Avustralya hükümeti bu hafta, işlemlerin ayrıntılarının aynı anda birden fazla yerde kaydedildiği ve merkezi veri deposu bulunmayan “dağıtılmış muhasebe teknolojisi girişimleri” için yedi rakamlı hibeler içeren 574 milyon dolarlık dijital iş planını açıkladı.

Önümüzdeki hafta açıklanacak olan Federal Hükümet bütçesi öncesinde Başbakan Scott Morrison tarafından duyurulan planın, “iş uyum maliyetlerini azaltmaya yönelik iki blok zinciri pilot uygulaması” için 4.95 milyon ABD doları destek vereceği öğrenildi. Yaptığı duyuruda Morrison; planın, süresi geçmiş yasal engelleri kaldırarak küçük işletmelerin kapasitesini arttırmayı ve ekonominin tamamında teknolojinin alımını destekleyerek Avustralya’nın ekonomik iyileşmesini sağlamayı hedeflediğini söyledi.

Önde gelen bir ticaret hukuku firması olan Piper Alderman’ın ortağı Michael Bacina; bu iki projenin, blok zincirinin değerini göstermeye ve önemini açığa çıkarmaya yardımcı olmak için önemli olduğunun altını çizdi. Tüm dünyada blok zincirinin benimsenmesinin hızlandığını ifade eden Bacina, bu fonun Avustralya blok zinciri endüstrisi ve yerel uzmanlıklar için çok hoş bir destek olduğunu belirtti.

Planın bir parçası olarak yeni bir dijital kimlik sistemine yönelik 183 milyon dolar ve tek bir işletme sicilini geliştirmek için 301 milyon dolar dahil olmak üzere dağıtılmış muhasebe teknolojileriyle kesişebilecek çeşitli teknolojik girişimler için toplam 480 milyon dolar ayrıldığı açıklandı. İşletmelerin bu sayede hızlı bir şekilde görüntüleme, güncelleme ve işletme kayıt verilerini tek bir yerde tutabilme kolaylıklarını elde edecekleri ifade edildi.

Hükümetin sektörde yaptığı en büyük yatırım

Endüstri, Bilim, Enerji ve Kaynaklar departmanından Ulusal Blok Zinciri Lideri Chloe White, bu doğrudan gerçekleştirilen finansmanı, “Avustralya blok zinciri için büyük bir kazanç” olarak niteledi ve bunun, hükümetin sektörde yaptığı en büyük yatırım olduğunu ekledi.

White, son sekiz aydır Avustralya’nın ulusal blok zinciri yol haritasını uygulamak için endüstri liderleriyle yakın bir şekilde çalıştıklarını ve tedarik zinciri ile eğitim sertifikası için iki blok zinciri çalışma grubu duyurduklarını belirterek bu pilot uygulamaların; RegTech, tedarik zincirleri, siber güvenlik ve kimlik bilgileri üzerindeki çalışma gruplarını yönlendiren ulusal blok zinciri yol haritasını tamamlayacağını söyledi.

İlgili Haber:  Kamu Kurumunun Süper Bilgisayarlarında Gizlice Kripto Madenciliği Yaptığı İçin Mahkum Edildi!

2020 boyunca hükümet, dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) ve blok zinciri uygulamasına artan bir ilgi gösterdi. Eylül ayında Finansal Teknoloji (FinTech) ve Düzenleyici Teknoloji (RegTech) Seçme Komitesi, 50’den fazla blok zinciri alıntısı içeren bir ara rapor yayınladı. Komiteye yapılan teklifler, blok zincirinin potansiyelinin “beş yıl içinde yıllık 175 milyar dolar ve 2030’a kadar 3 trilyon dolar olarak tahmin edildiğini” gösterdi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın