20 Mayıs 2022, Cuma
11.5 C
İstanbul

Bahamalar Merkez Bankası, Dijital “Sand Doları” Piyasaya Sürecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bahamalar Merkez Bankası, önümüzdeki ay tüm takımadalarında ulusal bir kripto para birimi başlatmayı planlıyor.

Binance indirim kodu

Bahamalar, ülke çapında devlet destekli sanal para birimini piyasaya süren ilk ülke olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ülkenin Merkez Bankası,  Ekim ayında bir kripto para birimini piyasaya süreceğini duyurdu.

Binance indirim kodu

Bahamalar Merkez Bankası genel müdür yardımcısı Chaozhen Chen, Bloomberg’e verdiği demeçte, ‘Sand Doları’ olarak adlandırılan dijital para biriminin piyasaya sürülmesiyle, takımadalar içindeki birbirine uzak adalar arasında daha fazla alışveriş ve daha fazla finansal katılım sağlamayı amaçladığını söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

“Uzak adalarda yaşayan pek çok kişi, dijital ödeme altyapısına veya bankacılık altyapısına erişemiyor. Egemen bir ulus olarak,  ihtiyacımız olan şeylere yönelik çaba sarf etmemiz ve gerçekten özel bir çözüm bulmamız gerekiyordu. Halen Bahama nüfusunun yaklaşık %90’ı, cep telefonlarını kullanarak para transferi gerçekleştirmektedirler. Dijital Sand Dolar’ın çok kısa süre içerisinde tüm halkımız tarafından sıklıkla kullanılacağına inanıyorum.”

Chen, Bahamalar merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) ve sanal para birimini kullanmak için hesap açma şartlarının, ülkede halen yürürlükte olan kara para aklamayı önleme ve müşteri verilerini koruma ile ilgili düzenlemelere tabi olacağını belirtti. Bu doğrultuda, talep arttıkça yeni dijital dolarlar yaratılacak ve yeni dijital para biriminin parasal arz üzerindeki potansiyel etkileri azaltmak ve Bahama dolarının olumsuz etkilenmesini önlemek için özel olarak üretilecek.

Dijital para halk tarafından benimsendi

Bahamalar Merkez Bankası, küçük adalardaki birçok ticari bankanın küçülerek kendi topluluklarından çekildiği ve birçok vatandaşını bankacılık hizmetlerinden mahrum bıraktığı gerekçesiyle ilk olarak Haziran 2018’de bir ulusal sanal para pilot uygulaması gerçekleştirdi. Hükümet geçen yıl daha büyük çapta bir  ‘Sand Doları Projesi’ pilot uygulaması başlattı ve yeni dijital parasını 7,314 nüfuslu Exuma ve 17,224 nüfuslu Abaco adalarında denedi.  Her bir Sand Doları, Bahama dolarına sabitlendi ve bu da ABD dolarına sabitlendi. Pilot uygulamada 48.000 Sand Doları üretilirken, proje kısa süre içerisinde halk tarafından benimsendi. Pilot uygulamadaki bu başarı Bahamalar Merkez Bankası yetkililerini “Dijital Sand Doları” ülke genelinde piyasaya sürmek için daha da cesaretlendirdi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar