8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Balancer, Algorand’ın Uniswap’ı Olmayı Hedefliyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

DeFi projeleri, daha düşük maliyetlerle çok sayıda işlemi yönetebilen risk kanıtı blok zincirleri aramaya devam ediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Balancer, merkezi olmayan bir borsa türüdür.
  • Firma, Ethereum’daki popülaritesini Algorand’daki yeni bir varlık grubuna dönüştürmek istiyor.

Ethereum üzerine inşa edilen en büyük merkezi olmayan borsalardan biri olan Balancer, Algorand’a geliyor. Balancer, Ethereum blockchain’in rakiplerinden birine doğru genişleyen büyük bir DeFi projesinin başka bir örneğidir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Balancer, Uniswap’a Rakip Olacak

Balancer yaptığı basın açıklamasında, “Algorand topluluğu tarafından kullanıma sunulan ilk otomatik piyasa yapıcı (AMM) olacağız.” dedi. Bunu yaparken şirketin büyük rakipleri ise Uniswap ve SushiSwap olacak.

Ethereum gibi Algorand da akıllı sözleşmeler (işlemleri otomatikleştiren ve üçüncü taraflara ihtiyacı ortadan kaldıran bilgisayar kodu) ve merkezi olmayan uygulamalar çalıştırır; yani çok çeşitli hizmetleri barındırabilen bir ağ olarak tanımlanabilir. Bu, toplu olarak merkezi olmayan finans (DeFi) olarak bilinen aracı içermeyen borç verme, borçlanma ve ticaret araçlarını içerir.

Balancer, Ethereum’un DeFi ekosistemindeki önemli bir dişli çarktır. DeFi Pulse’a göre Balancer, kilitli toplam değer açısından dördüncü en büyük merkezi olmayan borsadır.

Merkezi olmayan borsalar (DEX’ler), insanların kripto para ticareti yaptığı ve fonlarını üçüncü bir tarafa emanet etmeden DeFi’ye katıldıkları yerlerdir. Otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) olarak Balancer likidite havuzları kullanır; böylece alıcıların doğrudan satıcılarla eşleştirilmesine gerek kalmaz.

Ethereum Ağının Dezavantajları

Ancak Ethereum blok zincirinde olduğu sürece Balancer protokolü yalnızca Ethereum’un üzerine inşa edilmiş belirli bir varlık türü olan ERC20 tokenleri için takas yapabilir. Algorand’a genişlemek Algorand Standard Assets olarak bilinen blok zincirinin üzerine inşa edilmiş yepyeni bir varlık kümesine ulaşılmasını sağlar.

İlgili Haber:  Yaklaşık 150 Bin Liralık BNB'yi Yanlışlıkla "Yakan" Kullanıcının Koinleri Geri İade Edildi

DEX yayınladığı basın bülteninde, “Balancer’in Algorand üzerindeki hizmetlerinden yararlanarak, borsalar herhangi bir Algorand Standard Asset (ASA) ile ticaret çiftleri oluşturma imkanına sahip olacak. Algorand’ın yüksek performanslı blok zincirinde ihraç edilen varlıkların sayısı arttıkça bu, kitlesel olarak benimsenmesi için büyük bir fırsat anlamına gelecek.” ifadelerini kullandı.

Balancer bu konuda yalnız değil. Circle’ın USDC stablecoin’i, kripto tüccarlarının blok zincirine geçiş yapmalarını kolaylaştıracağı iddiası ile geçen yıl Algorand’a genişlediğini duyurdu.
Elbette bu hareket, Balancer’ın Ethereum’dan vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Ancak Algorand, Cardano ve Solana gibi rakipler Ethereum zayıflığından yararlandıkları için ağ üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor. Ethereum’un temel sorunları ise yoğunluk ve yüksek ücretler.

Bu yoğunluk, kısmen Ethereum’un akıllı sözleşmeleri ve diğer pek çok uygulamayı benimseyen ilk ağ olmasından kaynaklanıyor. Bu sorunu çözmek için Ethereum 2.0’a geçiş yapma süreci de devam ediyor. Ethereum geliştiricileri hisse ispatı blockchain’in beklenenden daha erken hazır olabileceğini öne sürüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar