Bahamalar Merkez Bankası, önümüzdeki ay tüm takımadalarında ulusal bir kripto para birimi başlatmayı planlıyor.

Bahamalar, ülke çapında devlet destekli sanal para birimini piyasaya süren ilk ülke olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ülkenin Merkez Bankası,  Ekim ayında bir kripto para birimini piyasaya süreceğini duyurdu.

Bahamalar Merkez Bankası genel müdür yardımcısı Chaozhen Chen, Bloomberg’e verdiği demeçte, ‘Sand Doları’ olarak adlandırılan dijital para biriminin piyasaya sürülmesiyle, takımadalar içindeki birbirine uzak adalar arasında daha fazla alışveriş ve daha fazla finansal katılım sağlamayı amaçladığını söyledi.

“Uzak adalarda yaşayan pek çok kişi, dijital ödeme altyapısına veya bankacılık altyapısına erişemiyor. Egemen bir ulus olarak,  ihtiyacımız olan şeylere yönelik çaba sarf etmemiz ve gerçekten özel bir çözüm bulmamız gerekiyordu. Halen Bahama nüfusunun yaklaşık %90’ı, cep telefonlarını kullanarak para transferi gerçekleştirmektedirler. Dijital Sand Dolar’ın çok kısa süre içerisinde tüm halkımız tarafından sıklıkla kullanılacağına inanıyorum.”

Chen, Bahamalar merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) ve sanal para birimini kullanmak için hesap açma şartlarının, ülkede halen yürürlükte olan kara para aklamayı önleme ve müşteri verilerini koruma ile ilgili düzenlemelere tabi olacağını belirtti. Bu doğrultuda, talep arttıkça yeni dijital dolarlar yaratılacak ve yeni dijital para biriminin parasal arz üzerindeki potansiyel etkileri azaltmak ve Bahama dolarının olumsuz etkilenmesini önlemek için özel olarak üretilecek.

Dijital para halk tarafından benimsendi

Bahamalar Merkez Bankası, küçük adalardaki birçok ticari bankanın küçülerek kendi topluluklarından çekildiği ve birçok vatandaşını bankacılık hizmetlerinden mahrum bıraktığı gerekçesiyle ilk olarak Haziran 2018’de bir ulusal sanal para pilot uygulaması gerçekleştirdi. Hükümet geçen yıl daha büyük çapta bir  ‘Sand Doları Projesi’ pilot uygulaması başlattı ve yeni dijital parasını 7,314 nüfuslu Exuma ve 17,224 nüfuslu Abaco adalarında denedi.  Her bir Sand Doları, Bahama dolarına sabitlendi ve bu da ABD dolarına sabitlendi. Pilot uygulamada 48.000 Sand Doları üretilirken, proje kısa süre içerisinde halk tarafından benimsendi. Pilot uygulamadaki bu başarı Bahamalar Merkez Bankası yetkililerini “Dijital Sand Doları” ülke genelinde piyasaya sürmek için daha da cesaretlendirdi.

Facebook Yorumları
İlgili Haber:  Pekin, Dijital Para Birimlerini Küresel Finansta "Yeni Savaş Alanı" Olarak Görüyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here