Bakteri ve virüs arasındaki fark her ikisi de mikroskop olmadan görülemeyecek kadar küçük olmalarına rağmen zürafa ile balık arasındaki fark kadar büyüktür.

Bakteriler

Bakteriler daha kompleks, ince ve sert bir zarla çevrili tek hücreli yaratıklardır. Kendi kendilerine çoğalabilirler. Fosil kayıtlarına göre bakteriler 3.5 milyar yıldır yaşamaktalar ve bakteriler aşırı sıcak, soğuk ve radyasyon gibi farklı çevresel koşullarda hayatta kalabilmekteler. Bakteriler insan vücudunda da yaşarlar.

Çoğu bakteri zararsızdır ve hatta bazıları yiyecekleri sindirmemize, hastalık yayıcı mikropları yok etmede, kanser hücreleriyle savaşmada ve gerekli besinleri almamızda bize yardım olur. %1’den daha az oranda bakteri insanlarda hastalıklara sebep olur, %99’u zararsız ve hatta faydalıdır.

Virüsler

Virüsler bakterilere kıyasla daha küçüktür. Virüslerin en büyüğü en küçük bakteriden bile daha küçüktür. Sadece proteinden oluşan bir kılıf ve ya RNA ya da DNA gibi genetik bilgi taşıyan bir çekirdekten oluşurlar. Bakterilerin tersine, virüsler taşıyıcı bir canlı olmadan yaşayamazlar. Virüsler ancak başka hücrelere yapışarak çoğalabilirler. Çoğu zaman tutundukları hücreyi yeni virüsler üretmesi için programlarlar. Yeni virüs üretildikten sonra da bu hücreyi yakıp yok ederler. Bazen de normal hücreleri kanserli ya da zararlı hücrelere dönüştürürler.

Yine bakterilerin tersine, virüsler çoğu zaman hastalıklara sebep olurlar. Virüsler saldıracakları hücreler konusunda oldukça uzmandırlar. Örneğin bazı virüsler özellikle karaciğerdeki, solunum sistemindeki veya kandaki hücrelere saldırırlar. Hatta bazı durumlarda virüsler bakterilere bile saldırırlar.

Korunma Yolları

Bakteri enfeksiyonlarına karşı antibiyotiklerin keşfi tıp tarihinin en büyük ve önemli olaylarından biri olarak kabul edilir. Fakat bakteriler uyum ve adaptasyon konusunda oldukça iyidirler ve antibiyotiklerin aşırı çok kullanılması bakterileri antibiyotiklere karşı dirençli hale getirdi. Bu antibiyotik direnci son zamanlarda çok ciddi bir sorun olarak görülmektedir.

Antibiyotikler virüslere karşı etkili değildirler ve günümüzde artık pek çok büyük kuruluş ve organizasyon açık bakteriyal enfeksiyon olmadığı sürece antibiyotiklerin kullanımına karşıdır.

20. yüzyılın başlarından itibaren aşılar geliştirilmeye başlandı. Aşılar çocuk felci, kızamık ve suçiçeği gibi salgın hastalıkların azalmasında etkili oldu. Aşılar ayrıca flu, hepatit A, hepatit B ve papillom virüsü gibi hastalıkların enfeksiyonlarından korunmada etkili oldu.

Fakat virüs kaynaklı hastalıklarının iyileştirilmesinde aşıların kullanımı ayrıca başka sorunlar meydana getirdi. Virüsler çok çok küçük yaratıklardır ve hücre içinde çoğalabilirler. Genital iltihap, HIV/AIDS gibi bazı hastalıklarda antiviral (virüsönler) ilaçlar kullanıldı. Antiviral ilaçların kullanımı ilaca dayanıklı mikropların ortaya çıkmasına sebep oldu.

Bakteri ve Virüs Arasındaki Fark

Kıyaslama Bakteri Virüs
Ribozom Var Yok
Hücre Duvarı Peptidoglikan/Lipopolisakkarit Hücre duvarı yoktur. Protein kılıfı vardır.
Yaşam Durumu Canlı organizma. Virüslerin canlı organizma mı yoksa başka hücrelere tutunup yaşayan organik yapılar mı olduğu konusunda farklı görüşler vardır.
Hücre Sayısı Tek hücre. Hücresiz.
Yapısı Sitoplazmasında DNA ya da RNA bulunabilir. Hücre duvarı vardır. DNA veya RNA protein kılıfı içerisindedir.
Tedavisi Antibiyotikler Aşılar.
Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here