30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Avustralyalı Kripto Para Firmaları, Daha Net Bir Yasal Düzenleme Talep Ediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto endüstrisinin düzenleyicilerle ilişkisi genellikle zorlu olmuştur; ancak Avustralyalı firmalar daha net bir düzenleme talep ediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Avustralyalı kripto para firmaları, daha net bir yasal düzenleme için lobi faaliyetleri başlattı.
  • Swyftx, Kraken ve R3 de dahil olmak üzere pek çok kripto firması, net bir düzenleyici çerçeve oluşturmaya yönelik hükümete çağrıda bulundu.

Avustralyalı kripto firmaları, endüstrinin net bir şekilde düzenlenmesi için lobi faaliyetleri yürütüyor.

Binance indirim kodu

Avustralya ve Kripto Para Endüstrisi

Hükümete daha net bir düzenleyici çerçeve oluşturma konusunda çağrı yapan firmalar arasında kripto para komisyoncusu Swyftx, kripto borsası Kraken ve bir kurumsal yazılım platformu olan R3 de yer alıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Swyftx, Teknoloji ve Finans Merkezi olarak Avustralya Senato Seçme Komitesine yazdığı mektupta, “Dijital varlık hizmet sağlayıcıları için net ve sağlam lisans gereksinimlerinin” hayati olduğunu belirtti. Swyftx, ayrıca, hükümetin “geleneksel bankaların dijital varlık sağlayıcılarına verdiği hizmetin durdurulma talebini geri çekmesi gerektiğini” savundu.

Peki bu firmalar tam olarak ne öneriyor?

Kripto Firmalarının İstekleri

Kripto firmaları, bankacılık kurumlarının yanı sıra potansiyel müşterilerin endişelerini de hafifletmek için net bir düzenleyici çerçeve oluşturulmasını talep ediyor.

Kraken’e göre mevcut düzenleme bu ihtiyacı yeterince karşılamıyor. Borsa, Select Committee’ye yaptığı sunumda, “Politika yapıcıları, kripto varlıkların oluşturduğu riskleri dikkatlice değerlendirmeye ve amaca uygun alternatif düzenleyici yaklaşımları düşünmeye davet ediyoruz.” dedi.

Kraken, dört ana kategoride dikkatli düzenleme talep ettiklerini belirtti. Bunlar: lisans rejimleri, seyahat yasası, stablecoinler ve kripto türevleri.

Kraken, kripto para borsalarının yalnızca kara para aklama, terör finansmanı ve yaptırım risklerini ele alacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini savundu. Firma, ayrıca bir seyahat yasasına da ihtiyaç duyulduğunu belirtti; ancak bunu uygulamak için “aşamalı bir yaklaşım” uygulamak gerektiğini kaydetti.

İlgili Haber:  Türkiye Merkez Bankası, Kripto Para ile İlgili Raporunu Açıkladı: İşte Detaylar

Kraken, son olarak, dijital varlıklara atıfta bulunan vadeli işlem sözleşmelerinin Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu’nun görev kapsamına girmemesi gerektiğini savundu.

R3, Kraken’in mevcut finansal hizmetler düzenlemelerinin kripto endüstrisi için yeterli olmadığı ve daha net bir yasal çerçevenin gerekli olduğu yönündeki görüşünü yineledi.

Firma, “Zaten sağlam ve etkili yasal çerçevelerin üzerine ek düzenlemeler koymak, endüstriyi karmaşıklaştıracak ve yenilikleri engelleyecektir.” dedi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar