebook destekli Diem gibi coinlerin ise “istikrarsız” olduğunu belirtti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, dijital Euronun, Facebook destekli Diem gibi stablecoinlere nazaran gizliliği daha iyi koruyacağını dile getirdi.

Binance indirim kodu

Dijital Euro, Stablecoinlere Nazaran Daha İstikrarlı ve Güvenli Olacak

Panetta, Financial Times’a bugün verdiği röportajda, “Merkez Bankası dijital ödemelere dahil olursa, gizlilik daha iyi korunacak; çünkü biz özel şirketler gibi değiliz. Kullanıcıların verilerini depolamak, yönetmek veya bunlardan para kazanmak gibi bir ticari çıkarımız yok.” ifadelerini kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Facebook destekli Diem kuruluşu, stablecoininin (fiat para birimine 1:1 oranında sabitlenmiş özel bir dijital para birimi) pilot versiyonunun yolda olduğunu açıkladı. Panetta ise eski adı Libra olan Diem gibi stablecoinleri “istikrarsız” olarak nitelendirdi.

Buna karşılık, ECB’nin dijital Eurosu bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olarak hizmet verecek. ECB Başkanı Christine Lagarde’a göre dijital Euro’nun tam olarak piyasaya sürülmesi en az dört yıl sürebilir.

Dijital Euro, Gizlilik Sorununu Çözebilir

Panetta, ECB’nin tüketici verilerine özel bir şirket kadar ihtiyaç duymayacağını ve bu nedenle de dijital Euro’nun diğer stablecoinlere nazaran gizliliği ve istikrarı sağlama konusunda daha başarılı olacağını belirtti. Panetta, dijital Euronun gizliliği nasıl koruyacağını açıklamadı; ancak konu ile ilgili, “Ödeme gerçekleşecek, ancak ödeme zincirindeki hiç kimse tüm bilgilere erişemeyecek.” ifadelerini kullandı.

Kripto paraların aksine CBDC’ler merkezi paralardır. ECB, Nisan ayında, CBDC planları ile ilgili kapsamlı kamuoyu araştırmaları gerçekleştirdi. Bu araştırmalara katılan anket grubunun yarısı, dijital Euro’nun blockchain’deki “dolandırıcılık” faaliyetleri ile başa çıkabileceğini ve teknik aksaklıkları çözebileceğini belirtti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar