Avustralya Merkez Bankası, bir merkez bankası dijital para birimine (CBDC) ihtiyaç duymadığını belirtmesinin üzerinden bir aydan daha kısa bir süre dahi geçmeden bu konuda araştırmalara devam ettiğini açıkladı.

Merkez Bankası ayrıca daha hedefli bir dijital para birimi toptan satış olasılığını düşündüğünü de belirtti.

Bankanın Ödemeler Politikası Başkanı Tony Richards, Batı Avustralya Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Blok Zinciri, Kripto Dünyası ve Finans Teknolojileri Konferansı’nda konuşarak konuya dair fikirlerini paylaştı. Merkez bankasına bağlı bir dijital paranın nasıl tasarlanabileceği, potansiyel faydaları ve politik sonuçları üzerinde çalıştıklarını belirten Richards, dijital paraya yönelik önemli bir talebin ortaya çıkabileceği koşullar da dahil olmak bu konuyu değerlendirmeye devam ettiklerini açıkladı.

Richards, Avustralya’da genel amaçlı veya perakende olarak dijital para verilmesi için potansiyel bir kamu politikasının ihtimal dahilinde olduğunu sözlerine ekledi. Eylül ortasındaki raporlara göre, Avustralya Merkez Bankası dijital para konusunda son derece şüpheciydi ve o sırada merkez bankasına bağlı bir dijital para yayınlamak için güçlü bir politikası olduğuna inanmıyordu.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin, halka açık blok zincirlerine dayandığını hatırlatan Richards, bunun izinli ve merkezi bir dijital defter kullanılarak geliştirilebilecek bir dijital para için geçerli olmayacağının da altını çizdi.

Merkez bankasının, potansiyel bir dijital parayı şekillendirmeye yardımcı olabilecek bir dizi faktörü incelediği belirtilirken bu paranın, hesap tabanlı mı yoksa token tabanlı mı olacağı veya çevrimdışı kullanılıp kullanılamayacağı gibi meseleler üzerinde çalışıldığı öğrenildi.

Richards ayrıca merkez bankasının, perakende dijital para için düşündüğü denetim sisteminin takip ettiği diğer vakalardan ayrı olacağını belirtti. Daha sınırlı sayıda finansal kuruluş tarafından erişilebilecek olan potansiyel bir toptan dijital paranın teknolojik ve politik etkileri üzerine araştırma yürütüldüğü söylendi.

İlgili Haber:  Bitcoin ile Ethereum Arasındaki Fark

Merkez Bankası’nın dijital para konusunda açık fikirli olduğunu ve bu alandaki gelişmeleri izlemeye devam edeceğini ifade eden Richards, bazı yetki alanlarının dijital paranın tam olarak uygulanmasına izin verecek şekilde düzenlenmesi durumunda bu konuyu yakından takip edecek pek çok merkez bankasının olacağını belirtti.

Avustralya’nın bu adımı; Çin’in, Shenzhen sakinlerine toplam 10 milyon dijital yuan (1.5 milyon dolar) dağıtarak kendi dijital parasına ve elektronik ödeme sistemine yönelik testlerini arttırmasının ardından atıldı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın