Damıtılmış alkollü içki üreticileri de blockchain ağını kullanmaya hazırlanıyor.

Avusturya merkezli bir cin damıtıcısı olan Stin, tedarik zincirini şeffaf bir şekilde izlemek için Güney Kore’nin en büyük halka açık blokchain projesi olan ICON’u (ICX) kullanmaya hazırlanıyor.

Avusturyalı bir blockchain firması olan block42, izleme sisteminin güvenliğini en üst düzeye çıkarmak için yakın alan iletişimi (NFC) teknolojisini ICON blockchain ile birleştirecek.

NFC çipleri ve cihazları elektronik kimlik belgeleri ve anahtar kartları olarak işlev görüyor. Şu anda temassız ödeme sistemlerinde ve kredi kartlarının yerini alan mobil ödeme hizmetleri de bu teknolojinin kullanım alanları arasında gösterilebilir.

block42, Stin’in tedarik zinciri için, kripto özellikli NFC yongaları ile cin damıtıcısının sınırlı sayıda üretilen 999 şişe cinine uygulanacak. Bunlar, tüketicilerin alkollerin orijinalliklerini kontrol etmek ve sınırlı sürüm serilerinde hala mevcut olan toplam şişe sayısını takip etmek için şişeleri taramasına olanak tanıyacak.

ICON’un kurucusu Min Kim, yaptığı resmi bir açıklamada, “az bulunurluk” takibi için ICON blok zincirinin kullanılmasını şiddetle desteklediğini söyledi. Kim, teknolojinin, daha güvenilir izleme sistemleri aracılığıyla sınırlı sürümlerin ve diğer nadir ürünlerin yüksek değerini korumak için önemli bir yol sunabileceğini söyledi.

Şirkete göre, ICON ağını NFC ve diğer teknolojilerle etkileşime girecek şekilde yapılandırmak, halkın sürekli “yıllanmış” içeceklere ve buna karşılık gelen lüks varlıkların değerine olan güvenini korumaya yardımcı olabilir.

Tüketim Ürünlerinde Blockchain Kullanımı Ne Durumda?

Daha önce de söylendiği gibi, geliştiriciler ve kuruluşlar, blockchain ağını, lüks tüketim ürünlerinin güvenilir dokümantasyonunu ve dolaşımını destekleyebilecek bir ağ olarak görüyorlar. Aynı zamanda söz konusu ürünlerin etik kökenlerini doğrulayabilecek güçlü bir altyapı parçası olarak blockchain uzun zamandır kabul görüyor.

Dahası, elmasları temsil etmek için değiştirilemez tokenleri (NFT) kullanma projesi, kısa süre önce tahsil edilebilir dijital ürünler için OpenSea adlı internet sitesinde kullanılmaya başlandı.

İlgili Haber:  ABD ile Çin Arasındaki Blockchain Rekabeti Kızışıyor

Lüks tüketim ürünleri pazarının ötesinde, blockchain teknolojisi, tedarik zinciri otomasyonu ve yönetimi için Nesnelerin İnterneti gibi teknolojilerle sıklıkla birleştiriliyor. Ayrıca, Walmart gibi perakende devleri için gıda güvenliği ve izlenebilirliği sağlamak amacıyla kullanılan bir araç olarak da popüler bir konuma geldiği bilinenler arasında.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın