29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Avustralya Merkez Bankası Dijital Para Üzerine Yoğunlaşmaya Başladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Avustralya Merkez Bankası, bir merkez bankası dijital para birimine (CBDC) ihtiyaç duymadığını belirtmesinin üzerinden bir aydan daha kısa bir süre dahi geçmeden bu konuda araştırmalara devam ettiğini açıkladı.

Binance indirim kodu

Merkez Bankası ayrıca daha hedefli bir dijital para birimi toptan satış olasılığını düşündüğünü de belirtti.

Binance indirim kodu

Bankanın Ödemeler Politikası Başkanı Tony Richards, Batı Avustralya Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Blok Zinciri, Kripto Dünyası ve Finans Teknolojileri Konferansı’nda konuşarak konuya dair fikirlerini paylaştı. Merkez bankasına bağlı bir dijital paranın nasıl tasarlanabileceği, potansiyel faydaları ve politik sonuçları üzerinde çalıştıklarını belirten Richards, dijital paraya yönelik önemli bir talebin ortaya çıkabileceği koşullar da dahil olmak bu konuyu değerlendirmeye devam ettiklerini açıkladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Richards, Avustralya’da genel amaçlı veya perakende olarak dijital para verilmesi için potansiyel bir kamu politikasının ihtimal dahilinde olduğunu sözlerine ekledi. Eylül ortasındaki raporlara göre, Avustralya Merkez Bankası dijital para konusunda son derece şüpheciydi ve o sırada merkez bankasına bağlı bir dijital para yayınlamak için güçlü bir politikası olduğuna inanmıyordu.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin, halka açık blok zincirlerine dayandığını hatırlatan Richards, bunun izinli ve merkezi bir dijital defter kullanılarak geliştirilebilecek bir dijital para için geçerli olmayacağının da altını çizdi.

Merkez bankasının, potansiyel bir dijital parayı şekillendirmeye yardımcı olabilecek bir dizi faktörü incelediği belirtilirken bu paranın, hesap tabanlı mı yoksa token tabanlı mı olacağı veya çevrimdışı kullanılıp kullanılamayacağı gibi meseleler üzerinde çalışıldığı öğrenildi.

Richards ayrıca merkez bankasının, perakende dijital para için düşündüğü denetim sisteminin takip ettiği diğer vakalardan ayrı olacağını belirtti. Daha sınırlı sayıda finansal kuruluş tarafından erişilebilecek olan potansiyel bir toptan dijital paranın teknolojik ve politik etkileri üzerine araştırma yürütüldüğü söylendi.

İlgili Haber:  Donald Trump’ın Vergi Borcu Tartışmaları Yatırımcıları Kaygılandırıyor

Merkez Bankası’nın dijital para konusunda açık fikirli olduğunu ve bu alandaki gelişmeleri izlemeye devam edeceğini ifade eden Richards, bazı yetki alanlarının dijital paranın tam olarak uygulanmasına izin verecek şekilde düzenlenmesi durumunda bu konuyu yakından takip edecek pek çok merkez bankasının olacağını belirtti.

Avustralya’nın bu adımı; Çin’in, Shenzhen sakinlerine toplam 10 milyon dijital yuan (1.5 milyon dolar) dağıtarak kendi dijital parasına ve elektronik ödeme sistemine yönelik testlerini arttırmasının ardından atıldı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar