3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Axie-Infinity, Ronin Saldırısı Mağdurlarının Paralarını İade Edecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz Mart ayında Axie Infinity’yi geliştiren Sky Mavis firması tarafından oluşturulan Ethereum tabanlı sidechain Ronin Network hacklenmiş ve 600 milyon dolardan fazla para hackerlar tarafından çalınmıştı.

Binance indirim kodu

AXS’nin arkasındaki şirket Sky Mavis’in bu çalınan paraları kullanıcılarına geri iade edip etmeyeceği soru işaretiydi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Ancak bugün yapılan açıklamada Sky Mavis, bu paraları geri iade edeceğini ve Ronin ağını tekrar başlatacaklarını duyurdu.

Mart ayındaki saldırı sırasında 620 milyon dolardan fazla kaybeden Axie Infinity video oyununun geliştiricisi Sky Mavis, 28 Haziran’da kullanıcıları tazmin etmeyi ve saldırıda ihlal edilen yazılım köprüsü Ronin’i yeniden açmayı planladığını söyledi.

Hackerlar, Ronin olarak bilinen köprüden 173.600 Ether ve 25.5 milyon USDC tokeni çalmıştı. Ronin benzeri köprüler kullanıcıların farklı blockchain tokenleri arasında takas yapmasına olanak sağlayan yazılımlardır. Saldırının gerçekleşmesinden bu yana Ethereum fiyatlarındaki düşüşün ardından tokenlerin bugünkü değeri yaklaşık 216 milyon dolar civarında.

Sky Mavis yaptığı açıklamada, köprü yeniden açıldığında kullanıcıların Mart ayında hesaplarında olan tokenleri tekrar çekebileceklerini belirtti. Axie Infinity ile ilgili DAO’da eksik olan 56.000 Ether tokeni ise teminatsız olarak kalmaya devam edecek.

Sky Mavis, Mart ayında gerçekleşen saldırının mağdurlarına tazminat ödeme sözü vermişti. Firma, Nisan ayında kripto borsası Binance liderliğindeki bir finansman turunda 150 milyon dolar fon toplamıştı.

Köprüler tehlikeli

Son bir yılda Ethereum tabanlı köprülerden (bridges) hackerlar tarafından çalınan fon miktarı 1 milyar doları geçti.

Bugün Harmony protokolünün köprülerinden Horizon Bridge de hacklendi ve 100 milyon dolar kaptırıldı.

Köprüler, üzerlerindeki tokenlerin TVL değeri arttıkça giderek daha savunmasız hale geliyor. 13 yıl kadar önce sadece Bitcoin blok zinciri vardı. Şimdi, her biri kendi avantajlarına (düşük işlem ücretleri gibi) ve kendi uygulama ordusuna sahip binlerce blok zinciri var; bunlar, NFT pazarlardan merkezi olmayan kripto borsalarına kadar uzanıyor. Yatırımcılar, getiri elde etmek veya NFT koleksiyonu satın almak için giderek artan bir şekilde bir zincirden diğerine atlamak zorunda kalıyor. Örneğin elinizde Ether tokeni varsa, NFT satın almak için Solana’ya veya oyun oynamak için Polygon’a gitmek isteyebilirsiniz. Bu geçişleri köprüler sayesinde gerçekleştirirsiniz.

İlgili Haber:  Axie Infinity’nin Tarihi Yükselişi Devam Ediyor: Son 24 Saatte Fiyatı %32 Arttı

Analistler çok zincirli bir dünyaya doğru hızlı bir şekilde ilerlediğimiz bir dünyada köprülerin güvenli olmalarının hayati değer taşıdığını vurguluyor. Bir köprüde yaşanan kayıp, küçük bir blok zincirin uygulama ekosisteminde yankılanabilir ve bunların tümü büyük kayıplarla sonuçlanabilir.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ocak ayında köprülerin “temel güvenlik sınırlarına” sahip olmaları gerektiği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Şu an için köprü konseptindeki en temel sorunlardan biri, çoğu köprünün sigortasının olmaması ve kaybedilirse fonların geri ödenmesini garanti etmemesi gibi görünüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar