Avustralya Yetkililerinden Kripto Para ve NFT Yatırımcılarına Vergi Uyarısı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Vergi yükümlülüklerinden kaçabileceklerini düşünen Avustralyalı kripto para kullanıcıları, yakında vergi dairesinden bir mektup alabilir.

blank

Haberin Özeti

  • Avustralya Vergi Dairesi, 300.000 kadar kripto para kullanıcısını, sermaye kazançlarını bildirmesi yönünde uyardı.
  • Yetkililer, kripto para ve NFT’lerin, sermaye kazancı vergisine tâbi olduğunu belirtti.

Avustralya Vergi Dairesi (ATO), ülke genelindeki yaklaşık 300.000 kadar kripto para ve NFT yatırımcısını vergi yükümlülükleri hususunda uyardı.

blank

Kripto Para Ticareti, Sermaye Kazancı Vergisi Kapsamında Değerlendiriliyor

Düzenleyici kurum, yatırımcıların bir kripto parayı başka bir kripto para ile değiştirdikleri takdirde bile sermaye kazancı vergilerini bildirmeleri gerektiğini hatırlattı.

Cuma günü yayınlanan duyuruda, son yıllarda yaşanan artışla birlikte halihazırda 600.000’in üzerinde Avustralyalının kripto para ticareti yaptığı belirtildi.

ATO Başkan Yardımcısı Tim Loh ise bazı vergi mükelleflerinin, kripto paranın anonimliğinin vergi yükümlülüklerini görmezden gelmek için bir temel sağladığını düşünmesinden endişe duyduklarını dile getirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Loh, yatırımcıların doğru miktarda vergi ödediklerinden emin olmak için, borsalar da dahil olmak üzere kripto para hizmet sağlayıcılarından gelen verileri bireylerin vergi beyannameleriyle karşılaştırdıklarını ekledi.

NFT Kullanıcıları da Vergi Ödemek Zorunda

Loh, buna ek olarak, sermaye kazancı vergisinin yalnızca kripto para ticareti için değil; resim, müzik, video gibi çeşitli öğeleri kriptografik olarak temsil eden NFT tokenleri için de geçerli olduğunu belirtti.

ATO, Avustralya’nın vergi günü olan 31 Ekim’den önce 300.000 kadar vergi mükellefinin kripto para sermaye kazançlarını veya kayıplarını bildirmeleri gerektiğini açıkladı. ATO, geçtiğimiz yıl, yaklaşık 140.000 vergi mükellefinden kripto para kazançlarını bildirmelerini talep etmişti.

Loh, ayrıca, “Kripto para ticaretinin karmaşık olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, odak noktamız insanların doğru olanı yapmasına yardımcı olmaktır.” diye ekledi. ATO, kripto yatırımcılarının mevcut kurallar çerçevesinde hareket etmesine yardımcı olmak için faydalı ipuçları ve çeşitli bilgileri içeren bir form yayınladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend