5 Temmuz 2022, Salı
21.7 C
İstanbul

Avrupalılar Elektronik Euro’ya Gizlilik Endişeleri Nedeniyle Şüpheyle Yaklaşıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Avrupa Merkez Bankası’nın düzenlediği bir ankette, katılımcıların büyük bir çoğunluğu, gelecekteki Avrupa dijital para birimiyle yapılan ödemelerin üçüncü kişiler tarafından görülememesi gerektiğini düşündüğünü söyledi. Bu da gelecekte gerçekleşecek bu tür bir inovasyonda, halk nazarında gizliliğin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

Binance indirim kodu

Dijital Euro’yla ilgili olarak düzenlenen ankete katılan 8.200 kişinin %40’ından fazlası, ödeme yaparkenki gizliliğin kendileri için en önemli mesele olduğunu ifade etti. Bu da birçok Avrupalının nakit parada bulunan anonimliğe derin bir şekilde bağlı olduğunu gösteriyor.

Binance indirim kodu

Ankette verilen yanıtlarda ayrıca, Avrupa Merkez Bankası’nın dijital olarak herkese açık merkez bankası parası olarak tanımladığı dijital Euro için, internet bağlantısı olmadan offline bir şekilde, aynı nakit parada olduğu şekilde kullanılabilmesi de istendi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

AMB Dijital Euro Kararını Yıl İçinde Açıklayacak

AMB, bu anket çalışmasıyla, vatandaşlarına ve bazı profesyonel gruplara konuyla ilgili fikirlerini danışarak, hızla değişen dijital para birimleri dünyasına ve ödeme sistemlerine ayak uydurabilmek için destek kazanmayı amaçlıyor. Ayrıca AMB’nin, bu yılın ortalarında kendi dijital birimlerini oluşturma konusunda ileriye dönük başka adımlar atıp atmayacağına dair açıklama yapması bekleniyor.

AMB yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, Çarşamba günü yaptığı açıklamada elektronik Euro’nun beş yıl içinde piyasaya sürülmeye hazır olacağını söyledi. Panetta verdiği demeçte gelişmeleri şöyle yorumladı: “Elektronik ödeme sistemleri giderek daha da popüler hala geliyor. Piyasaya süreceğimiz dijital Euro ile biz de vatandaşlarımıza, merkez bankalarının yüzyıllardır yaptığı gibi, dijital çağda da bağımsız bir para birimi sunmayı sürdürmeyi amaçlıyoruz. Fakat dijital Euro’nun çıkışı nakit paranın sonunu getirmeyecek. Sadece nakit paranın bir eksikliğini tamamlayacak, nakidin yerine geçmesini planlamıyoruz.

İlgili Haber:  Hackerlar, NFT Pazaryeri Nifty Gateway Kullanıcılarına Saldırıyor

Avrupalılar Offline Dijital Parayı Tercih Ediyor

Avrupa’nın birçok bölgesinde, nakit para halen mağazalarda ve kafelerde ana ödeme yöntemi olarak görevini sürdürüyor. AMB’nin yaptığı ankette de, dijital Euro’nun piyasaya sürülmesiyle birlikte, insanların yaptıkları ödemelerindeki verilerin şirketler tarafından kar amacıyla kullanılabileceği ya da ülkelerin insanların finansal aktivitelerini gözleyebileceği konusundaki endişeler gün yüzüne çıktı.

Avrupa Merkez Bankası’nın açıklamasına göre, ankete katılanların büyük çoğunluğu, sunulabilecek hizmetlerin kısıtlı kalması pahasına, sadece offline para transferlerinde kullanılabilecek bir dijital parayı tercih ediyorlar.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar