9 Ağustos 2022, Salı
24.6 C
İstanbul

Avustralya, Fidye Yazılımı Saldırganlarına Daha Sert Cezalar Uygulayacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Avustralya kuruluşlarına yönelik fidye yazılımı saldırıları 2020’de rekor düzeyde artmıştı. Şimdilerde ise Avustralya hükümeti, buna oldukça sert bir karşılık veriyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Avustralya, kripto paradaki fidye yazılımı saldırganları için yeni ve öncekine göre çok daha sert cezalar uygulamaya hazırlanıyor.
  • Karar, geçen yıl Avustralya’da rekor düzeyde fidye yazılımı saldırısı gerçekleşmesinin ardından geldi.

Yerel haber kuruluşu The Australian’a göre, bilgisayar korsanları, özellikle de kripto paradaki fidye yazılımı saldırıları için artık çok daha sert cezalarla karşı karşıya kalacak.

Binance indirim kodu

Haber, Avustralya Federal Polisi’nin 2020’de toplam 1.4 milyar AUD (yaklaşık 1 milyar ABD Doları) değerinde fidye yazılımı saldırısı gerçekleştiğini duyurmasının ardından geldi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Avustralya İçişleri Bakanı Karen Andrews konu ile ilgili, “Fidye yazılımı çeteleri, ülke genelinde işletmelere, bireylere ve kritik altyapılara saldırdı. Fidye için kişisel bilgileri çalmak ve saklamak, mağdurların zamanına ve parasına mal oluyor; ayrıca küçük işletmelerin operasyonlarını da kesintiye uğratıyor.” ifadelerini kullandı.

Yeni Yasalar Nasıl Olacak?

Andrews, yeni yasaların ana hedefinin siber suçluları caydırmak ve sert bir şekild cezalandırmak olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı konu ile ilgili, “Yeni yasalarımız bu online suç faaliyetini hedef alacak ve siber dolandırıcıları en çok canlarını yakacak yerden, yani banka bakiyelerinden vuracak.” dedi.

Fidye yazılımı saldırılarında kullanılan kötü amaçlı yazılımların satın alınması da yeni yasada yer alacak önemli bir başlık olarak dikkat çekiyor.

Fidye Yazılımı ve Kripto Para

Fidye yazılımı ve kripto paralar arasındaki ilişki bu yıl da tartışmanın merkezinde yer aldı.

JBS USA Holdings Inc. ve Colonial Pipeline gibi oldukça büyük şirketleri hedef alan yüksek profilli fidye yazılımı saldırıları, kripto paraların bu tür saldırılarda oynadığı role ilişkin tartışmaları yeniden alevlendiren temel etkenler oldu.

İlgili Haber:  Trump Tarafından 2018 Yılında Kurulan CISA, Başkanlık Seçimi Sonuçlarını Doğruluyor

Amerika’nın et arzının yaklaşık %20’sini elinde bulunduran JBS, fidye yazılımı saldırganlarına 11 milyon Dolarlık Bitcoin ödemek zorunda kalırken; Colonial Pipeline da benzer bir saldırıda 4.4 milyon Dolarlık fidye ödemesi yaptı.

Bu saldırıların ardından Biden yönetimi, fidye yazılımı tehdidini çok ciddiye aldı; hatta darkweb’deki bilgisayar korsanları hakkında bilgi veren kişilere kripto para ödülleri teklif edeceğini açıkladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar