Avustralyalı Kripto Para Firmaları, Daha Net Bir Yasal Düzenleme Talep Ediyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Kripto endüstrisinin düzenleyicilerle ilişkisi genellikle zorlu olmuştur; ancak Avustralyalı firmalar daha net bir düzenleme talep ediyor.

blank

Haberin Özeti

  • Avustralyalı kripto para firmaları, daha net bir yasal düzenleme için lobi faaliyetleri başlattı.
  • Swyftx, Kraken ve R3 de dahil olmak üzere pek çok kripto firması, net bir düzenleyici çerçeve oluşturmaya yönelik hükümete çağrıda bulundu.

Avustralyalı kripto firmaları, endüstrinin net bir şekilde düzenlenmesi için lobi faaliyetleri yürütüyor.

blank

Avustralya ve Kripto Para Endüstrisi

Hükümete daha net bir düzenleyici çerçeve oluşturma konusunda çağrı yapan firmalar arasında kripto para komisyoncusu Swyftx, kripto borsası Kraken ve bir kurumsal yazılım platformu olan R3 de yer alıyor.

Swyftx, Teknoloji ve Finans Merkezi olarak Avustralya Senato Seçme Komitesine yazdığı mektupta, “Dijital varlık hizmet sağlayıcıları için net ve sağlam lisans gereksinimlerinin” hayati olduğunu belirtti. Swyftx, ayrıca, hükümetin “geleneksel bankaların dijital varlık sağlayıcılarına verdiği hizmetin durdurulma talebini geri çekmesi gerektiğini” savundu.

Peki bu firmalar tam olarak ne öneriyor?

Kripto Firmalarının İstekleri

Kripto firmaları, bankacılık kurumlarının yanı sıra potansiyel müşterilerin endişelerini de hafifletmek için net bir düzenleyici çerçeve oluşturulmasını talep ediyor.

Kraken’e göre mevcut düzenleme bu ihtiyacı yeterince karşılamıyor. Borsa, Select Committee’ye yaptığı sunumda, “Politika yapıcıları, kripto varlıkların oluşturduğu riskleri dikkatlice değerlendirmeye ve amaca uygun alternatif düzenleyici yaklaşımları düşünmeye davet ediyoruz.” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Kraken, dört ana kategoride dikkatli düzenleme talep ettiklerini belirtti. Bunlar: lisans rejimleri, seyahat yasası, stablecoinler ve kripto türevleri.

Kraken, kripto para borsalarının yalnızca kara para aklama, terör finansmanı ve yaptırım risklerini ele alacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini savundu. Firma, ayrıca bir seyahat yasasına da ihtiyaç duyulduğunu belirtti; ancak bunu uygulamak için “aşamalı bir yaklaşım” uygulamak gerektiğini kaydetti.

Kraken, son olarak, dijital varlıklara atıfta bulunan vadeli işlem sözleşmelerinin Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu’nun görev kapsamına girmemesi gerektiğini savundu.

R3, Kraken’in mevcut finansal hizmetler düzenlemelerinin kripto endüstrisi için yeterli olmadığı ve daha net bir yasal çerçevenin gerekli olduğu yönündeki görüşünü yineledi.

Firma, “Zaten sağlam ve etkili yasal çerçevelerin üzerine ek düzenlemeler koymak, endüstriyi karmaşıklaştıracak ve yenilikleri engelleyecektir.” dedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend