2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Avustralya Merkez Bankası, Dijital Para İçin Ortaklıklar Kurdu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Avustralya Merkez Bankası tarafından bugün gerçekleştirilen bir duyuruya göre; finans kurumunun, olası dijital para kullanımı araştırmak için bir projede Commonwealth Bank, Ulusal Avustralya Bankası, finansal hizmetler şirketi Perpetual ve yazılım şirketi ConsenSys ile ortaklık kuracağı ilan edildi. Bu ortaklığın, ülkede “Ethereum tabanlı dağıtılmış defter teknolojisi” kullanan toptan bir merkez bankası dijital para birimi üzerinde çalışmak için gerçekleştirildiği açıklandı.

Binance indirim kodu

Avustralya Merkez Bankası, merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) tokenleştirilmiş formunun emisyonu için bir kavram kanıtı geliştirmeyi araştırdıklarını söyledi. Özellikle toptan satış pazarı katılımcılarının, bir dağıtılmış defter teknolojisi platformunda tokenize edilmiş sendikasyon kredileri için ne oranda dijital para birimini kullanma potansiyeli taşıdıkları ve zincirler arası çok küçük takaslarla teslim karşılığı ödeme güvenliği anlaşmalarının sonuçlarının ne olacağı üzerinde çalışıldığı belirtildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Avustralya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Michele Bullock, bu proje ile toptan finans piyasası işlemlerinde verimlilik, risk yönetimi ve yenilik sağlamak için merkez bankası dijital para biriminin olası etkilerini keşfetmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Bu pazarlarda bir merkez bankası dijital para birimi kullanımı durumunun açık bir soru olmaya devam ettiğine dikkat çeken Bullock, Avustralya’nın, ödeme sisteminde toptan bir dijital para kullanımının gelecekte bir rolü olup olmadığını araştırmak için endüstri ortaklarıyla iş birliği yapmaktan memnuniyet duyduğunun altını çizdi.

Bu konuda güçlü bir politikaları olmadığını söylemişlerdi

Bu hareket, merkez bankası dijital para birimi politikası söz konusu olduğunda Avustralya Merkez Bankası için süregelen yüz yüze görüşün bir parçası olarak değerlendirildi. 14 Ekim’de Avustralya Merkez Bankası’nın ödemeler politikası başkanı, finans kuruluşunun eylül ayında yayınlamak için güçlü bir politika örneğinin mevcut olmadığını belirtmesine rağmen bankanın merkez bankası dijital para birimlerini araştırmaya devam edeceğini söylemişti.

İlgili Haber:  Birleşik Krallık Stablecoin'lere Düzenleme Getirmeyi Planlıyor

Merkez bankası dijital para birimi düzenleme fikrine alternatif olarak banka, ülkenin verimli ve gerçek zamanlı “Yeni Ödemeler Platformu”nun başarısına işaret etmiş ve Avustralyalıların bunları kullanmaya devam etmek istedikleri sürece itibari banknotlara erişim sağlamaya istekli olduğunu belirtmişti.

Merkez bankası, projenin yıl sonuna kadar biteceğini ve 2021’de bu konuya dair kapsamlı bir raporun yayınlanacağını açıkladı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar