Avustralya Polisi, Bir Uyuşturucu Kaçakçılığı Soruşturmasında 6 Milyon Dolarlık Bitcoin Ele Geçirdi

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Avustralya’nın Victoria eyaletindeki kolluk kuvvetleri, bir uyuşturucu kaçakçılığı soruşturmasında yaklaşık 6 milyon Dolarlık Bitcoin ele geçirdi. Bu, Avustralya kolluk kuvvetleri için bir rekor.

blank

Haberin Özeti

  • Avustralya polisi, yaklaşık 6 milyon Dolar değerinde Bitcoin’i ele geçirdi.
  • Ele geçirilen Bitcoinler, bir uyuşturucu kaçakçılığı soruşturmasının parçası idi.

Avustralya’nın Victoria eyaletindeki kolluk kuvvetleri, bir uyuşturucu kaçakçılığı soruşturmasında yaklaşık 8.5 milyon Avustralya Doları (6 milyon ABD Doları) değerinde Bitcoin’i ele geçirdi.

blank

Basın açıklamasına göre Victoria Polisi, ayrıca esrar, Psilocin, MDMA ve bazı reçeteli ilaçlara da el koydu. Yerel haber kuruluşu The Age’e göre, ele geçirilen kripto paraların tamamı Bitcoin’de işlem görüyor.

Soruşturma kapsamında 31 yaşında bir kadın ve 30 yaşında bir erkek tutuklandı ve sorgularının ardından serbest bırakıldı.

Dark Web ve Bitcoin Bağlantısı

The Age, kolluk kuvvetlerinin, çiftin şu anda kapatılmış olan Silk Road web sitesindeki faaliyetlerini araştırdığını bildirdi. Victoria Polisi’ne göre, tutuklamalar ve ele geçirilen kripto paralar, temelleri 2012 yılına kadar dayanan bir dark web uyuşturucu kaçakçılığı soruşturmanın parçası idi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

En eski ve en popüler dark web pazarlarından biri olan Silk Road, kullanıcıların Bitcoin ile alışveriş yapmalarını sağlayan ilk sitelerden biriydi. 2013’te FBI tarafından kapatılmadan önce sitede, uyuşturucu ve diğer yasadışı maddelerde yoğun bir ticaret yapılıyordu. 2013 yılındaki Mashable analizine göre, Silk Road iki yılda yaklaşık 1.2 milyar Dolarlık satış yaptı.

Silk Road

Silk Road’un kurucusu Ross Ulbricht, 2013 yılındaki bir FBI operasyonunda tutuklandı. Kara para aklama, bilgisayar korsanlığı ve narkotik ekiplerine komplo kurmakla suçlanan Ulbricht, iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Silk Road sitesindeki Bitcoin’inin büyük bölümüne, o dönemde kolluk kuvvetleri tarafından el konuldu ve ele geçirilen Bitcoinler açık artırmayla satıldı.

Söz konusu Bitcoin varlıkları, o zaman yaklaşık 19 milyon Dolar değerinde idi; şimdilerde ise aynı Bitcoin, 1.4 milyar Dolar değerine yükseldi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Ripple (XRP), Amerikan Borsalarında Tekrar Listelenebilir Mi? Coinbase CEO’sundan Ripple’a Büyük Destek Geldi!

Coinbase CEO’su Armstrong, SEC ile olan savaşında Ripple’a destek verdiğini açıkladı ve XRP’nin Coinbase üzerinde tekrardan listelenebileceğine dair spekülasyonları...
Send this to a friend