Avrupa Merkez Bankası, Dijital Euro’nun İnsanlardaki “Gizlilik” Kaygısını Çözeceğini Söyledi

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yöneticisi Fabio Panetta, Facebook destekli Diem gibi “istikrarsız” coinlerin aksine hükümetler tarafından yönetilecek bir dijital Euronun “gizlilik” sorunlarına çözüm bulacağını belirtti.

blank

Haberin Özeti

  • ECB yöneticisi Fabio Panetta, dijital Euro’nun tüketicilerdeki gizlilik sorunlarını çözeceğini söyledi.
  • Panetta, Facebook destekli Diem gibi coinlerin ise “istikrarsız” olduğunu belirtti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, dijital Euronun, Facebook destekli Diem gibi stablecoinlere nazaran gizliliği daha iyi koruyacağını dile getirdi.

blank

Dijital Euro, Stablecoinlere Nazaran Daha İstikrarlı ve Güvenli Olacak

Panetta, Financial Times’a bugün verdiği röportajda, “Merkez Bankası dijital ödemelere dahil olursa, gizlilik daha iyi korunacak; çünkü biz özel şirketler gibi değiliz. Kullanıcıların verilerini depolamak, yönetmek veya bunlardan para kazanmak gibi bir ticari çıkarımız yok.” ifadelerini kullandı.

Facebook destekli Diem kuruluşu, stablecoininin (fiat para birimine 1:1 oranında sabitlenmiş özel bir dijital para birimi) pilot versiyonunun yolda olduğunu açıkladı. Panetta ise eski adı Libra olan Diem gibi stablecoinleri “istikrarsız” olarak nitelendirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Buna karşılık, ECB’nin dijital Eurosu bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olarak hizmet verecek. ECB Başkanı Christine Lagarde’a göre dijital Euro’nun tam olarak piyasaya sürülmesi en az dört yıl sürebilir.

Dijital Euro, Gizlilik Sorununu Çözebilir

Panetta, ECB’nin tüketici verilerine özel bir şirket kadar ihtiyaç duymayacağını ve bu nedenle de dijital Euro’nun diğer stablecoinlere nazaran gizliliği ve istikrarı sağlama konusunda daha başarılı olacağını belirtti. Panetta, dijital Euronun gizliliği nasıl koruyacağını açıklamadı; ancak konu ile ilgili, “Ödeme gerçekleşecek, ancak ödeme zincirindeki hiç kimse tüm bilgilere erişemeyecek.” ifadelerini kullandı.

Kripto paraların aksine CBDC’ler merkezi paralardır. ECB, Nisan ayında, CBDC planları ile ilgili kapsamlı kamuoyu araştırmaları gerçekleştirdi. Bu araştırmalara katılan anket grubunun yarısı, dijital Euro’nun blockchain’deki “dolandırıcılık” faaliyetleri ile başa çıkabileceğini ve teknik aksaklıkları çözebileceğini belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend