9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Avustralya, Fidye Yazılımı Saldırganlarına Daha Sert Cezalar Uygulayacak

Önemli Gelişmeler

Avustralya kuruluşlarına yönelik fidye yazılımı saldırıları 2020’de rekor düzeyde artmıştı. Şimdilerde ise Avustralya hükümeti, buna oldukça sert bir karşılık veriyor.

blank

Haberin Özeti

  • Avustralya, kripto paradaki fidye yazılımı saldırganları için yeni ve öncekine göre çok daha sert cezalar uygulamaya hazırlanıyor.
  • Karar, geçen yıl Avustralya’da rekor düzeyde fidye yazılımı saldırısı gerçekleşmesinin ardından geldi.

Yerel haber kuruluşu The Australian’a göre, bilgisayar korsanları, özellikle de kripto paradaki fidye yazılımı saldırıları için artık çok daha sert cezalarla karşı karşıya kalacak.

blank

Haber, Avustralya Federal Polisi’nin 2020’de toplam 1.4 milyar AUD (yaklaşık 1 milyar ABD Doları) değerinde fidye yazılımı saldırısı gerçekleştiğini duyurmasının ardından geldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Avustralya İçişleri Bakanı Karen Andrews konu ile ilgili, “Fidye yazılımı çeteleri, ülke genelinde işletmelere, bireylere ve kritik altyapılara saldırdı. Fidye için kişisel bilgileri çalmak ve saklamak, mağdurların zamanına ve parasına mal oluyor; ayrıca küçük işletmelerin operasyonlarını da kesintiye uğratıyor.” ifadelerini kullandı.

Yeni Yasalar Nasıl Olacak?

Andrews, yeni yasaların ana hedefinin siber suçluları caydırmak ve sert bir şekild cezalandırmak olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı konu ile ilgili, “Yeni yasalarımız bu online suç faaliyetini hedef alacak ve siber dolandırıcıları en çok canlarını yakacak yerden, yani banka bakiyelerinden vuracak.” dedi.

Fidye yazılımı saldırılarında kullanılan kötü amaçlı yazılımların satın alınması da yeni yasada yer alacak önemli bir başlık olarak dikkat çekiyor.

Fidye Yazılımı ve Kripto Para

Fidye yazılımı ve kripto paralar arasındaki ilişki bu yıl da tartışmanın merkezinde yer aldı.

JBS USA Holdings Inc. ve Colonial Pipeline gibi oldukça büyük şirketleri hedef alan yüksek profilli fidye yazılımı saldırıları, kripto paraların bu tür saldırılarda oynadığı role ilişkin tartışmaları yeniden alevlendiren temel etkenler oldu.

İlgili Haber:  Fidye Yazılımı Saldırganları Bu Yıl 33 Milyon Dolarlık Bitcoin Ele Geçirdi

Amerika’nın et arzının yaklaşık %20’sini elinde bulunduran JBS, fidye yazılımı saldırganlarına 11 milyon Dolarlık Bitcoin ödemek zorunda kalırken; Colonial Pipeline da benzer bir saldırıda 4.4 milyon Dolarlık fidye ödemesi yaptı.

Bu saldırıların ardından Biden yönetimi, fidye yazılımı tehdidini çok ciddiye aldı; hatta darkweb’deki bilgisayar korsanları hakkında bilgi veren kişilere kripto para ödülleri teklif edeceğini açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend