Balancer, Algorand’ın Uniswap’ı Olmayı Hedefliyor

DeFi projeleri, daha düşük maliyetlerle çok sayıda işlemi yönetebilen risk kanıtı blok zincirleri aramaya devam ediyor.

Haberin Özeti

  • Balancer, merkezi olmayan bir borsa türüdür.
  • Firma, Ethereum’daki popülaritesini Algorand’daki yeni bir varlık grubuna dönüştürmek istiyor.

Ethereum üzerine inşa edilen en büyük merkezi olmayan borsalardan biri olan Balancer, Algorand’a geliyor. Balancer, Ethereum blockchain’in rakiplerinden birine doğru genişleyen büyük bir DeFi projesinin başka bir örneğidir.

Balancer, Uniswap’a Rakip Olacak

Balancer yaptığı basın açıklamasında, “Algorand topluluğu tarafından kullanıma sunulan ilk otomatik piyasa yapıcı (AMM) olacağız.” dedi. Bunu yaparken şirketin büyük rakipleri ise Uniswap ve SushiSwap olacak.

Ethereum gibi Algorand da akıllı sözleşmeler (işlemleri otomatikleştiren ve üçüncü taraflara ihtiyacı ortadan kaldıran bilgisayar kodu) ve merkezi olmayan uygulamalar çalıştırır; yani çok çeşitli hizmetleri barındırabilen bir ağ olarak tanımlanabilir. Bu, toplu olarak merkezi olmayan finans (DeFi) olarak bilinen aracı içermeyen borç verme, borçlanma ve ticaret araçlarını içerir.

Balancer, Ethereum’un DeFi ekosistemindeki önemli bir dişli çarktır. DeFi Pulse’a göre Balancer, kilitli toplam değer açısından dördüncü en büyük merkezi olmayan borsadır.

Merkezi olmayan borsalar (DEX’ler), insanların kripto para ticareti yaptığı ve fonlarını üçüncü bir tarafa emanet etmeden DeFi’ye katıldıkları yerlerdir. Otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) olarak Balancer likidite havuzları kullanır; böylece alıcıların doğrudan satıcılarla eşleştirilmesine gerek kalmaz.

Ethereum Ağının Dezavantajları

Ancak Ethereum blok zincirinde olduğu sürece Balancer protokolü yalnızca Ethereum’un üzerine inşa edilmiş belirli bir varlık türü olan ERC20 tokenleri için takas yapabilir. Algorand’a genişlemek Algorand Standard Assets olarak bilinen blok zincirinin üzerine inşa edilmiş yepyeni bir varlık kümesine ulaşılmasını sağlar.

DEX yayınladığı basın bülteninde, “Balancer’in Algorand üzerindeki hizmetlerinden yararlanarak, borsalar herhangi bir Algorand Standard Asset (ASA) ile ticaret çiftleri oluşturma imkanına sahip olacak. Algorand’ın yüksek performanslı blok zincirinde ihraç edilen varlıkların sayısı arttıkça bu, kitlesel olarak benimsenmesi için büyük bir fırsat anlamına gelecek.” ifadelerini kullandı.

  SushiSwap'ta Büyük Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Balancer bu konuda yalnız değil. Circle’ın USDC stablecoin’i, kripto tüccarlarının blok zincirine geçiş yapmalarını kolaylaştıracağı iddiası ile geçen yıl Algorand’a genişlediğini duyurdu.
Elbette bu hareket, Balancer’ın Ethereum’dan vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Ancak Algorand, Cardano ve Solana gibi rakipler Ethereum zayıflığından yararlandıkları için ağ üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor. Ethereum’un temel sorunları ise yoğunluk ve yüksek ücretler.

Bu yoğunluk, kısmen Ethereum’un akıllı sözleşmeleri ve diğer pek çok uygulamayı benimseyen ilk ağ olmasından kaynaklanıyor. Bu sorunu çözmek için Ethereum 2.0’a geçiş yapma süreci de devam ediyor. Ethereum geliştiricileri hisse ispatı blockchain’in beklenenden daha erken hazır olabileceğini öne sürüyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın